دوشنبه , 27 خرداد 1398
خانه / اخبار ایران / سفر رفتن هم لیزینگی شد

سفر رفتن هم لیزینگی شد

بیا تو مالزی -

كدام بانك‌ها خدمات لیزینگ سفر ارائه می‌دهند

در چند روز گذشته تقریبا یكی از تیترهای اصلی صفحه اول همه روزنامه‌های كشور خبر گران شدن بی‌سابقه بلیت هواپیماست.طبیعتا برای آنها كه سفر به مقاصد دوردست بخشی از شغل آنها یا لازمه ادامه تحصیل‌شان است، گذشتن از سفر با هواپیما ناممكن است اما این افزایش قیمت، مسلما از شمار كسانی كه هواپیما را برای سفرهای تفریحی انتخاب می‌كردند، می‌كاهد و از آنجا كه سفر با وسیله شخصی نیز پر خطر است بعید نیست بسیاری از خانواده‌ها گزینه سفر را دست‌كم از برنامه‌های امسالشان خط بزنند.

نگرانی از همین وضع باعث شده است مجید ابوالفتحی مشاور عالی رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری از دستورالعمل ویژه‌ای خبر دهد كه در آن بر تعامل هر چه سریع‌تر با بانك‌های عامل به منظور اقدام عاجل در عملیاتی‌تر و ملموس‌تر كردن لیزینگ سفر در جهت كاهش فشار اقتصادی بر مردم و تسهیل سفر برای آنها، تاكید شده است.

او البته تاكید می‌كند كه هواپیما فقط یكی از وسایل حمل و نقل مسافرت به حساب می‌آید و حتی در ایام پر سفر كمتر از ۱۰ درصد مسافرت‌ها در كشور، هواپیمایی انجام می‌شود، اما به نظر می‌رسد برآورد این مسئول درست نباشد چرا كه بسیاری از تورهای مسافرتی به مقاصد دوردست معمولا هواپیما را به عنوان وسیله نقل و انتقال مسافران انتخاب می‌كنند و افزایش قیمت ناگهانی بلیت هواپیما این تورها را بشدت متضرر می‌كند.از سوی دیگر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به آژانس‌های مسافرتی هشدار داده است كه در شرایط كنونی هیچگونه افزایش قیمتی نداشته باشند و از سوی دیگر حتی اگر آنها اجازه داشته باشند قیمت تورها را بیشتر كنند مردم از این افزایش قیمت استقبال نخواهند كرد و بنابر این آژانس‌ها به هیچ وجه نمی‌توانند ضرر مالی‌شان ناشی از افزایش قیمت بلیت هواپیما را جبران كنند.

 

هواپیمایی به كاهش هزینه سفر كمك كند

ابوالفتحی كه مدیركل پیشین دفتر نظارت بر شركت‌های حمل و نقل هوایی سازمان هواپیمایی كشور محسوب می‌شود در گفت‌وگو با فارس پیشنهاد می‌كند كه سازمان هواپیمایی كشور در جایگاه متولی اصلی صنعت حمل و نقل هوایی با الگو گرفتن از كشورهای پیشرفته جهان و راه‌اندازی «سیستم سفرهای ارزان» كه امروزه در تمام دنیا به عنوان یك روش كارآمد برای ارزان شدن سفر مورد استفاده قرار می‌گیرد، به پایین آوردن هزینه‌های سفر در ایران كمك كند.

او درباره این شیوه توضیح می‌دهد : Low Cost Carrier پكیج‌های ارزان قیمت در حمل و نقل هوایی است كه در آن بلیت‌های ارزان‌تر برای برخی پروازها در ساعات نه‌چندان مطلوب سفر، بدون داشتن كترینگ یا پذیرایی در هواپیما و با هواپیماهای قدیمی‌تر به مسافران ارائه می‌شود و در این شرایط برخی از مسافران كه ارائه سرویس كترینگ و نیز نوع هواپیما برای آنها از اهمیت چندانی برخوردار نیست می‌توانند برای ساعات غیر از پیك سفر با خرید بلیت ارزان‌تر، سفری ارزان را تجربه كنند

با این حال به نظر می‌رسد پیشنهاد لیزینگی كردن سفر كه دستور ویژه آن از سوی رئیس سازمان میراث فرهنگی ارائه شده است بیشتر از طرح‌های امتحان‌نشده‌ای همچون پكیج‌های ارزان‌قیمت حمل و نقل هوایی كه ابوالفتحی می‌گوید مفید باشد و سریع‌تر به نتیجه برسد چرا كه در این طرح بانك‌ها و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به شكل مستقیم دخیل هستند.


كدام بانك‌ها خدمات لیزینگ سفر ارائه می‌دهند

آبان سال گذشته رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، از ارائه خدمات لیزینگ سفر از سوی دو بانك گردشگری و صادرات خبر داد. او گفت كه سقف این تسهیلات برای سفرهای داخلی چهار میلیون تومان است و این مبلغ باید در یك سال با سود ۱۱درصد بازگردانده شود.در طرحی كه موسوی از آن حرف می‌زد قرار بود این تسهیلات در قالب كارت‌های لیزینگ سفر در اختیار متقاضیان قرار بگیرد و آنها فقط در هتل ها، رستوران‌ها و مراكز دیگر گردشگری كه طرف قرارداد با سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بودند، خرج شود.

 

حالا تقریبا ۹ ماه از وعده این مدیر می‌گذرد. در این مدت طرح لیزینگ سفر در بانك گردشگری اجرایی شده است كه البته با آنچه موسوی گفته بود، تفاوت‌هایی دارد. متقاضیان دریافت تسهیلات گردشگری در این بانك ابتدا باید از طریق سایت بانك، عضو باشگاه گردشگری ایرانیان شوند و سپس در صورت تائید وضع اعتباری‌شان در بانك، پرونده‌ای اعتباری برای دریافت وام تشكیل دهند و پس از تكمیل این پرونده، معمولا در طول یك هفته، وام به آنها اعطا می‌شود.

مشتری‌هایی كه این وام را دریافت می‌كنند سه ماه فرصت دارند از هتل‌ها، رستوران‌ها، تورهای داخلی و خارجی طرف قرارداد با باشگاه گردشگری ایرانیان استفاده كنند و اگر از این فرصت استفاده نكنند، اعتبار تخصیصی به حساب بانك برگردانده می‌شود.مبلغ این تسهیلات از یك تا چهار میلیون تومان، متغیر است و مشتری‌ها باید آن را در طول ۱۲ ماه با نرخ سود ۱۴ درصد به بانك بازگردانند كه این نرخ سود با آنچه پیش‌تر موسوی گفته بود تفاوت دارد.بانك عامل دیگری كه قرار است ارائه دهنده لیزینگ سفر باشد «صادرات» است، «جام‌جم» برای با خبر شدن از شرایط این بانك با روابط عمومی آن تماس گرفت كه متاسفانه روابط عمومی حاضر به پاسخگویی در این زمینه نبود اما مرجعی آگاه كه نخواست نامش فاش شود در این باره به جام‌جم توضیح می‌دهد: بانك صادرات هنوز هیچ اقدامی برای ارائه لیزینگ سفر نكرده است اما براساس مذاكراتی كه تا كنون صورت گرفته احتمالا مبلغ این تسهیلات دو میلیون تومان و زمان بازپرداختش ۲۰ ماه است و نرخ سود و كارمزد آن هنوز مشخص نیست.

 

این طرح آژانس‌ها را از ورشكستگی نجات می‌دهد

اكبر غمخوار، عضو هیات‌مدیره انجمن صنفی دفاتر سفر و گردشگری است و از مدافعان اصلی لیزینگی كردن سفر. بر اساس تحلیل این كارشناس، هر زمان كه قیمت مولفه‌های سفر همچون حمل و نقل، اسكان و… افزایش پیدا می‌كند قیمت تمام شده سفر نیز در كشور بالا می‌رود. در این شرایط طبیعی است كه مردم سفر را از مخارج روزمره خارج كنند و كاهش تفریحات مردم، تبعات اجتماعی منفی فراوانی دارد و بهره‌وری آن‌ها را كاهش می‌دهد.

 

دولت‌های دنیا با آگاهی از همین اصل، همیشه پس از افزایش قیمت ناگهانی مولفه‌های سفر به دنبال راه‌هایی برای ارائه تسهیلات ویژه سفر به مردم می‌افتند تا آنها را همچنان مشتاق سفر كردن نگه دارند.غمخوار می‌گوید: لیزینگی كردن سفر یكی از آن روش‌های تشویقی برای ترغیب مردم به سفر كردن است. البته مسلما اگر دولت بدون بهره مالی به مردم وام می‌داد بهتر بود اما هم‌اكنون هم نرخ سود نسبت به نرخ سود رایج بانك‌ها اندك است.

به گفته غمخوار، تنها مردم عادی نیستند كه از لیزینگی شدن سفر سود می‌كنند و این جریان به نفع آژانس‌ها و دفاتر مسافرتی و صاحبان مراكز اقامتی نیز محسوب می‌شود چرا كه اگر این تسهیلات كمكی نباشد مردم از سفر رفتن منصرف می‌شوند و این شرایط فعالان صنعت گردشگری را نیز با مشكل مواجه می‌كند.

 

این طرح ضمانت اجرایی دارد

تقریبا شش ـ هفت سال پیش طرح اقساطی كردن سفر از سوی رییس وقت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مطرح شد. او پیشنهاد كرد سازمان‌ها و دستگاه‌های دولتی بخشی از بودجه رفاهی خود را صرف ارائه وام سفر به كاركنان شان كنند اما این طرح ساز و كار مشخصی نداشت. سازمان‌های دولتی بودجه رفاهی چندانی نداشتند و در سال‌های بعد این بودجه به حداقل رسید و به این ترتیب طرح سفر‌های قسطی مسكوت ماند.

 

با این حال طرح لیزنیگی كردن سفر را نمی‌شود با طرح سفرهای قسطی مقایسه كرد، چرا كه این بار پای سودبخش خصوصی در میان است و ارائه خدمات لیزینگ سفر به متقاضیان، منافعی را نیز برای بانك‌ها دارد كه مهم‌ترین آنها، افزایش رونق و اعتبارشان است و به همین علت به نظر می‌رسد اگر این طرح در حد شعار و دستورالعمل باقی نماند و اجرایی شود، بر خلاف طرح قبلی كه بر ارائه تسهیلات از محل بودجه رفاهی سازمان‌های دولتی تاكید داشت، موفق باشد و بتواند از فشار مالی بر مردم بكاهد و بازار سفر را همچنان پر رونق نگه دارد.

 

منبع:جام جم آنلاین

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

برائت عجیب متهم فراری پرونده ثامن‌الحجج | مدیرعامل زندان می‌شود

بیا تو مالزی - مدیرعامل مؤسسه مالی و اعتباری ثامن الحجج بر اساس رأی دادگاه …

یک دیدگاه

  1. شکرخداسبزعلی زاده

    واقعاًطرح هاشون خجالت آوره قسط خانه قسط مسافرت قسط لوازم خانگی قسط دانشگاه فرزندان قسط دارووترخیص ازبیمارستان قسط بنایی ونقاشی منزل قسط آسفالت پشت بام قسط پوشاک قسط قبرستان
    ومراسم تدفین قسط تلفن وبرق وآب شارژآپارتمان بایدبروی یک مقدارهم قرض کنی اینهارابه دولت کریمه بپردازی آنوقت مخارج خوردوخوراک وسایرمخارج غیرقابل پیش بینی معلوم نیست ازکجابایدتامین شود.میانگین حقوق 700هزارتومان است خودتان قضاوت کنیداینهامغزشان به کجااصابت کرده من که دارم دیوانه می شوم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

9 − 9 =

قالب