خانه / اخبار مالزی / رویدادهای خبری کشور مالزی در هفته ای که گذشت

رویدادهای خبری کشور مالزی در هفته ای که گذشت

بیا تو مالزی -

مهم ترین رویداد خبری هفته گذشته مالزی سفر نجیب تون رزاق نخست وزیر این کشور به سنگاپور همسایه جنوبی این کشور بود که طی آن دو طرف بسیاری از مسایل بدون راه حل باقی مانده در سال های گذشته بین دو کشور را حل و فصل کردند…

به گزارش ایرنا از مالزی، “نجیب تون رزاق” نخست وزیر مالزی با اشاره به دیدارش ازسنگاپور گفت که نتیجه دیدار وی با “لی سی ین لونگ” همتای سنگاپوری اش پیامی برای بخش های خصوصی دو کشور برای گسترش همکاری ها در همه زمینه هاست.
تصمیم های اتخاذ شده در دیدار با روسای سنگاپور و مالزی برای سرمایه گذاری مشترک بین دو کشور مهم ارزیابی می شود و آنها زمینه ساز آغاز دوره جدیدی از همکاری های گسترده دو کشور به شمار می روند.
حل موضوع اتصال خط آهن مالزی و سنگاپور که مدت ها مورد اختلاف دو کشور بود و بیش از بیست سال به تاخیر افتاده است، آینده روشن تری را برای روابط دو کشور رقم خواهد زد.
از سویی اتصال خط آهن باعث تسهیل رفت و آمد مردم، تجار و سرمایه گذاران میان دو کشور خواهد شد که بر این اساس نخست وزیرمالزی نیز ابراز امیدواری کرده است که سنگاپور و استان جوهور باروی مالزی تا سال 2018 به دنبال این اقدام به یکدیگر متصل شوند.
لی سی ین لونگ نخست وزیر سنگاپور از اینکه در دیدار با همتای مالزیایی خود توانسته است موضوعاتی را که طی دو دهه بین دو کشور لاینحل مانده بود به سرانجام برساند، ابراز خرسندی کرد.
دو کشور معتقدند که با توجه به ظهور و گسترش در حال رشد کانون های اقتصادی قدرتمند جدید در آسیا باید بیش از پیش با یکدیگر همکاری کنند.
** بحث درباره طرح تحول اقتصادی مالزی
طرح بحث های مربوط به اجرای طرح تحول اقتصادی و اصلی ترین محور آن یعنی حذف یارانه از دیگر موضوعاتی بود که طی هفته گذشته مورد توجه محافل اقتصادی مالزی و رسانه های این کشور قرار گرفت.
اصلی ترین محور این مباحث مربوط به اظهارات ماهاتیر محمد نخست وزیر پیشین مالزی می شود که با اشاره به ضرورت حذف یارانه ها تاکید کرد که برای کاهش تبعات و آثار اجرای این طرح باید به صورت تدریجی و مرحله ای باشد.
از سویی مقامات اقتصادی مالزی اعلام کرده اند که تداوم پرداخت یارانه به مردم به صورت فعلی می توان لطمات جبران ناپذیری را بر اقتصاد مالزی وارد آورد به گونه ای که این کشور در سال های آینده با بحران های اقتصادی بسیار جدی روبرو شود.
** عید وساک بودائیان
مالزی روز جمعه به مناسبت عید وساک به عنوان یکی از روزهای مقدس بودایی ها در مالزی محسوب می شود. به عقیده بودائیان تولد بودا، روشنگری و دستیابی وی به حقیقت در این روز بوده است که به طور معمول در مالزی تعطیل است و مراسم خاصی در آن برگزار می شود.
به دلیل اینکه بخشی از مالزیایی ها از جمله هندی ها و چینی های مقیم این کشور طرفدار بودائیسم هستند این مراسم هر ساله برگزار می شود.
مردم مالزی که طرف بودائیسم هستند در این روز با حضور در معابد بودائیان اقدام به دادن غذا به راهب ها ودادن صدقه کرده و به سخنرانی رهبران بودائی نیز گوش فرا می دهند.
مالزیایی ها باید کشور را به الگوی تساهل دینی تبدیل کنند
نخست وزیرمالزی درسخنانی به این مناسبت گفت که مردم این کشور باید با تشریک مساعی خود مالزی را به الگویی برای تساهل دینی و توازن تبدیل کنند.
نجیب تون رزاق، افزود: برای مردم مالزی بسیار مهم است که به حقوق یکدیگر برای اجرای امور مذهبی بدون آزار و اذیت و توام با عزت و سربلندی ادراک یابند.
بر اساس این گزارش، نخست وزیر مالزی که در یکی از معابد شهر کوالالامپور و به مناسبت یکی از اعیاد بوداییان سخن می گفت، تاکید کرد: از آنجا که ما برای دگرگونی و تحول مالزی در تلاش هستیم، ایجاد تساهل دینی برای ایجاد چارچوبی اخلاقی در توسعه کشور بسیار مهم خواهد بود.
نخست وزیر مالزی تصریح کرد : درغیر این صورت ما کشوری را به وجود خواهیم آورد که جامعه ای خودخواه و بدون نگرانی در مورد راحتی و سلامتی، بقیه را در خود جای داده است.
نجیب تون رزاق خاطرنشان کرد: بر اساس اصول دمکراسی حقوق و مسئولیت ها در هر رده ای از کشور بایستی با هم توازن و تطابق داشته باشد.
** سفر وزیر دفاع مالزی به آمریکا
محمد زاهد حمیدی وزیر دفاع مالزی برای دیداری یک هفته ای از آمریکا به این کشور سفر کرد تا در دیدار با وزیر دفاع آمریکا موضوع روابط دو کشور در زمینه های نظامی و دفاعی را مورد بررسی قرار دهد. به اعتقاد وی فرصت های جدیدی برای صنایع دفاعی مالزی برای همکاری با آمریکا به وجود آمده است.
زاهد حمیدی تاکید کرد: گسترش روابط دفاعی میان دو کشور نه تنها در زمینه تبادل افسران عالی رتبه و مانورهای مشترک نظامی، بلکه شامل ایجاد فرصت های سرمایه گذاری درمالزی نیز خواهد بود.
مقامات مالزی تلاش دارتد تا این کشور را به عنوان محور فعالیت تولیدات دفاعی در منطقه جنوب شرق آسیا مطرح کنند و بر این اساس فعالیت هایی را ازسال گذشته تاکنون آغاز کرده اند.
وزیر دفاع مالزی می گوید: صنایع نظامی آمریکا با پیدا کردن شناخت کافی از قابلیت های مالزی هم اکنون بدنبال مسایلی همچون انتقال فناوری های دفاعی به مالزی هستند.
** سفر رییس تشکیلات خودگردان به مالزی
محمود عباس رییس تشکیلات خودگردان فلسطین در ادامه سفر دوره ای خود به کشورهای جنوب شرق آسیا روز جمعه از ویتنام وارد مالزی شد و با نجیب تون رزاق نخست وزیر و میزان زین العابدین پادشاه مالزی دیدار و گفت وگو کرد.
نجیب تون رزاق در دیدار محمود عباس بر ادامه حمایت مالزی از ملت فلسطین تاکید کرد و گفت: مالزی همواره پشتیبان مردم فلسطین است و از تشکیل دولت مستقل فلسطینی حمایت می کند.
نخست وزیر مالزی همچنین بر آمادگی کشورش برای کمک به فلسطین در زمینه سیاسی، آموزشی و ظرفیت سازی تاکید کرد.
نخست وزیر مالزی همچنین خواستار تلاش فتح و حماس برای حل اختلافات به منظور دستیابی به هدف نهایی شد.
خبرگزاری مالزی همچنین با اعلام این خبر که محمود عباس با میزان زین العابدین پادشاه مالزی نیز دیدار کرده است جزییاتی از این دیدار منتشر نکرد.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب