خانه / اخبار مالزی / رهبر مخالفان مالزی از سفارت ترکیه خارج شد

رهبر مخالفان مالزی از سفارت ترکیه خارج شد

بیا تو مالزی -

انور ابراهیم، معاون سابق نخست وزیر مالزی و از رهبران مخالف دولت این كشور، كه در سفارت تركیه پناه گرفته بود، از این محل خارج شده است…

به گزارش گروه صوتی و تصویری ایرنا، بی‌بی‌سی روز دوشنبه با اعلام این خبر افزود: ابراهیم، كه پس از ایراد اتهام ارتباط جنسی با یكی از كارمندان مذكر خود و از بیم بازداشت توسط پلیس مالزی به سفارت تركیه گریخته بود، با صدور بیانیه‌ای در بامداد روز دوشنبه، ‪ ۳۰‬ژوئن (‪ ۱۰‬تیر)، گفته بود كه اواخر همین روز همراه همسر و وكلای مدافع خود محل سفارت را ترك می‌كند.

وی گفته است كه علیه فردی كه افترای رابطه جنسی به او وارد كرده بود شكایت می‌كند و افزوده است كه انگیزه این اتهام جلوگیری از بازگشت او به صحنه سیاسی مالزی بوده است.

انور ابراهیم، كه از دوستان شخصی رجب طیب اردوغان، نخست وزیر تركیه محسوب می‌شود، روز یكشنبه به سفارت تركیه پناه برد و اعلام داشت كه نگران آن است كه در پی ایراد اتهامات جعلی ارتباط جنسی، دولت مالزی در صدد ترور او برآید.

ابراهیم روز دوشنبه گفت كه دولت مالزی به او اطمینان داده است كه جان او در خطر نخواهد بود و امكان آن را خواهد داشت تا از شخص مفتری به دادگاه شكایت كند.

پس از پناه بردن انور ابراهیم به سفارت تركیه، وزیر مالزی سفیر تركیه را احضار و در مورد عواقب ایجاد ممانعت در برابر اجرای قانون به او هشدار داد.

به گفته وزیر خارجه مالزی، سفیر تركیه نیز اظهار داشته بود كه مایل است آقای ابراهیم هر چه زودتر و بنحو مسالمت آمیز محل سفارتخانه را ترك كند.

اتهام ارتباط جنسی علیه انور ابراهیم پس از آن مطرح می‌شود كه در انتخابات پارلمانی اخیر مالزی، ائتلاف میثاق ملی، شامل حزب عدالت خلق به رهبری همسر وی، توانست بیش از یك سوم كرسیهای پارلمان فدرال مالزی را به خود اختصاص دهد.

انور ابراهیم بدلیل محكومیت در ارتباط با پرونده فساد مالی، تا اواسط ماه آوریل امسال از فعالیتهای سیاسی منع شده بود اما طرفداران او با تشكیل حزب عدالت خلق در سال ‪ ۲۰۰۳‬به مبارزات سیاسی خود ادامه دادند.

پس از ورود انور ابراهم به سفارت تركیه، پلیس مالزی در اطراف سفارتخانه مستقر شد.

انور ابراهیم، كه ‪ ۶۳‬سال سن دارد، از اواخر دهه ‪ ۱۹۷۰‬وارد فعالیتهای سیاسی شد و در اوایل دهه ‪ ۱۹۸۰‬به حزب سازمان وحدت ملی مالاییها، به رهبری مهاتیر محمد پیوست كه از سال ‪ ۱۹۸۱‬تا ‪ ۲۰۰۳‬سمت نخست وزیر مالزی را در دست داشت.

وی در سالهای بعد بسرعت در تشكیلات دولتی و حزبی ترقی كرد و در سال ‪ ۱۹۹۱‬به سمت وزیر دارایی و در سال ‪ ۱۹۹۳‬به سمت معاون نخست وزیر منصوب شد و انتظار می‌رفت جانشین ماهاتیر محمد شود.

با این همه، از اواخر دهه ‪ ،۱۹۹۰‬و بخصوص از زمان بحران مالی شرق آسیا در سال ‪ ،۱۹۹۷‬اختلاف نظر بین این دو نفر به درگیریهای سیاسی انجامید، بخصوص اینكه انور ابراهیم رهبران حزب حاكم و تشكیلات دولتی را به سوء استفاده از قدرت متهم می‌كرد.

در سال ‪ ،۱۹۹۸‬پرونده اتهام فساد مالی علیه انور ابراهیم در دادگاههای مالزی به جریان افتاد و در محاكمه‌ای بحث برانگیز، وی به شش سال حبس محكوم شد.

در سال ‪ ۲۰۰۰‬نیز، پرونده دیگری حاوی اتهام جنسی با افراد مذكر علیه انور ابراهیم مطرح شد و دادگاه برای او حكم ‪ ۹‬سال حبس صادر كرد.

با این حال دادگاه فدرال مالزی، كه عالیترین مرجع قضایی این كشور محسوب می‌شود، در سال ‪ ۲۰۰۴‬این حكم را باطل اعلام داشت و انور ابراهیم پس از گذراندن شش سال حبس در ارتباط با حكم فساد مالی از زندان آزاد شد.

در انتخابات پارلمانی سال ‪ ،۲۰۰۸‬ائتلاف میثاق ملی، شامل حزب عدالت خلق، توانست ‪ ۸۳‬كرسی از ‪ ۲۲۲‬كرسی مجلس نمایندگان را به دست آورد، در حالیكه ائتلاف جبهه ملی، شامل سازمان وحدت ملی مالاییها كه از زمان استقلال این كشور در قدرت بوده، به ‪ ۱۴۰‬كرسی دست یافت.

از انور ابراهیم به عنوان قدرتمندترین رقیب سیاسی رهبران حزب حاكم یاد می‌شود.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب