خانه / دانستنیها / شرایط مطالعه

شرایط مطالعه

بیا تو مالزی -

مطالعه به عنوان مهمترین فرآیند سال کنکور و موثرترین اقدام باید مورد توجه و دقت بسیار زیادی قرار گیرد…

رعایت نیازهای مقدماتی مطالعه علاوه بر این که باعث تعمیق مطالعه می شود ، افزایش میزان لذت یادگیری را نیز در پی دارد. به همین دلیل در این ستون می خواهیم درباره شرایط قبل و هنگام مطالعه برایتان توضیح دهیم.

1- بهترین مکان برای مطالعه منزل است.
بهتر است مکان مطالعه ثابت و در آن هوای تازه جریان داشته باشد؛ اما اگر فضای منزل آرام نیست باید در محل دیگری (مدرسه ، کتابخانه و…) مطالعه کرد.

2- بهترین زمان برای مطالعه وقتی است که دارای بالاترین هوشیاری و بهترین شرایط روحی هستید؛ اما 2زمان برای مطالعه بهترین زمان است. یکی ابتدای صبح که ذهن شما استراحت بیشتری کرده است و یکی انتهای روز (قبل از خواب که پس از مطالعه ذهن فرصت تثبیت اطلاعات را خواهد داشت:

3- پس از خوردن غذا، حجم بیشتری از خون اطراف معده جریان پیدا می کند. به همین دلیل خون کمتری به مغز می رسد و مطالعه شما بازدهی کمتری دارد، به همین دلیل تا یک ساعت بعد از خوردن غذا مطالعه نکنید و در صورت لزوم از خوردن غذاهای چرب و پرحجم بپرهیزید.

4- بهترین فاصله چشم تا کتاب هنگام مطالعه 30 تا 40 سانتی متر است که اگر بیشتر یا کمتر باشد ایجاد خستگی می کند.

5- داشتن شرایط جسمی مطلوب (خسته نبودن ) تاثیر بسیار زیادی در میزان یادگیری دارد. پس بهتر است اگر خسته هستیم ابتدا کمی استراحت کنیم ، سپس به مطالعه بپردازیم.

6- پیش از شروع مطالعه ، هدف خود را به طور دقیق معین کنید، یعنی مشخص کنید از چه ساعتی تا چه ساعتی ، چه حجمی از مبحث (چند صفحه )، چه تعداد تست و از روی کدام منبع.
این کار علاوه بر افزایش میزان تمرکز باعث تسریع در مطالعه نیز می شود.

7- بهترین نور برای مطالعه ، نور طبیعی است ؛ اما اگر امکان مطالعه با استفاده از نور طبیعی را ندارید شرایطی را مهیا کنید که نور به طور مستقیم به کتابها نتابد و برای افراد راست دست نور باید از سمت چپ بتابد و بالعکس.

8- مهمترین دلیلی که دانش آموزان مطالعه را قطع می کنند، آماده نبودن کتابها و وسایل موردنیاز است.
پیش از مطالعه خوب فکر کنید و همه وسایل و کتابهایتان را آماده کنید تا هنگام مطالعه بهانه ای برای ترک مطالعه نداشته باشید.

9- پیش از شروع مطالعه حال و هوای مطالعه را در خود ایجاد کنید.
2 دقیقه در مورد درسی که می خواهید مطالعه کنید، فکر کنید. این کار ساده تاثیر زیادی در مطالعه فعالانه شما خواهد داشت. به طور قطع اجرای این موارد باعث می شود مطالعه شما دقیق تر و عمیق تر از قبل شود.

محمدرضا پوردستمالچی
منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

عزت پایدار, برای مردی که به بازیگری آبرو داد

بیا تو مالزی - انتظامی بازیگری با هوش و با شخصیت بود هنرمندی صاحب سلیقه …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب