خانه / اخبار مالزی / رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی نتایج سفر خود به مالزی را تشریح کرد

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی نتایج سفر خود به مالزی را تشریح کرد

بیا تو مالزی -

مشاور فرهنگی رئیس جمهوری و رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران نتایج سفر خود به مالزی و شرکت در شانزدهمین کنگره شورای بین المللی حفظ اسناد را تشریح کرد…علی اکبر اشعری در پایان سفر خود به کوالالامپور درگفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: ایران به عنوان یکی از اعضای شورای بین المللی حفظ اسناد (ایکا) هم در سطح کارشناسی و هم در سطح مقامات عالیرتبه در شانزدهمین کنگره این شورا حضور فعال داشت.

به گفته وی، این کنگره در مجموع از سطح کیفی خوبی برخوردار بود و در آن یک برنامه نرم افزاری در زمینه آرشیوها به اعضا ارایه شد که هر کشور با توجه به ساختار سازمانی خود پس از بومی سازی این نرم افزار از آنها استفاده خواهد کرد.

اشعری، برگزاری نشست اعضای شعبه جنوب غرب شورای بین المللی حفظ اسناد موسوم به سواربیکا را که ریاست آن برعهده ایران است، یکی از دستاوردهای مهم این سفر بر شمرد که در آن پیشنهاداتی از سوی اعضا از جمله برای برگزاری دورهای آموزش مجازی و حضوری و نیز برنامه ریزی برای تدوین برنامه سه ساله سواربیکا مطرح شد.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران ادامه داد: همچنین مقرر شد که همزمان با سالروز تأسیس سازمان اسناد ملی کشورمان، نشست آتی سواربیکا نیز در تاریخ 17 اردیبهشت 88 در تهران برگزار شود.

وی درخصوص دیگر نتایج این کنگره افزود: دیدار از شرکتهای تجاری و بازرگانی حاضر در این نمایشگاه که آخرین تجهیزات در امر آرشیو اسناد ازجمله دستگاههای پیشرفته تصویربرداری، مرمت و ضد عفونی اسناد را در معرض نمایش گذاشته بودند فرصت مغتنمی برای آشنایی با آخرین دستاوردها و تجهیزات مرتبط با امر آرشیو اسناد فراهم آورد.

مشاور فرهنگی رئیس جمهوری و رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در بخش دیگری از این گفت وگو به تجربه جدید ایران در ادغام سازمانهای اسناد ملی و کتابخانه ملی اشاره کرد و افزود: باتوجه به تجربه جدید این ادغام و پیوستگی حوزه های آرشیو و کتابخانه در ایران، برنامه نرم افزاری جدیدی در حال آماده سازی است تا از طریق آن تجارب موفق خود در این زمینه را به جهانیان عرضه کنیم.

وی اضافه کرد: ایران در کنگره حاضر به صورت داوطلبانه متعهد شد این نرم افزار را در اجلاس بعدی شورای بین المللی آرشیوها برای استفاده دیگر اعضا ارایه کند که مورد استقبال شورا قرار گرفت.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی همچنین از دیگر نتایج این سفر، دیدار وگفت وگو با روسای سازمان آرشیوهای شماری از کشورهای شرکت کننده ازجمله مالزی، کانادا، روسیه، بلاروس اشاره کرد و افزود: همچنین در این سفر از دانشگاه یو.آی.تی.ام مالزی دیدار و با مسوولان این دانشگاه و نیز دانشجویان ایرانی آن دیدار و گفت وگو شد.

شانزدهمین کنگره شورای بین المللی حفظ اسناد از تاریخ 22 تا 26 ژوئیه (یکم الی پنجم مرداد) در مرکز همایشهای بین المللی کوالالامپور، پایتخت مالزی برگزار شد .

در این دوره که 330 نماینده رسمی به همراه صدها آرشیویست از 138 کشور جهان حضور داشتند، از ایران نیز دو هیات جداگانه از سازمان اسناد و کتابخانه ملی و بنیاد شهید و امور ایثارگران شرکت کردند.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب