خانه / اخبار مالزی / مطالب مالزی / عید فطر در مالزی

عید فطر در مالزی

بیا تو مالزی -

عید فطردر زبان مالیایی به آن  HARI RAYA   گفته می شود…

عید فطر- که به آن hari raya  در زبان مالایی گفته می شود –  در مالزی  مانند اکثر کشورهای عربی- مهمترین عید ملی و مذهبی است همانند عید نوروز برای ما ایرانیان اما بسیار با شکوه تراز آن چون مردم آنرا جشن می گیرند.

قبل از عید فطر مردم با روشن کردن شمع در جلوی خانه های شان و آذیین بندی خیابان ها  به استقبال این جشن ملی و مذهبی می روند .   

شور و هیجان خاصی در مردم ایجاد می شود کارها معمولا از چند روز قبل از آمدن عید حالت نیمه تعطیل به خود می گیرد.

اکثر مردم راهی سفر می شوند تا بتواند در روز عید در کنار بزگترها باشند چون اکثر افراد مسن در روستا زندگی می کنند لذا بیشتر مسافرتها هم به داخل روستا و جنگل ها است.

مالزیهای هم که در خارج مالزی زندگی می کنند -حتی دانشجویان- سعی می کنند در این ایام در مالزی و در کنار خانواده هایشان باشند.

تعطیلات رسمی اداری 2 روز است  و تعطیلات دانشگاهی سابقا 2 هفته بود که الان یک هفته شده است.

در این ایام دانشگاه به صورت کلی تعطیل می شود حتی آزمایشگاه ها و اتاق کار دانشجویان هم که همیشه باز است در این ایام تعطیل می شود. اما تعطیلات واقعی یک ماه است .

مالزیها می گویند ما یک ماه روزه گرفتیم  و باید یک ماه هم جشن بگیریم ودر شادی باشیم.

تمام مالزیها در این ایام یک روز در خانه شان می نشیند و بقول خودشان open  house دارند .در آن روز در خانه شان می نشیند و با انواع غذا ها از میهمانشان از صبح تا شب  پذیرایی می کنند . وبه هم تبریک می گویند برای تبریک هم معمولا می گویند selamt hary raya البته معمولا اول افراد بزرگتر و بعد نوبت به بقیه می رسد.

در این ایام مردم معمولا لباسهای محلی خودشان را می پوشند.

نخست وزیر مالزی هم در روز اول (عید فطر) open  house  می گیرد و تمام مردم علاقمند برای عرض تبریک می روند .

در زمان مهاتیر محمد این مراسم در خانه نخست وزیر در پوترا جایا برگزار می شد , و بسیار هم مفصل با انواع غداها و البته هدایا مختصر ولی الان در  pwtc  برگزار می گردد. مردم از صبح در صف چند کیلو متری می ایستند تا نوبت شان شود و تبریکی به نخست وزیر بگویند . من یک سال در زمان مهاتیر محمد برای عرض تبریک به خانه نخست وزیر رفتم.

البته من در صف نه ایستادم و خارج از نوبت مرا پیش مهاتیر بردند من تبریک گقتم و او هم  چند سوال مختصر از کجایی و اینجا چه می کنی؟  نکته جالب هم این بود چگونه مهاتیر و خانمش- با سن آن زمان 78 سال- از صبح  تا شب می ایستادند و با همه دست می دادند و تبریک می گفتند کاری که از ما ایرانیها بعید است.

در عید فطر  دانشجویان هم مراسم خاصی بر گزار می کنند که ایرانیها فقط برای خود ایرانیها  بود .یعنی خانواده های ایرانی در یکجا جمع می شدند و BBQ و دور هم غذا را صرف می کردند. اما سایر کشورها که مراسم می گرفتند بقیه را از جمله ایرانیها را دعوت می کردند.

پ.ن. اگر دانشجو هستید از استادتان سوال کنید که کی open  house دارد و شرکت کنید هم فال است وهم تماشا . همچنین در روز اول به دیدن نخست وزیر هم بروید.

 

منبع : از هر دری سخنی 

 

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نخستین مدرسه بین المللی Queensland در مالزی

بیا تو مالزی - نخستین مدرسه بین المللی Queensland با برنامه هایی برای جذب دانش …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب