خانه / اخبار مالزی / صندوق مقابله با بلایای طبیعی درآسه آن تاسیس می شود

صندوق مقابله با بلایای طبیعی درآسه آن تاسیس می شود

بیا تو مالزی - وزیران دارایی کشورهای عضو جنوب شرق آسیا ‘آسه آن’ در پایان اجلاسی یکروزه اعلام کردند: نختسن صندوق بیمه برای مقابله با بلایای طبیعی در کشورهای جنوب شرق آسیا تاسیس می شود.

‘هنگ سو’ وزیر دارایی سنگاپور که کشورش اکنون ریاست اتحادیه آسه آن را برعهده دارد روز جمعه در اجلاس وزیران دارایی آسه آن در مانیل (فیلیپین) دراین زمینه گفت: برخی کشورهای منطقه نمی توانند با خسارت های ناشی از بلایای طبیعی مقابله کنند، بنابراین هدف از تاسیس صندوق، تحت پوشش قرار دادن اینگونه کشورهاست.

10 عضو اتحادیه «آ.سه.آن» را کشورهای اندونزی، مالزی، فیلیپین، ویتنام، کامبوج، برونئی، لائوس، تایلند، سنگاپور و میانمار تشکیل می‌دهند.
وزیر دارایی سنگاپور افزود: تسهیلات و امکانات مشاوره ای این صندوق می تواند پاسخگوی نیاز کشورها عضو اتحادیه برای تامین منابع مالی لازم برای کاهش آثار بلایای طبیعی باشد.

براساس این گزارش کمک ها و تسهیلات مالی صندوق مزبور با توجه به اینکه سه کشور میانمار، لائوس و کامبوج که در شمار کشورهای فقیرتر منطقه محسوب می شوند، ابتدا دراختیار آنها قرار گرفته و سپس قرار است به دیگر کشورهای منطقه گسترش یابد.

وزیر دارایی سنگاپور گفت : کشورش از ایجاد این صندوق حمایت مالی می کند و بخش های دولتی و خصوصی هردو می توانند از آن استفاده کنند.

گزارش کمیسیون اقتصادی ، اجتماعی سازمان ملل متحد حاکی است، بلایای طبیعی دردوره سال های 1990 تا 2016 بیش از یک تریلیون دلار خسارت اقتصادی در جنوب شرق آسیا بر جای گذاشته است.

برپایه این گزارش پدیده خشکسالی ‘ال نینو’ مانع از رشد تولیدات کشاورزی در کامبوج شده است.

ابر توفان ‘هایان ‘ نیز در سال 2013 میلادی سبب شد تا بخش کشاورزی فیلیپین بیش از 225 میلیون دلار خسارت متحمل شود.

مسئولان دولت تایلند نیز در سال 2011 مجبور شدند 13 میلیارد دلار از بودجه ملی این کشور را برای بازسازی مناطق سیل زده و مدیریت بحران های آبی اختصاص دهند که رقمی معادل 3.5 درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور بود./ایرنا

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

مالزی 61 ساله شد

بیا تو مالزی - مردم مالزی جمعه در حالی شصت و یکمین سالروز تولد این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 + 6 =

قالب