خانه / اخبار مالزی / فراخوان دولت مالزی برای مشارکت مردم در پرداخت بدهی ها

فراخوان دولت مالزی برای مشارکت مردم در پرداخت بدهی ها

بیا تو مالزی - ماهاتیر محمد امروز اعلام کرد ‘تابونگ هاراپان’ یا ‘صندوق امید’ برای دریافت کمک های مردمی در بازپرداخت میلیاردها دلار بدهی این کشور که مانع از اجرای برنامه های توسعه می شود، راه اندازی شده است.
ماهاتیر محمد امروز پس از نشست هیات دولت به خبرنگاران گفت که تاسیس این صندوق لازم است تا مردم اطمینان داشته باشند که کمک های مالی به طور مستقیم در اختیار وزارت دارایی قرار خواهد گرفت.
وی افزود: بسیاری از مردم مالزی با اطلاع از شرایط نابسامان اقتصادی کشور در تلاش برای کمک به رفع این مشکل هستند و ضرورت داشت صندوقی برای دریافت مستقیم این کمک های مالی ایجاد شود.
وی با ابراز قدردانی از حس وطن پرستی مردم مالزی گفت که در مورد میزان مبالغ واریز شده به این حساب به طور مستمر اطلاع رسانی خواهد شد.
ماهاتیر محمد که معمار مالزی نوین شناخته می شود اکنون میراث دار بیش از یک تریلیون رینگیت ( 250 میلیارد دلار) بدهی خارجی بوده که این رقم حدود 80 درصد تولید ناخالص داخلی این کشور است.
یکی از گروههای مدنی تحت عنوان ‘ لطفا به مالزی کمک کنید’ در ابتکاری اقدام به جمع آوری آنلاین کمک های مردم مالزی کرده است.
ائتلاف امید به رهبری ماهاتیر محمد در چهاردهمین انتخابات سراسری مالزی توانست نجیب رزاق نخست وزیر پیشین و ائتلاف تحت رهبری وی’جبهه ملی’ را پس از حدود یک دهه از عرصه قدرت سیاسی کنار زند، اما دولت جدید اکنون میراث دار بدهی های دولت گذشته است.
دولت نوپا که با بزرگترین چالش اقتصادی دست و پنجه نرم می کند، متعهد شده برای رفع این معضل پروژه های بزرگ این کشور را دوباره بررسی کند، برخی از سازمان های دولتی را کوچک کرده و حقوق وزرا را کاهش داده است.
دولت جدید مالزی درعین حال این هفته طبق وعده های انتخاباتی ، قرار است مالیات بر کالاها و خدمات (جی اس تی ) را لغو کند که بعضی تحلیلگران می گویند این اقدام به درآمدهای دولت در شرایط کنونی آسیب می رساند.
طرح «مالیات بر ارزش افزوده» موسوم به «جی.اس.تی» (GST) از سه سال پیش در مالزی آغاز شد.
برخی کارشناسان امور مالی مالی نیز معتقدند: جی اس تی سبب شده بود تا مردم توان خرید کمتری داشته باشند، زیرا برای هر اقدام کوچک اقتصادی باید ۶ درصد مالیات پرداخت می کردند اما چنانچه این مالیات برداشته شود، بازار به سیستم واقعی عرضه و تقاضای خود نزدیک می شود و مشارکت مردم در امور اقتصادی نسبت به گذشته افزایش خواهد یافت./ایرنا

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

مالزی 61 ساله شد

بیا تو مالزی - مردم مالزی جمعه در حالی شصت و یکمین سالروز تولد این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج + چهار =

قالب