پنج شنبه , 19 تیر 1399
خانه / اخبار ایران / علت ممنوعیت انتقال دانشجویان پزشکی به هفت دانشگاه مطرح مشخص شد

علت ممنوعیت انتقال دانشجویان پزشکی به هفت دانشگاه مطرح مشخص شد

بیا تو مالزی -

تنها پس از گذشت دو ماه از تصویب قانونی مبنی بر ممنوعیت انتقال دانشجویان رشته های پزشکی خارج کشور به هفت دانشگاه مطرح داخلی از سوی وزارت بهداشت، علت تصویب این قانون مشخص گردید…

به گزارش ایران مالزی در اوایل شهریور ماه سالجاری معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی اعلام كرد: انتقال دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در خارج از كشور به هفت دانشگاه علوم پزشكی داخل ممنوع شد.

دكتر بهرام عین‌الهی در آن زمان خاطر نشان کرد:‌ انتقال دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در خارج به دانشگاه‌های علوم پزشكی تهران، شهید بهشتی،‌ ایران، شیراز، مشهد و تبریز ممنوع اعلام شده است.

وی در بیان علت تصویب این قانون گفت: دانشجویان مشغول به تحصیل در خارج از کشور عمدتا وضعیت علمی مطلوبی ندارند، بنابراین نمی‌توان آنها را در كنار دانشجویان نخبه و دارای رتبه علمی بالا جای داد.

این در حالی است که این اظهار نظر و این مصوبه با اعتراض شدید دانشجویان مشغول به تحصیل در خارج از کشور مواجه شد که خواستار ارائه استدلالات منطقی برای بیان چنین اظهاراتی شدند. این گروه معتقد بودند که رتبه بندی دانشگاههای جهان، فرآیند فارغ التحصیلی در دانشگاههای خارج کشور و تقاضا برای اشتغال پزشکان تحصیل کرده در داخل و خارج کشور در بازارهای بین المللی، چیزی جز اظهارات معاون آموزشی وزیر بهداشت را نشان می دهد.

اما واقعیت این است که وزارت بهداشت طی سالها و بخصوص ماههای اخیر با نوعی بحران خود ساخته تحت عنوان بین المللی نمودن هفت دانشگاه برتر روبرو شده است که ماهیت این عمل را زیر سوال برده است.

این دانشگاههای به اصطلاح بین المللی به دلایل مختلفی طی سالهای اخیر موفق به جذب دانشجویان خارجی نشده اند به طوری که از تابستان امسال ادامه کار برخی از این واحدها با توجه به هزینه های بسیار بالای بین المللی نمودن دانشگاه و افتتاح شعبات آن در مناطق آزاد تجاری غیر منطقی و غیر ممکن می نمود.

در این زمان عقلای این وزارتخانه با ارائه دیدگاهها و نظرات خود راهکارهایی را به این وزارتخانه برای نجات از این بحران خود ساخته ارائه می دهند که یکی از آنها استفاده از دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در خارج کشور با ایجاد اهرمهای فشار قانونی بود.

از این رو تنها دو ماه پس از تصویب قانون اولیه مبنی بر ممنوعیت تحصیل دانشجویان مشغول به تحصیل خارج کشور در هفت دانشگاه برتر داخلی، دکتر بهرام عین الهی بار دیگر در مقابل خبرنگاران حاضر شده و شرایط جدید وزارت علوم را برای انتقال دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در خارج از کشور در هفت دانشگاه برتر را اعلام می کند.

در این زمان دکتر بهرام عین اللهی در گفت وگو با خبرنگار مهر با اشاره به تقویت واحدهای بین المللی دانشگاه های علوم پزشکی کشور یادآور شد: مشکلات پذیرش دانشجو در واحدهای بین المللی دانشگاههای علوم پزشکی در سال جاری تحصیلی برطرف شده و پذیرش دانشجو روند منطقی و عاقلانه پیدا کرده است.

وی افزود: در حال حاضر فرآیند ورودی دانشجویان به این واحد بر اساس پذیرش در کنکور سراسری و مقررات و آزمون های رسمی وزارت بهداشت انجام می گیرد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت تأکید کرد: انتقال به داخل کشور دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در خارج از کشور بر اساس ضوابط و مقررات به واحدهای بین الملل صورت می گیرد و با توجه به ممنوعیت انتقال به 7 دانشگاه علوم پزشکی داخل کشور، پس از تقویت واحدهای بین المللی، انتقال به داخل تنها در این واحدها صورت می گیرد.

وی هدف از راه اندازی واحدهای بین المللی دانشگاه های علوم پزشکی کشور در مناطق آزاد تجاری را پذیرش دانشجوی خارجی برشمرد و گفت: پس از تقویت زیرساختها این امکان برای پذیرش دانشجوی خارجی انجام می گیرد. در عین حال انتقال فرهنگ ایرانی اسلامی نیز هدف دیگری است که در ایجاد واحدهای بین المللی مدنظر قرار گرفته است که می تواند زمینه مناسبی برای انتقال آن به دانشجویان خارجی باشد. 

در حال حاضر دانشگاه های علوم پزشکی تهران و شیراز در جزیره کیش، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در جزیره قشم، دانشگاه های علوم پزشکی ایران و زاهدان در چابهار دارای واحد بین المللی هستند.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

رییس‌جمهور: ایران برای گسترش روابط با مالزی آماده است

بیا تو مالزی - رئیس جمهور در دیدار “ماهاتیر محمد” نخست وزیر مالزی تاکید کرد …

یک دیدگاه

  1. با سلام من به عنوان یک ایرانی که در خارج از کشور تحصیل می کنم از مسئولین ذیربط درخواست می کنم تا راه را برای تحصیل دانشجویان خارج از کشور در ایران را هموارتر سازند به عنوان مثال میتوانند با گرفتن امتحان ورودی سطح علمی درخواست کنندگان را ارزیابی نمایند تا حق هیچکس پایمال نگردد و شنیدن مطالبی مثل مورد قبول نبودن برخی رشته ها و دانشگاهها تاثیر خیلی بدی در روحیه دانشجویان خارج از کشور دارد و انها را از بازگشت به کشورشان بازمی دارد. با تشکر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب