چهارشنبه , 2 مهر 1399
خانه / اخبار ایران / فروش مدرک دکترا در ایران !

فروش مدرک دکترا در ایران !

بیا تو مالزی -

از بنده تقاضا شد تا در جلسه دفاع از پایان‌نامه كارشناسی ارشد در یكی از دانشگاه‌ها شركت كنم، اما پس از ورود به جلسه دیدم كه تنها داوران و اساتید راهنما و دانشجو در جلسه حاضرند. وقتی دلیل حضور نیافتن دیگر دانشجویان و اساتید را جویا شدم، یكی از اساتید گفت: ‌ما جلسات دفاع را مخفیانه تشكیل می‌دهیم…

آخرین نرخ اعلام شد:
پایان‌نامه دكتری پنج میلیون، كارشناسی ارشد دو میلیون تومان!

خرید و فروش پایان‌نامه‌های كارشناسی ارشد و دكترا پدیده‌ای خطرناك است كه آموزش عالی و آینده و پیشرفت همه‌جانبه به ویژه علمی و اقتصادی كشور را تهدید می‌كند.

یكی از عوامل این «پیشه علمی»! در گفت‌وگو با خبرنگار «تابناك» می‌گوید: بستگی به این دارد كه شما چه نوع پایان‌نامه‌ای را بخواهید؛ از فصلی 350 هزار تومان داریم تا چهارصد هزار تومان.

می‌پرسم: قیمت شما بالاست؟ با لحن حق به جانب می‌گوید: پایان‌نامه دكترا، فصلی ششصد تا هفتصد هزار تومان. ثانیا برای این ترم وقت نداریم، از شهریور به بعد می‌توانیم در خدمت شما باشیم!

چشم امید هر جامعه خواهان ترقی و توسعه اقتصادی، به دانشگاهیان خود است تا با تولید روزافزون علم، بنگاه‌های اقتصادی و صنعتی را از فناوری‌های كارا بهره‌مند كنند تا در یك فرایند اقتصادی، ارزش افزوده كالاها و محصولات بنگاه‌ها، توسعه و پیشرفت و به دنبال آن، رفاه اجتماعی را برای مردمان خویش به ارمغان آورند.

اما گویا، حكایت دیگری در راه است. اگر كمی در اینترنت جستجو كنید، می‌بینید كه شركت‌ها و گروه‌هایی در سایت یا وبلاگ‌هایی، تجارت مقاله و پایان‌نامه را پایه‌گذاری كرده‌اند.

دكتر نیاسری، یكی از مدیران پژوهشی دانشگاه تهران در این‌باره می‌گوید: وقتی كه بحث مدرك‌گرایی در جامعه‌ای باب می‌شود و افراد با هر توانایی كه دارند و بعضا بدون آن‌كه در كنكورها و مسابقات ورودی مقاطع تحصیلی گوناگون را پشت سر گذارند، مسلما چنین پدیده‌هایی در جوامع دانشگاهی نیز بروز می‌كند.

وی سپس با اشاره به این‌كه تحصیل سخت‌ترین كار ممكن است، گفت: دانشجو باید تمام‌وقت باشد. تمایل دانشجویان به اشتغال و انجام فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی در كنار تحصیل، موجب شده است بیشتر دانشجویان از انجام كارهای مطالعاتی زمان‌بر، خودداری كنند و بعضا اساتیدی را كه روش سخت‌گیرانه‌ای دارند نپسندند.

دكتر رضایی، مدیركل پژوهشی دانشگاه غیرانتفاعی علم و فرهنگ نیز مدرك‌گرایی را یكی از پارامترهای اصلی و كارساز در تجارت پایان‌نامه می‌داند. او همچنین بر این باور است كه ضعف ساختارهای نظارتی در وزارت علوم، تخصصی نبودن عناوین پایان‌نامه‌ها از دیگر علل این فرایند است.

وی در ادامه می‌افزاید: گسترش و ادامه فعالیت این بازارها در بلندمدت، سبب می‌شود ثروتمندان كم‌كم قشر غالب تحصیل‌كرده ـ به ظاهر ـ را تشكیل دهند و این، خود یك بی‌عدالتی است.

وی سپس با انتقاد از بورس‌های دولتی برای مدیران گفت: بیشترین كسانی كه اقدام به تهیه مقاله و پایان‌نامه از این شركت‌ها می‌كنند، مدیران دولتی هستند كه به علت مشغله فراوان، وقت كافی برای تحقیق و پژوهش ندارند.
دكتر نیاسری می‌گوید: مشكلات مالی و معیشتی برخی اساتید، باعث شده است تا با حضور در برخی دانشگاه‌ها و جلسات، در افت سطح علمی فارغ‌التحصیلان سهیم باشند.

وی ادامه می‌دهد: از بنده تقاضا شد تا در جلسه دفاع از پایان‌نامه كارشناسی ارشد در یكی از دانشگاه‌ها شركت كنم، اماپس از ورود به جلسه دیدم كه تنها داوران و اساتید راهنما و دانشجو در جلسه حاضرند. وقتی دلیل حضور نیافتن دیگر دانشجویان و اساتید را جویا شدم، یكی از اساتید گفت: ‌ما جلسات دفاع را مخفیانه تشكیل می‌دهیم و من نیز همانجا عذرخواهی نموده و جلسه را ترك كردم.

خبرنگار «تابناك» با تعدادی از این شركت‌ها تماس گرفت. آنها می‌گفتند، به علت نزدیكی پایان ترم دانشگاه، چندین پایان‌نامه كارشناسی ارشد و دكترا را در نوبت انجام دارند. اما وقتی با اصرار از آنان خواست تا كار را انجام دهند، قیمت پروپوزال دویست تا سیصد و هر فصل كارشناسی ارشد 350 تا 400 هزار تومان و هر فصل مقطع دكتری 550 تا 650 هزار تومان بود.

مطمئنا ادامه این روند، چیزی جز افت سطح علمی فارغ‌التحصیلان و اساتید آینده كشور را به همراه نخواهد داشت.
ناگفته پیداست، برخورد حذفی و مقطعی صرفا حقوقی بدون كار كارشناسی و تحلیل‌های واقع‌گرا، مسلما اوضاع را وخیم‌تر كرده، این روند را مخفی‌تر و حتی زیرزمینی خواهد كرد و از سوی دیگر، توسعه یا ادامه این روند چشم‌اندازهای روشن را به سرابی وهم‌انگیز بدل خواهد كرد

منبع : تابناک
لینک خبر: http://tabnak.ir/pages/?cid=9414
.

نظرات كاربران:
آقا قسطی هم می گیرند؟ كاش نمره ای پول می گرفتند. مثلا پایان نامه برای 19 به بالا تضمینی یك میلیون یا در حدود نمره 13 ، 500 هزار تومان و ….. چه قدرتی دارد این پول!
پس کجاست اون عدالت اجتماعی که آقایان مرتبا شعارشو میدادن؟!!! وقتی که دولت از چند سال پیش خودش دوره شبانه و پولی رو راه انداخت و به اعتراض دانشجوها هم کمترین اهمیت رو نداد خب معلومه که نتیجه اش این میشه. حالا شعار پیشرفت علمی بدهند ببینیم به کجا میرسیم!!!
با نهایت تاسف عرض می کنم که هیچ توجیهی نمی توان برای این چنین کارهای ناشایست آورد. ولی تنها راهکار ایجاد انگیزه می باشددر بین قشر تحصیل کرده زمانی که یک دانشجو به آینده مبهم خود از نظر اشتغال می نگرد انگیزه تلاش و زحمت تحصیل در او بتدریج از بین میرود .(( ولی باز هم میگویم عمل ناشایست را نمیتوان توجیه نمود.))
چند سالی است که وزارت علوم اصرار بر افزایش ظرفیت دانشجوی تحصیلات تکمیلی بخصوص دکتری در دانشگاهها دارد بدون اینکه متناسب با آن امکانات دانشگاهها افزایش یابد. در داخل دانشگاه نیز تقسیم بودجه براساس تعداد دانشجو ارشد و دکتری می باشد لذا دانشکده ها برای افزایش ظرفیت و راه اندازی رشته های جدید تحت فشار هستند. در دانشگاه آزاد شرایط به مراتب بدتر از دانشگاههای دولتی است در واقع یکی از دلایل اصرار وزارت علوم بر افزایش ظرفیت کم رونق کردن دانشگاه آزاد است کاری که در مقطع لیسانس با راه اندازی دوره های فراگیر و افزایش چند برابری جذب دانشجو در پیام نور انجام داد.
با سلام
من دانشجوی دکتری عمران در یکی از دانشگاه های تهران هستم.
چندی پیش متوجه شدم پایان نامه کارشناسی ارشد بنده را یکی از دانشجویان دانشگاه آ-ع-ت کپی زده و دفاع نموده است! در کمال تعجب ایشان حتی از کار بنده داشتند مقاله علمی-پژوهشی هم به اسم خودشان و استاد محترمشان که استاد تمام مملکت هستند، چاپ می کردند!
پس از پی گیری فراوان خود دانشجو اعتراف کرد که استاد محترم ایشان وی را به این سمت سوق داده و در حقیقت به نوعی دلالی بین دانشجو و فروشنده پایان نامه بوده است! واقعاً چه بلایی سر مملکت ما آمده است؟
این بنده خدا فردا میخواهد بشود مهندس مملکت!!
این نرخ ها بازار گرمی است و درست نیست. وقتی پروپوزال یک تحقیق تهیه می شود یعنی شالوده اصلی یک تحقیق تهیه شده و در عین حال فصل اول و سوم ان تهیه شده است که یک بار بایت طرح 200 هزار تومان و باردیگر برای هرفصل 400 هزار بدهی تقریبا یا دروغ است و یا اطلاعات دهنده خیلی ناشی بوده است. به هر حال این حقیقت وجود دارد که عده ای دست به دامان دیگران می شوند برای کمک و واگذاری کار پایان نامه هایشان. متاسفم به استحضار این استاد محترم و مردم عزیر برسانم متاسفانه ضعیف ترین پایان نامه های کشور مربوط به چهار دانشگاه دولتی و معروف تهران است. و این ضعف ناشی از عدم حمایت صحیح اساتید (بعضا معروف )محترم همین دانشگاه هاست. وقتی به طرح های تحقیق دانشجویان این دانشگاه ها نگاه می کنی که برای مشاوره به ادم مراجعه می کنند متاسفانه ضعف راهنما و مشاور در تهیه طرح بیداد می کند و دانشجوی بی خبر و درمانده از همه جا مجبور می شود به مشاوره های خصوصی روی بیاورد. لذا به اساتید محترم همه دانشگاه ها و به خصوص این چهار دانشگاه معروف و دولتی تهران عرض می کنم تا زمانی که شما اساتید محترم هدایت و مشاوره منطقی و علمی به دانشجویان ارائه ندهید و تا زمانی که پای هر طرحی را چه تخصص دارید و چه ندارید امضا می کنید این مشکل در جامعه وجود خواهد داشت. به دانشجویان عزیز عرض می کنم در هنگام انتخاب مشاور و راهنما به موارد زیر توجه داشته باشند که 1 یکی از اساتید حتما روش تحقیق و امار را خوب بلد باشد و استاد دیگر حتما در رابطه با موضوع کار شما دارای مقاله و تالیف و تحقیق باشد.
2- از انتخاب موضوعات گنگ – کلی – جدا خودداری کنید
3- به درس روش تحقیق و امار اهمیت بدهید و اگر مدرس شما در دانشگاه غیر متخصص بود از دانشگاه بخواهید ایشان را عوض کند متاسفانه غالب دانشجویان از غیر متخصص بودن مدرسان این دو درس ناله می کنند علی الخصوص در این 4 دانشگاه الله اعلم

انشاله بتوانم روزی خدمات مشاوره رایگان برای دانشجویان از طریق اینترنت ارائه دهم.

م خودم کارشناسی ارشد دارم و پایان نامه ام را هم با زحمت فراوان خودم نو شته ام اما چه فایده کسی آمد از من بپرسد که اصلا این کار تو به چه دردی می خورد ؟ از طرفی اصلا می دانید چه انحصاری در گرفتن دکتری و هیئت علمی شدن در کشور وجود دارد ؟ من خودم یک پروژه کاربردی را که به من َمثلا A تومان میدادن با آوردن صوری اسم یک دکتر به عنوان همکار همان خروجی را چندین برابر خریدند. لذا به نظر من راه حلش ساده است اول پول و پروژه را به نتیجه بدهند نه به اسم و رسم ثانیا اجازه بدهند افراد در رشته ای تخصصی توسط حداکثر با گذراندن یک دوره خصوصی با سه استاد و یک آزمون جامع سراسری دکتری بگیرند. الان بسیاری از دوستان من که واقعا علاقه دارند که ادامه تحصیل بدهند در حال پیگیری برای ادامه تحصیل در کشورهای دیگر هستند . واقعا چرا ؟
متاسفانه این امر بسیار زشت از سالیان قبل در برخی از واحدهای شهرستانی دانشگاه ….. مثلا اسلامی، به وفور به چشم می خورد. که چون اکثر آنها از مدیران صاحب نفوذ هستند کسی با آنها برخورد نمی کند. جالب اینکه بنده سراغ دارم دو نفر دانشجو در این دانشگاه با یک پایان نامه و دو نمره متفاوت دفاع کردند که اعتراض دانشجویی که نمره کمتر گرفته بود هم بلند شد!!! به عقیده بنده دانشجو باید فقط مشغول به تحصیل باشد نه چندین شغل و منصب دولتی را هم همزمان در دست داشته باشد. بنده در حال حاضر دانشجو هستم و مشکلات تحقیق را از نزدیک می بینم و تعجب می کنم که فردی در مدت 2 یا 3 دوره نمایندگی مجلس (با آن همه مشغله کاری) با مدرک دیپلم، در حال حاضر دکترای صنایع از یکی از بهترین دانشگاههای ایران دارد. شاهد حی و حاضر!! آن هم از دانشگاه معتبر دولتی!!
دوستان محترم وقتی که معلم ازبچه های دروه راهنمایی ودبیرستان باصطلاح کارتحقیقی میخواهد وپدرومادرها یا حوصله ووقت برای راهنمایی فرزندشان راندارندویاسوادکافی ندارند ناجار میروندازموسسات تایپ کامپیوتری تحقیق حاضری !باپرداخت مبالغی تهره کرده ودراختیار فرزندشان قرارمیدهندوهمین فرزندان عزیز جند سال بعد وارد دانشگاه شده وبه همین ترتیب مدارج علمی !را با موفقیت طی کرده وبعد هم دکتر ومهندس واستاد و……می شوند واین ماجرا ادامه دارد.
اینجانب دانشجوی دکتری دانشگاه امیر کبیر و متاهل می باشم، هزینه های سرسام آور زندگی من را نیز به سوی این پدیده زشت سوق داده است به طوری که با چاپ چند آگهی در اینترنت روزانه چندین مشتری دست به نقد تماس می گیرند که بعضی خواهان پایان نامه آماده و تکمیل شده هستند که به مبلغ 1.5 میلیون به فروش می رسانم و عده ای دیگر خواهان انجام پروژه های از پیش تعریف شده شان هستند که فیمت با توجه به سختی کار تعیین می شود. اکثرا دانشجویان کارشناسی ارشد و گاهی کارشناسی و کمتر دکتری تماس می گیرند. با توجه به هزینه های جاری زندگی راه بهتری برای تامین درآمد من (یک دانشجوی دکتری متاهل) به نظرتان می رسد؟
وقتی من نوعی که دانشجوی کارشناسی ارشد یا دکترا هستم و ازدواج هم کرده هیچ منبع درآمدی ندارم یا باید برم کار کنم و پول بدم برام پایان نامه انجام بدن یا خودم علاوه بر پایان نامه خودم کار یکی دیگه رو هم بکنم و از اون پول بگیرم.
این چه رسمیه که هیچ کس از استاد نمی پرسه وقتی برای یک پایان نامه که با همکاری صنعت انجام شده و چند میلیون بابت آن پول گرفته چرا حتی چند صد هزار تومن هم به دانشجویی که عمده کار را انجام داده نمی رسه.
در کشورهایی که صنعت آنها از طریق دانشگاه پیشرفت می کند این کاملا یک روال معمول است که دانشجو هم سهم خحود را بگیرد.
من خودم در دانشگاه شیراز برای یكی از دوستانم پایان نامه نوشتم به قیمت 200 هزار تومان…. برای دو سه نفر دیگر نیز یكی دو بخش از پایان نامه را نگارش كردم با مبالغ 50 و صد تومن….. الان این افراد از لحاظ مختلف از من جلو هستند…..
به والله نظارت نیست نه فقط در دانشگاه در همه جا باید فكری اساسی در این رابطه كرد البته می دانم كه این مطلب چاپ نخواهد شد.
منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

رییس‌جمهور: ایران برای گسترش روابط با مالزی آماده است

بیا تو مالزی - رئیس جمهور در دیدار “ماهاتیر محمد” نخست وزیر مالزی تاکید کرد …

2 دیدگاه

  1. من مدرک دکتری میخوام لطفا قیمت و نحوه خرید رو بهم اطلاع بدید با تشکر فوری

  2. من یه مدرك دكترا میخام ،چند

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب