خانه / دانستنیها / زیبایی به شرط چاقو

زیبایی به شرط چاقو

بیا تو مالزی -

چالش‌های جراحی پلاستیك…

تب داغ عمل‌های جراحی زیبایی و دستكاری‌های پوستی، بسیاری از زنان و مردان جامعه را گرفتار خود كرده است و گاهی برخی از آنان دچار عوارض ناخواسته و پیامدهای احتمالی بد این جراحی شده‌اند. پرداختن به این موضوع مهم و چالش‌های جراحی پلاستیك بهانه‌ای بود تا مصاحبه‌ای با دكتر رضا سربازی، متخصص جراحی عمومی تیروئید، پستان و پلاستیك انجام دهیم.

با توجه به این‌كه امروزه جراحی زیبایی و پلاستیك بین زنان و مردان و گاهی حتی میان كودكان و نوجوانان شایع شده است، علت اصلی مراجعه این افراد برای جراحی زیبایی را در چه می‌‌‌دانید؟

جراحی پلاستیك یا جراحی زیبایی در كل، حالت درمانی ندارد. بیشتراین اعمال، جنبه افزودن زیبایی یا رفع عیوبی است كه در اعضای ظاهری بدن وجود دارد. در بسیاری از موارد انجام این كار می‌تواند با انگیزه بالا بردن اعتماد به نفس یا مخاطب قرار دادن توده بیشتر مردم یا برای رسیدن به یك سری از اهداف و آرمان‌ها مانند محبوب شدن، مورد توجه قرار گرفتن یا ارضای نیازهای داخلی فرد صورت بگیرد. در حداقل موارد هم به خاطر برطرف كردن مشكلاتی است كه فرد با آن دست و پنجه نرم می‌كند.

بسیاری از افراد با وجود این‌كه بینی‌شان دچار مشكلی نیست، اما تمایل به انجام این عمل را دارند. شاید در برخی از موارد این كار جنبه روان‌شناختی داشته باشد، این طور نیست؟

بله یكی از علت‌هایی كه باید افراد قبل از انجام عمل بینی با مشاور صحبت كنند، همین موضوع است. چنانچه پزشك متوجه شود بیمار مشكل شخصیتی و اعصاب و روان دارد، قبل از هر كاری باید به مشاوره اعصاب و روان معرفی شود و بعد از اطمینان از سلامت شخصیتی ایشان، اقدام به انجام این كار كرد زیرا انجام این عمل در بیماران روانی ممنوع است مگر این‌كه پزشك اعصاب و روان گواهی كند كه این كار باعث بهبود فرد خواهد شد.

چه ملاك‌هایی فرد را مستعد انجام جراحی بینی می‌كند؟

مشكلاتی كه در افراد وجود دارد و آنها را برای عمل جراحی زیبایی بینی اقناع می‌كند، می‌تواند بزرگی یا پهن بودن یا جعبه‌ای بودن نوك بینی، برآمده بودن یا كوهانی بودن قسمت پشت بینی، پهن بودن قسمت استخوانی بینی، افتادگی نوك بینی كه به اصطلاح بینی‌های طوطی مانند نامیده می‌شوند، بزرگی پره‌های بینی،بلند بودن ارتفاع بینی یا قد بینی،بلند بودن یا بزرگ بودن قائده بینی و در موارد كمتر كجی یا انحراف تیغه وسط بینی باشد. در جراحی رینوپلاستی اگر به شكل كلاسیك اجرا شود تمام قسمت‌های ذكر شده مورد بازبینی و بازسازی قرار می‌گیرد و بینی بعد از عمل جراحی دارای شكل جدید خواهد بود.

معمولا بعد از عمل جراحی بینی، افراد با چه مشكلاتی مواجه می‌شوند؟

از جمله مشكلات بعد از عمل بینی تحمل دوران نقاهت آن است كه حدود 48 ساعت داخل حفرات بینی با تامپون پر می‌شود و در این مدت بیمار باید از طریق دهان نفس بكشد كه مشكلات خاص خود را دارد. همچنین بین یك تا 2 هفته گچ بینی باید توسط فرد تحمل شود و به مدت 2 تا 3 ماه چسب بینی حفظ شود.

در این نوع اعمال باید چه نوع اثرات و عوارض جانبی را انتظار داشته باشیم؟

از عوارض جراحی بینی می‌توان به خونریزی‌های حین عمل، بد شكل شدن بعد از عمل جراحی، چسبندگی‌ها و درهم كشیدگی‌های بعد از عمل جراحی و گاهی اختلال در حس بویایی و از همه مهم‌تر عدم تناسب بینی با استخوان‌بندی صورت اشاره كرد.

انجام انواع عمل‌های جراحی زیبایی در بیماران روانی ممنوع است مگر این‌كه پزشك اعصاب و روان گواهی كند كه این كار باعث بهبود فرد خواهد شد

آیا در این عمل آسیب دیدن عملكرد بینی یا انسداد بینی نیز وجود دارد؟

بله، اگر عمل جراحی به خاطر تیغه بینی باشد، می‌تواند باعث آسیب دیدن عملكرد بینی یا انسداد بینی شود.

آیا پلیپ بینی دلیلی برای انجام جراحی زیبایی بینی می‌شود؟

خیر، پلیپ بینی دلیلی برای انجام جراحی رینوپلاستی محسوب نمی‌شود و فرد می‌تواند فقط پلیپش را عمل كند.

بهترین سن برای انجام این جراحی چه زمانی است، آیا انجام این جراحی در سنین كودكی و نوجوانی درست است؟

اگر در یك كودك یا نوجوان شكستگی بینی رخ داده باشد برای بازسازی انجام این عمل منطقی است، اما در مجموع اگر در فرد مشكلات ساختمانی ایجاد نشده باشد باید رینوپلاستی بعد از سن بلوغ انجام شود كه معمولا بین 15 تا 18 سال در نظر گرفته می‌شود.

آیا این عمل جراحی پردرد و خطرناك است؟

درد بینی به سبك عمل و روش جراحی و از طرفی به آستانه تحمل درد فرد بستگی دارد. همچنین هر نوع عمل جراحی اگر از چارچوب اصول علمی پا فراتر بگذارد، خطرناك است، اما اگر از اصول علمی تبعیت كرده باشد، خطرات و عوارض آن مانند هر عمل دیگری است. بنابراین جراحانی كه مهارت انجام چنین اعمالی را ندارند نباید اقدام به این كار بكنند.

در مجموع چه مدت طول می‌كشد بینی به حالت طبیعی خود بازگردد؟

در كل 3 ماه بعد ازعمل جراحی دیگر نیازی به چسب بینی نیست و بینی به حالت طبیعی خود برمی‌گردد.

برای پیشگیری از عوارض ثانویه، كسانی كه عمل جراحی بینی می‌كنند، چه مراقبت‌های اولیه‌ای باید انجام بدهند؟

جراح باید عملش را بخوبی انجام بدهد و بیمار نیز باید بخوبی دستورات پزشك خود را پس از عمل انجام بدهد و مانع ضربه خوردن به بینی شود و تامپون، گچ بینی و چسب بینی را نگهداری كند.

چند نوع عمل جراحی بینی داریم و كدام یك از همه متداول‌تر است؟

ازجمله جراحی‌هایی كه انجام می‌شود، جراحی زیبایی است كه با نام رینوپلاستی شهرت دارد. رینوپلاستی عملی است كه به چند روش اجرا می‌شود و اغلب جراحان روشی را اجرا می‌كنند كه به آن تسلط بیشتری دارند. من به عنوان یك جراح و متخصص این رشته از روش تبت استفاده می‌كنم. در این روش به طور كامل استخوان‌بندی و ظاهر بینی متلاشی می‌شود و مجددا طی مراحل خاص این روش كه در حدود 13 مرحله است، با یك ساختار جدید و آناتومی جدید بازسازی صورت می‌گیرد.

در حال حاضر وضعیت عمل جراحی رینوپلاستی را در ایران چگونه ارزیابی می‌كنید؟

با توجه به این كه عیوب ظاهری بینی در ایران بسیار زیاد دیده می‌شود، به ‌رغم مشكل تنفسی بیماران انجام چنین عملی در كشور زیاد است و كار غیرمعقولی نیست. دقیقا مثل این می‌ماند كه افراد برای زیبایی ظاهری نسبت به رفع لكه‌های صورت خود اقدام كنند. طبق آمار هم‌اكنون انجام عمل جراحی بینی بین زنان بیشتر از مردان دیده شده است و مراجعه‌كنندگان بین 20 تا 30 سال دارند.

در پایان وظیفه یك پزشك برای انجام این عمل‌ها را چه می‌دانید؟

پزشكان در وهله نخست موظف هستند افراد را طوری مورد مشاوره قرار دهند كه اگر بینی‌شان فاقد عیب ظاهری است از انجام این جراحی صرف‌نظر كنند. در كل باید عمل بینی طوری باشد كه با سایر قسمت‌ها یا سایر اعضای صورت همخوانی داشته و معنی و مفهوم چهره فرد را به هم نزند.

 

منبع:جام جم

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

خاصیت آنتی اکسیدانی ۵ میوه | دوری از چاقی و اضافه وزن

بیا تو مالزی - مطالعات نشان داده‌اند که ماده خاصی به نام آنتوسیانین موجود در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × یک =

قالب