پنج شنبه , 19 تیر 1399
خانه / اخبار ایران / فاطمه رجبی، تنها راننده زن كامیون در ایران

فاطمه رجبی، تنها راننده زن كامیون در ایران

بیا تو مالزی -

۲۹ سال رانندگی بدون تصادف…عصر ایران – فاطمه رجبی تنها زن رانندهء كامیون در ایران است كه تمام خطرات این شغل را به جان خریده تا تنها انحصار مردانهء رانندگی ترانزیت در ایران را بشكند.

به گزارش عصر ایران (asriran.com)، او به همراه همسرش هفت سال است كه در جاده‌های داخلی و خارجی به حمل بار مشغول است.

به گفتهء ءخودش رانندگی در جاده‌ها، سفر كردن و علاقه به همسرش كه راننده است مهم‌ترین عواملی بود كه باعث شد او نیز رانندهء كامیون شود.

متن كامل گفت و گوی او را با روزنامه سرمایه در ادامه می خوانید:

خانم رجبی! چند سال دارید؟

بین 40 تا 50 سال.

چند سال است كه رانندهء تریلی هستید؟

حدود شش سال.

چرا ماشین سنگین را برای رانندگی و كار انتخاب كردید؟

به رانندگی و سفر در جاده علاقه زیادی داشتم و به همین دلیل به رانندگی با كامیون علاقه‌مند بودم.

البته با توجه به این‌كه همسرم حدود 30 سال است كه در این شغل فعالیت می‌كند و من در طول این مدت از او دور بودم تصمیم گرفتم برای كم‌كردن این فاصله وارد این كار شوم. در حال حاضر با هم در یك كامیون ولوو رانندگی می‌كنیم. البته سه سال پیش تنها رانندگی می‌كردم و شوهرم پشت سر من در یك كامیون دیگر بود كه پس از مدتی به دلیل نامساعد بودن شرایط مالی زندگی یكی از كامیون‌ها را فروختیم.

اعضای خانواده مخالفتی با رانندگی شما نداشتند؟

همسرم به هیچ‌عنوان مخالف رانندگی من با كامیون نبوده و نیست. البته همسرم هیچ‌گاه به فكرش هم خطور نمی‌كرد كه روزی وارد این شغل بشوم، سرانجام به خواست خدا همت كردم و با علاقه و پافشاری بسیار موفق به گرفتن گواهینامه پایهء یك شدم.

همسرتان در گرفتن گواهینامهء پایهء یك كمكی به شما كرد؟

البته پس از این كه شنید من موفق شدم گواهینامهء پایهء یك بگیرم خیلی تعجب كرد. او فرصت آموزش رانندگی پایهء یك به من را نداشت و یا هروقت از او برای آموزش درخواست كمك می‌كردم به بهانه‌ای شانه خالی می‌كرد. سرانجام تصمیم جدی گرفتم و پس از چند جلسه تمرین فوت و فن كار را یاد گرفتم، البته از قبل چون در كنار شوهرم بودم و رانندگی او را از نزدیك می‌دیدم با این كار كمی آشنا بودم.

برای گرفتن گواهینامه چند بار در آزمون شركت كردید؟

بار اول چون دست‌پاچه شده بودم قبول نشدم، اما بار دوم سرهنگ راهنمایی و رانندگی پس از پایان امتحان عملی به من گفت تو قبول شدی ولی ما مجاز به پذیرش تو نیستیم چون آقایان این‌جا 30‌یا 40 بار می‌آیند و می‌روند و قبول نمی‌شوند، اگر قرار باشد دفعه دوم امتحان شما را قبول كنیم و گواهینامه بدهیم می‌گویند پارتی‌بازی شده و صدای همه درمی‌آید.

سرانجام بار هشتم قبولم كردند. یادم می‌آید هر روز كه برای آزمون به منطقهء پایهء یك رانندگی می‌رفتم حدود 400 نفر مرد برای رانندگی در هر روز شركت می‌كردند و من تنها زن شركت‌كننده در آزمون بودم، حتی در كادر اداری راهنمایی و رانندگی نیز كارمند زن حضور نداشت.

زمان امتحان هشتم دو نفر سرهنگ كنار دستم بودند و باور این مساله برای آن‌ها بسیار مشكل بود كه من در آزمون پایه یك شركت كنم.حتی آن روز رییس آزمون رانندگی پایهء یك هم در كنار من نشست و از نزدیك رانندگی‌ام را با تعجب تماشا كرد.

افسران راهنمایی و رانندگی از من می‌خواستند كه تندتند دنده بگیرم و در سرازیری‌ها خیلی به من سخت گرفتند تا شاید از آزمون صرف‌نظر كرده و پشیمان شوم، اما من سماجت به خرج دادم به حدی كه كف دستم از شدت دنده عوض كردن زخمی شد.

مكانیكی هم بلدی؟

نه! آنچنان سررشتهء فنی ندارم. تا حدی به پنچرگیری و زنجیر بستن در یخبندان واردم.

تا حالا تنهایی سفر كرده‌ای؟

هیچ‌وقت تنهایی سفر نكرده‌ام. من و شوهرم همیشه پست سرهم حركت می‌كنیم. معمولاً 150 متر جلوتر از شوهرم رانندگی می‌كردم. برخی مواقع هم در جاده توقف می‌كردم تا شوهرم خودش را به من برساند.

تا به حال تصادف كرده‌اید؟

به هیچ وجه تصادف نكرده‌ام. حتی در طول 23 سالی كه رانندهء ماشین‌سواری هم بودم یكبار هم تصادف نكرده‌ام.

چندبار جریمه شده‌اید؟

فقط یكبار، آن هم با ماشین سواری در مسیر ویژهء طرح ترافیك، چهار هزار تومان جریمه شدم.

البته قصد تخلف نداشتم و واقعاً از طرح ترافیك در مسیر اطلاع نداشتم، این مبلغ اولین و آخرین باری بود كه پرداخت كردم. در هنگام رانندگی با كامیون سنگین هم اصلاً جریمه نشدم البته همسرم در برخی مواقع به دلیل سبقت غیرمجاز مجبور به پرداخت جریمه شده است.

در جاده راننده‌ها برایتان مشكلی ایجاد نمی‌كنند؟

یكبار در جادهء شیراز در حال حركت بودم كه یك دستگاه كامیون در جاده حركت زیگزاگی داشت شوهرم گفت از آن كامیون فاصله و یا سبقت بگیرم، من هم وقتی دیدم جاده باز شد سبقت گرفتم. در ابتدا آن كامیون به من راه داد اما در میانهء راه وقتی متوجه شد كه زن هستم ماشینم را به سمت خاكی جاده منحرف كرد و شوهرم كه شاهد ماجرا بود عصبانی شد، بالاخره چون به كار تسلط داشتم، آن كامیون عصبانی را رد كردم.

تا به حال دعوا هم كرده‌اید؟

یكبار زمانی كه از مرز ایران خارج می‌شدم برای انجام امور اداری ترخیص از مرز تركیه در صف كامیون‌ها ایستاده بودم. كامیون شوهرم نیز چند كیلومتر پایین‌تر از من بود.براساس نوبت یك كامیون ترك و یك كامیون ایران به ترتیب از مرز ایران خارج می‌شدند.

نوبت من كه شد پلیس اشاره كرد كه بیایم جلو، ناگهان كامیون كناری من از صف ترك‌ها از روی لجبازی یا حسادت به تصور این‌كه من تنها هستم از من سبقت گرفت. پلیس متوجهء این حركت رانندهء ترك شد و حق را به من داد.

از مرز كه بیرون آمدیم در امتداد یك جادهء باریك بیرون از مرز ناگهان یك كامیون از پشت سرم به سرعت در امتداد من حركت كرد، راه را باز كردم تا رد شود كه متوجه شدم رانندهء كامیون همان رانندهء‌ترك است و به من نیشخند می‌زد، او می‌خواست به پایین جاده منحرفم كند به طوری كه از كنار آیینهء كامیونم رد شد و آینه را شكست، در این لحظه شوهرم به من رسید و از مهلكه نجاتم داد. البته دعوا به معنای آن‌چه در ذهن شماست نداشته‌ام.

برای یك زن رانندگی در داخل كشور راحت‌تر است یا خارج از كشور؟

رانندگی در خارج از كشور راحت‌تر است. در داخل، برخی آقایان چشم دیدن رانندگی یك خانم با اتومبیل سواری را ندارند چه رسد به این‌كه یك زن راننده كامیون باشد. در كشورهای اروپایی مانند آلمان، اتریش، مجارستان و رومانی مردم با احترام با من برخورد می‌كنند.

یادم می‌آید در مرز رومانی یكبار پس از بازرسی كامیون، ماموران فكر كردند كه من یك توریست هستم اما وقتی خودم را معرفی كردم آن‌ها بسیار تعجب كردند. هیبت یك زن ایرانی در لباس مكانیكی و كلاه برای آن‌ها جالب به نظر می‌رسید.

برخی فكر می‌كنند، زنان از عوامل اصلی تصادفات هستند، آیا این تصور درست است؟

در گذشته تصور می‌شد زنان در رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی كوتاهی می‌كنند اما امروزه شاهد این هستیم كه زنان با رعایت كامل قوانین راهنمایی و رانندگی حتی بهتر از مردان رانندگی می‌كنند و در این زمینه فكر می‌كنم حسادت مردان است كه با اذیت و تمسخر زنان نمی‌خواهند قبول كنند كه زنان خوب می‌رانند.

در ایران چند زن دیگر در این شغل مشغول به كار هستند؟

شنیده بودم كه یك خانم در سال‌های قبل از انقلاب و كمی در دوران پس از انقلاب در این بخش فعالیت می‌كرده، اما تا جایی كه می‌دانم هیچ زن دیگری در حال حاضر به غیر از من در این حوزه فعال نشده است. بسیار افتخار می‌كنم كه به عنوان یك زن در این كار سخت شركت دارم.

شما هم آهنگ‌های قدیمی گوش می‌دهید؟

بله! آهنگ‌های قدیمی مرا به یاد دوران كودكی و پدر و مادرم می‌اندازد.

اگر وزیر راه بودید برای جاده‌ها چه كاری می‌كردید؟

اگر وزیر بودم دستور می‌دادم تمام دست‌انداز و چاله‌های جاده‌ها را درست می‌كردند زیرا در برخی اتوبون‌ها و بزرگراه‌ها چاله‌هایی وجود دارند كه تمام دیفرانسیل و صفحات كامپیوتری ماشین را به هم می‌زند. به نظرم سرویس‌های بهداشتی مناسب نیز در جاده‌ها وجود ندارد كه باید در جاده‌ها و پایانه‌های كشور احداث شود.

نظرات كاربران:
▪ با سلام به عنوان یک زن افتخار می کنم به این شیر زن جاده ها.خدا پشت و پناهش باشد.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

رییس‌جمهور: ایران برای گسترش روابط با مالزی آماده است

بیا تو مالزی - رئیس جمهور در دیدار “ماهاتیر محمد” نخست وزیر مالزی تاکید کرد …

یک دیدگاه

  1. خواهرم دست مریزاد. ایول. انشاا.. که همیشه چرخ کامیونتون بسلامتی بچرخد. منم تازه گواهینامه پایه یکم گرفتم.ولی من همه ازمون ها رو بار اولش قبول شدم . واسه همین هم از کارتکسم یه کپی گرفتم که یادگاری داشته باشم. دوست دارم یه سفر با شما هم سرویس بشم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب