شنبه , 4 خرداد 1398
خانه / اخبار جهان / سفر زن عاشق به سوئیس برای خودكشی !.

سفر زن عاشق به سوئیس برای خودكشی !.

بیا تو مالزی - خانم کومبایز در پاسخ به این سوال که چرا با وجود سالم بودن، قصد کشتن خود را دارد ، گفته بود:” از اولین روز ازدواج، همسر من همه زندگی من بوده است.

دوخترمان را دوست دارم ، اما همسرم را بیشتر دوست دارم و نمی توانم به زندگی خود بدون او ادامه دهم. وقتی ما از وجود انجمن خودکشی در سوئیس خبردار شدیم ، با خود گفتیم چه راهی بهتر از این که با هم و دست در دست هم بمیریم؟

رهبر یك انجمن یاری برای خودكشی در سوئیس گفت، او بدنبال یافتن مجوز قانونی برای كمك به یك زن كانادایی و دیگر افراد سالم نظیر او است كه قصد كشتن خود را دارند.

به گزارش شبكه «ایرانتو» از تورنتو، انتشار این خبر، بار دیگر موجب بالاگرفتن بحث های موافقان و مخالفان كمك به خودكشی در جوامع اروپایی گردید.
«بتی كومبایز»، پیرزن اهل ونكوور كانادا در نظر دارد، همراه شوهر خود كه از بیماری قلبی رنج می برد، این دنیا را ترك كند.
«لادویج مینلی» ، رهبر انجمن «دیگنیتاس» در سوئیس ، با ارسال ایمیلی به زوج مذكور اطلاع داده است كه سرگرم رایزنی با مسئولان محلی شهر زوریخ، جهت اعطای مجوز به پزشكان ، بمنظور تجویز داروی منجر به مرگ به افراد داوطلب است.

وی كه خود یك وكیل حقوق بشری است، اعلام كرده ، ترجیح می دهد در همان سطح به تلاش خود ادامه دهد ، اما در صورت لزوم درخواست خود را از طریق دادگاه زوریخ و یا حتی دادگاه عالی سوئیس پیگیری خواهد كرد.
وی در نامه خود خطاب به زوج مذكور تأكید كرده است، مبارزه ما به خاطر شخص معینی نیست، اما اگر موفق شویم شامل حال شما نیز خواهد شد.

با اینكه آنان حاضر به مصاحبه با رسانه های گروهی نیستند، اما در سال 2007 با شركت در یك فیلم مستند با عنوان ” توریست های خودكشی” كه توسط فیلمساز برنده اسكار John Zaritsky ساخته شد، از تلاش های اولیه خود برای عضویت در گروه خودكشی خبر دادند.
در آن برنامه خانم كومبایز در پاسخ به این سوال كه چرا با وجود سالم بودن، قصد كشتن خود را دارد ، گفته بود:” از اولین روز ازدواج، همسر من همه زندگی من بوده است. من دو دوخترمان را دوست دارم ، اما همسرم را بیشتر دوست دارم و نمی توانم به زندگی خود بدون او ادامه دهم. وقتی ما از وجود انجمن خودكشی در سوئیس خبردار شدیم ، با خود گفتیم چه راهی بهتر از این كه با هم و دست در دست هم بمیریم؟”

فیلم مستند مذكور، یك سال پیش، از طریق شبكه CTV كانادا پخش شد و طی آن صحنه هایی از ملاقات زوج مذكور با پزشك سوئیسی نشان داده شد كه وی حاضر به تجویز دارو به هیچیك از آنان نشد. در آن سال پزشك مزبور معتقد بود حتی بیماری قلبی آقای كومبایز نیز برای مردن زود هنگام كافی نیست.
گزارش ایرانتو همچنین حاكیست، در حالیكه كمك به خودكشی در كشورهایی نظیر كانادا و بسیاری از ممالك غربی، جرم بحساب می آید، این امر در سوئیس قانونی است و آقای مینلی از طرفداران محلی قانون مذكور، با تشكیل انجمن خودكشی، داوطلبان سایر كشورها را نیز می پذیرد.
اگر چه در ابتدا این قانون برای افراد با بیماری بسیار سخت به تصویب رسیده اما وی معتقد است، همه كسانی كه در زندگی به دلایلی به بن بست رسیده و در عین حال از توانایی ذهنی برای تصمیم گیری برخوردار باشند، باید اجازه چنین انتخابی را داشته باشند.
این انجمن بیش از 10 سال پیش در زوریخ تأسیس شده و سالانه حدود 200 نفر به كمك آنها خودكشی می كنند. از زمان تاسیس این گروه در سال 1998 حدود 900 بیمار صعب العلاج خارجی از خدمات آن بهره مند شده و دست به خودكشی زده اند. هزینه هر خودكشی موفق سه هزار پوند است.

از سوی دیگر خانم «مارگارت سامرویل»، استاد اخلاق دانشگاه مك گیل كانادا در این زمینه گفت، تعمیم دادن این كمك به افراد سالم ، می تواند باعث بروز اعتراض و مخالفت افكار عمومی با كلیت موضوع گردد .وی افزود:« ما با این كار، ارزش و جایگاه مرگ و زندگی را پایین می آوریم و جنبه معنوی مرگ خدشه دار می شود.»
وی اضافه می كند، برخی می خواهند پس از مرگ همسرشان، خود نیز به او بپیوندند و این بخاطر احساس شدید تنهایی است. اما این موقعیت بسیار حساسی است.

وی خاطره ای را از یك كنفرانس نقل می كند كه طی آن پزشكی از سوئیس درباره كمك خود برای مردن پیرزنی یاد كرد كه اصرار داشت بعد از مرگ همسرش زنده نماند.
من از او پرسیدم آیا كسی پیشنهاد نكرده بود بجای اینكار ، برای آن پیرزن یك گربه بخرید، وی گفت نه ، اما حالا كه فكر می كنم می بینم ایده جالبی می توانست باشد!
در عین حال آقای مینلی در یك كنفرانس تأكید كرده كه 70درصد اعضای انجمن خودكشی، با وجود اطلاع از امكانات موجود ، تاكنون از استفاده از آن خودداری كرده اند، اما به هر حال ما باید همواره برای موارد مشابه زوج مذكور آماده باشیم و داوطلبان را از مخالفت های پدرسالارانه پزشكی، دولتی و یا مذهبی رهایی بخشیم.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

ترامپ پرداخت حق السکوت به بازیگر پورن از محل بودجه انتخابات را رد کرد

بیا تو مالزی - دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، پرداخت حق السکوت به استورمی دانیلز، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نه + چهارده =

قالب