خانه / اخبار مالزی / سه وزیر ارشد دولت جدید مالزی معرفی شدند

سه وزیر ارشد دولت جدید مالزی معرفی شدند

بیا تو مالزی - «ماهاتیر محمد» نخست وزیر جدید مالزی روز شنبه با برگزاری کنفرانس خبری، سه نفر از رهبران احزاب ائتلاف پیروز چهاردهمین انتخابات سراسری این کشور را به عنوان وزیران دارایی، دفاع و کشور کابینه خود معرفی کرد.

ماهاتیر محمد رهبر ائتلاف امید که در چهاردهیمن انتخابات سراسری مالزی پیروز شده است پنحشنبه شب در کاخ ‘ایستانا نگارا’ در حضور سلطان محمد پنجم پادشاه ،به عنوان نخست وزیر هفتم این کشور سوگند یاد کرد.

«ائتلاف امید» به عنوان جبهه مخالفان دولت پیشین مالزی از احزاب «اقدام دموکراتیک» (DAP)، «عدالت مردم» (PKR)، «اعتماد ملی» (Amanah) و «بومی تباران متحد»
(PPBM) مالزی تشکیل شده که توانست در انتخابات سراسری چهارشنبه 9 مه (19 اردیبهشت) با کسب اکثریت کرسی‌های مجلس، پیروز انتخابات شود و به بیش از 60 سال حضور حزب مالایی تبار «آمنو» در عرصه قدرت پایان دهد.

طبق وعده‌ای که ائتلاف امید پیش از انتخابات داده بود «ماهاتیر محمد» از حزب «بومی تباران متحد» به عنوان نخست وزیر سوگند یاد کرد و «عزیزه اسماعیل» رهبر حزب «عدالت مردم»، معاون وی شد.

نخست وزیر جدید مالزی امروز ، «لیم گوان انگ» دبیر کل حزب «اقدام دموکراتیک» را به عنوان وزیر دارایی، «محمد سبو» رئیس حزب «اعتماد ملی» را به عنوان وزیر دفاع و «محی الدین یاسین» را به عنوان وزیر کشور انتخاب کرد.

روز گذشته «ماهاتیر» خبر داده بود که 10 وزارت خانه اصلی کابینه دولت را در سریع‌ترین زمان ممکن معرفی می‌کند.

نخست وزیر 92 ساله مالزی در کنفرانس خبری امروزش گفت که تکلیف هفت وزارت خانه دیگر با مشورت تمامی احزاب ائتلاف به زودی مشخص می‌شود.

وی همچنین اعلام کرد که برنامه‌اش تشکیل کابینه‌ای 25 نفری است که زنان و جوانان نیز در آن عضو خواهند بود.

«ماهاتیر محمد» در پاسخ به خبرنگاران در این کنفرانس خبری تأیید کرد که حکم ممنوع الخروجی «نجیب رزاق» نخست وزیر سابق و همسرش، به دستور وی صادر شده تا تحقیقات لازم درباره تخلفات احتمالی آن‌ها صورت بگیرد.

در همین حال «نجیب تون رزاق» که امروز با حکم ممنوع الخروجی‌اش مواجه شده، از رهبری حزب «آمنو» و ائتلاف «جبهه ملی» کناره گیری کرد و احمد زاهد حمیدی سرپرستی این حزب را تا زمان انتخابات مجدد درون حزبی برعهده گرفت.

ائتلاف امید به رهبری ماهاتیر محمد در چهاردهمین انتخابات سراسری مالزی توانست 113 کرسی از 222 صندلی مجلس نمایندگان را به خود اختصاص دهد. ائتلاف جبهه باریسان نشنال به رهبری نجیب تون رزاق 79 صندلی، حزب مستقل پاس به رهبری عبدالهادی آونگ 18 صندلی و سایر احزاب نیز 12 کرسی را به خود اختصاص دادند.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

مالزی 61 ساله شد

بیا تو مالزی - مردم مالزی جمعه در حالی شصت و یکمین سالروز تولد این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 − 11 =

قالب