یکشنبه , 5 خرداد 1398
خانه / اخبار مالزی / سرمایه‌گذاران جنوب شرق آسیا سرمایه‌های خود را از دبی خارج می‌كنند

سرمایه‌گذاران جنوب شرق آسیا سرمایه‌های خود را از دبی خارج می‌كنند

بیا تو مالزی -

رسانه‌های منطقه جنوب شرق آسیا با انعكاس اخبار مربوط به كاهش اعتماد سرمایه‌گذاران كشورهای این منطقه برای سرمایه‌گذاری در دبی، بر بیهوده بودن تلاش‌های مقامات این منطقه برای دستیابی به آنچه استحقاق آن را ندارند، تاكید كردند.

 

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از مالزی، به دنبال تشدید بحران مالی در بازارهای امارات و افزایش قرض‌های شركت‌های تجاری دولتی در دبی، مقامات مالی و اقتصادی و سرمایه‌گذاران كشورهای جنوب شرق آسیا نیز نسبت به وضعیت نابسامان اقتصادی در این منطقه نگران شده و درصدد تجدیدنظر در سرمایه گذاری‌های خود هستند.

به گزارش روزنامه استار چاپ مالزی، شاخص بهای سهام در برخی از بورس‌های منطقه آسیای جنوب شرقی به دلیل نگرانی سرمایه‌گذاران از عواقب بحران‌های مالی در منطقه دبی با عدم ثبات مواجه شده است.

به نوشته این روزنامه، گر چه امارات متحده عربی با وضع قوانین و ایجاد تغییرات و حمایت‌های پولی و بانكی قصد دارد مشكلات موجود را به گونه‌ای حل و فصل كرده یا بر آن سرپوش بگذارد اما گستره ركود اقتصادی در منطقه دبی به حدی است كه سرمایه‌گذاران كشورهای جنوب شرق آسیا را نگران كرده است.

علاوه بر این برخی از این سرمایه‌گذاران تاكید كردند كه منطقه دبی از ابتدا نیز ظرفیت‌های لازم برای تبدیل شدن به منطقه‌ای تجاری و جذب سرمایه های هنگفت را نداشته است و اكنون ناتوانی مقامات امارات در اداره چنین منطقه‌ای آشكار شده است.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده میزان بدهی‌های ‪ ۱۸۴‬میلیارد دلاری دبی و ابوظبی و ناتوانی این دو امارت در باز پرداخت بدهی‌های خود باعث ركود در برخی بورس‌های بین‌المللی نیز شده به گونه‌ای كه آنها را با چالشی جدی مواجه كرده است.

سامانه اینترنتی نیشن از كشور تایلند نیز روز سه شنبه ضمن ارایه گزارشی از وضعیت ركود اقتصادی موجود در دبی نوشت: دبی تاوان آن را می‌دهد كه سعی داشت خود را چیزی نشان دهد كه واقعا نبود.

این سامانه اینترنتی فرو ریختن وضعیت مالی امارات متحده عربی را درسی بزرگ برای كشورهایی دانست كه جهت رشد سریع اقتصادی از خود بی‌تابی نشان می دهند و امروز سرمایه‌گذاران كشورهای جنوب شرق آسیا نیز به دنبال خروج سرمایه‌های خود از این منطقه و نجات سرمایه‌های خود هستند.

این سامانه وضعیت مالی حال حاضر دبی را یك اشتباه بزرگ تكنیكی توسط دولت این كشور نامید و بررسی نوع واكنش جهانی به این شكست را آموزنده عنوان كرد.

این گزارش ضمن اشاره به تصمیم هفته گذشته دبی برای به تاخیر انداختن بازپرداخت وام ‪ ۵۹‬میلیارد دلاری خود و نیز خیز اقتصادی این كشور در چهار سال گذشته كه با اخذ مجموع ‪ ۸۰‬میلیارد دلار وام همراه بوده این اقدامات را یك اشتباه بزرگ تاكتیكی عنوان كرد.

سامانه اینترنتی نیشن در نهایت تاكید می‌كند: حباب‌های خوش خیالی دبی حالا یكی یكی در حال تركیدن است و قیمت ملك در این كشور كه آرزوی تبدیل شدن به دروازه خاورمیانه را داشته به نصف كاهش یافته است.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

مالزی 61 ساله شد

بیا تو مالزی - مردم مالزی جمعه در حالی شصت و یکمین سالروز تولد این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × 2 =

قالب