یکشنبه , 5 خرداد 1398
خانه / اخبار مالزی / سالانه ‪ ۳/۵‬میلیارد رینگیت درمالزی صرف بیماریهای ناشی‌از مصرف سیگار می‌شود

سالانه ‪ ۳/۵‬میلیارد رینگیت درمالزی صرف بیماریهای ناشی‌از مصرف سیگار می‌شود

بیا تو مالزی -

مبتلایان به سه بیماری اصلی ناشی‌از مصرف سیگار بیش‌از ‪ ۳/۵‬میلیارد رینگیت (بیش از یك میلیارد دلار) ازبودجه بهداشتی سالانه این كشور را بخود اختصاص می‌دهند…

براساس گزارش روزشنبه خبرگزاری مالزی (برناما)، این میزان تقریبا معادل با نیمی از بودجه بهداشتی این كشور و نیز بیش از یك درصد از تولید ناخالص ملی مالزی را شامل می‌شود.

محقق ارشد موسسه بین‌المللی بهداشت جهانی وابسته به سازمان ملل متحد كه درجمع خبرنگاران سخن می‌گفت بااعلام این مطلب افزود: انتظارمی‌رود در سالهای آتی و با افزایش شمار مبتلایان به سه بیماری سرطان ریه، تنگی عروق قلب و انسداد مزمن راههای هوایی ریه، هزینه‌های بیشتری از منبع مالیات‌دهندگان معطوف به درمان عوارض ناشی از سیگار شود.

دكتر "سیدمحمد جنید" كه مسوول طرح تحقیقاتی ملی مالزی در خصوص تعیین عوارض و خسارات بهداشتی ناشی از مصرف سیگار نیز هست، تاكید كرد: به دلیل وجود سیگاریهااست كه دولت این كشور قادر نیست بودجه بهداشتی خود را بسوی سایر بخشهای بهداشتی مورد نگرانی سرازیر كند.

بنابه این گزارش، تحقیقات انجام شده توسط این پژوهشگر نشان می‌دهد در مالزی بیش از نیمی از جمعیت مردان بزرگسال، بیش از پنج درصد زنان بزرگسال و ‪ ۱۳‬تا ‪ ۱۵‬درصد نوجوانان سیگاری بوده و با خطر عوارض ناشی از آن روبرو هستند.

جنید گفت: درصورت عدم استفاده از روشهای كنترل‌كننده میزان بودجه هزینه شده در این قسمت، تا سال ‪ ۲۰۱۰‬میلادی(‪ (۱۳۸۹‬به بیش از ‪ ۳/۸‬میلیارد رینگیت بالغ خواهد شد.

وی تاكید كرد: تنها راه كنترل و پیشگیری چنین عوارضی استفاده از قدرت دولت، گران كردن سیگار و دخالت انجمنهای مسوول است.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

مالزی 61 ساله شد

بیا تو مالزی - مردم مالزی جمعه در حالی شصت و یکمین سالروز تولد این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 2 =

قالب