پنج شنبه , 1 اسفند 1398
خانه / اخبار مالزی / سال نوی چینی در مالزی نیز جشن گرفته شد

سال نوی چینی در مالزی نیز جشن گرفته شد

بیا تو مالزی -

چینی تباران و پیروان آیین بودیسم درمالزی طی مراسمی آغاز سال نوی چینی را در این کشور جشن گرفتند…به گزارش ایرنا، چینی تباران و پیروان آیین بودا نیمه شب گذشته در شهرهای مختلف مالزی با برپایی آیین های نورافشانی و ترقه بازی و حضور در معابد بودایی، مراسم سنتی آغاز سال نوی چینی را برگزار کردند.

در شهر کوالالامپور، پایتخت مالزی نیز حضور چینی تباران این کشور در معابد اصلی شهر از جمله معبد بودا در محله چاینا تاون و نیز در خیابان امپنگ و برپایی آیین های عبادی به همراه روشن کردن فانوس های قرمز و آتش زدن مواد خوشبو کننده در معابد، جلوه خاصی به این اماکن بخشیده بود.

برابر تقویم چینی، سال جاری به سال گاو و مظهر قدرت شناخته شده و نوید دهنده سالی همراه با توان بیشتر برای تلاش در زندگی است.

گاهشمار چینی، گاهشماری ترکیبی بین سال های شمسی و قمری است و حرکت خورشید، ماه و ستارگان، تعیین کننده روزها، ماه ها و سال ها هستند؛ به همین علت، سال نو با پدیدار شدن ماه در نخستین روز سال آغاز می‌شود و گاه به آن سال نوی قمری نیز گفته می‌شود.

سال نوی چینی از مهم ترین تعطیلات سنتی پیروان آیین بودیسم بویژه مردم چین و دیگر چینی تباران در جهان به شمار می رود و در بیشتر کشورهای منطقه جنوب شرق آسیا که پیروان آیین بودا و نیز چینی تباران اقلیت قدرتمندی را تشکیل می دهند، سال نوی چینی جشن گرفته می‌شود . در این منطقه علاوه بر مالزی می‌توان به کشورهای سنگاپور، ویتنام، تایلند، فیلیپین، میانمار، کامبوج، لائوس، اندونزی و برونئی دارالسلام اشاره کرد.

امسال جشن سال نوی چینی از نخستین ساعات روز 26 ژانویه (هفتم بهمن ماه) آغاز شده و عموماً 15 روز به طول می‌انجامد؛ به همین مناسبت بیشتر کشورهای مختلف منطقه جنوب شرق آسیا روزهای 26 و 27 ژانویه را تعطیل رسمی اعلام کرده اند.

آذین بندی خیابان ها، محلات و سردر منازل با پارچه ها و فانوس های قرمز، برپایی آیین کهن رقص شیر و رقص اژدها در اماکن پرتردد به همراه پذیرایی و هدیه دادن میوه نارنگی به عنوان سمبل برکت و سلامتی به باور چینی تباران در میان میهمانان و نیز هدیه پاکت سرخ حاوی شکلات یا وجه نقد به کوچکترها ازجمله رسوم رایج در ایام جشن سال نوی چینی به شمار می رود.

بیش از25 درصد از جمعیت 26 میلیونی مالزی را چینی تباران این کشور تشکیل می دهند که پیشینیان آنان حدود دو قرن پیش به مالزی مهاجرت کرده و در حال حاضر به عنوان اقلیت قدرتمند این کشور محسوب می شوند.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × سه =

قالب