دوشنبه , 6 خرداد 1398
خانه / اخبار جهان / قیمت بنزین در کشورهای مختلف جهان

قیمت بنزین در کشورهای مختلف جهان

بیا تو مالزی -

مردم  کشورهای مختلف برای پرکردن باک ماشین خود چه مبلغی باید بپردازند…

انگلستان؛ قیمت هرگالن بنزین در انگلستان 7.87 دلار است و طی چهار ماه اخیر نزدیک به 11% درصد نیز کاهش یافته است. انگلستان در میان کشورهایی که بالاترین قیمت سوخت را دارند، در رتبۀ دهم قرار دارد. قیمت بنزین در این کشور در ماه ژوئن به میزان 2.2 درصد کاهش یافته است. متوسط درآمد روزانۀ یک انگلیسی .106 دلار است و برای خرید یک گالن بنزین به 7.4 درصد درآمد نیاز است

 

چین؛ قیمت یک گالن بنزین در چین 4.89 دلار است. چین بعد از ایالات متحدۀ آمریکا بزرگترین و دومین مصرف کنندۀ سوخت و انرژی در جهان است. با افزایش رشد طبقۀ متوسط در این کشور، پیش بینی می شود مصرف سوخت نیز رو به افزایش برود. پیش بینی می شود تعداد اتومبیل های موجود در چین در سال 2020 به 260 میلیون عدد یعنی رقم فعلی آمریکا برسد. در حالیکه طبق آمار دولتی، این میزان سال گذشته 80 میلیون عدد بوده است. چین همواره از قیمت سوخت برای مهار تورم استفاده کرده است. در دهم آگوست دولت اعلام کرد که قیمت سوخت را تا 3.4 درصد افزایش خواهد داد تا بدین ترتیب قیمت سوخت خام وارداتی را کاهش دهد. اما چین به رغم همۀ این تدابیر در میان کشورهایی که مشکلات سوختی دارند، در رتبۀ دهم قرار دارد. با متوسط درآمد روزانۀ 16 دلار یک چینی باید برای خرید یک گالن بنزین 30 درصد پرداخت کند.

 

مصر؛ قیمت یک گالن بنزین در مصر 1.73 دلار است و طی ماههای اخیر نیز نوسانی در آن مشاهده نشده است. مصر در میان کشورهای گرانقیمت در رتبۀ 57 قرار دارد. متوسط درآمد روزانۀ هر مصری 8.52 دلار است و برای خرید یک گالن بنزین باید 20 درصد هزینه شود.

 

امارات متحدۀ عربی؛ قیمت یک گالن بنزین در امارات متحدۀ عربی 1.89 دلار است و طی ماههای اخیر نوسانی نداشته است. امارات در جدول کشورهای گرانقیمت به لحاظ سوخت در رتبۀ 56 قرار دارد. زمانی که در سال 1960 نفت در امارات متحدۀ عربی کشف شد، این امیرنشین بسیار فقیر بود اما امروز به کشوری مدرن با سطح رفاه بسیار بالا تبدیل شده است. گفتنی است تنوع در اقتصاد امارات متحدۀ عربی تا 25 درصد از وابستگی اقتصاد کشور به گاز و نفت کاسته است. امارات متحدۀ عربی با 2.81 میلیارد بشکه نفت، هشتمین تولیدکنندۀ نفت در جهان و دهمین مصرف کنندۀ بزرگ بنزین در جهان است. متوسط درآمد روزانۀ یک اماراتی 191 دلار است و دولت به میزان 68 درصد از قیمت بنزین را به سوبسید اختصاص داده است. برای خرید یک گالن بنزین باید 1 درصد از درآمد هزینه شود.

 

فرانسه؛ قیمت هر گالن بنزین در فرانسه 7.79 دلار است و طی ماههای اخیر نوسانات در قیمت سوخت در این کشور رقم 11% را نشان می دهد. فرانسه در جدول کشورها با سوخت گران در رتبۀ یازدهم قرار دارد. طبق آمار کمیسیون اروپا، قیمت بنزین در فرانسه در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی از کاهش قابل توجهی برخوردار بوده است. در واقع قیمت سوخت در کشورهای فرانسه، ایتالیا و اسپانیا از کاهش برخوردار بوده است. فرانسه به رغم سوبسید بالایی که دولت برای سوخت در نظر گرفته،(به میزان 3 میلیارد دلار در سال 2010) در رتبۀ یازدهم کشورهای گرانقیمت در سوخت قرار دارد. متوسط درآمد روزانه در فرانسه .117 دلار است و برای خرید یک گالن بنزین باید 6.7 درصد از درآمد هزینه شود.

 

آلمان: قیمت یک گالن بنزین در آلمان 7.74 دلار است و طی چهار ماهۀ اخیر نوسانات در سوخت رقم 9.5% را نشان می دهد. آلمان در رتبۀ سیزدهمین کشورهای گرانقیمت به لحاظ سوخت قرار دارد. یک رانندۀ آلمانی برای اتومبیل گلف هاچ بک(ساخت کارخانۀ فولکس واگن)-اتومبیل محبوب آلمانها-55 لیتر(14.5 گالن) بنزین می زند و باید برای آن 112.23 دلار هزینه کند و این در حالی است که این رقم در آمریکا برای همین میزان بنزین 54.38 دلار است. متوسط درآمد روزانۀ هر آلمانی .116 دلار است و برای خرید یک گالن بنزین باید 6.6 درصد از درآمد هزینه شود.

 

هند؛ قیمت هر گالن بنزین در هند 5.44 دلار است و طی چهارماهۀ آخر نیز قیمت این سوخت به میزن 10% کاهش یافته است. هند در میان کشورهای گرانقیمت به لحاظ سوخت در جایگاه 43 قرار دارد. اما هند در مشکلات مربوط به بنزین در رتبۀ اول قرار دارد. پایین بودن سطح درآمد مردم، فقر انرژی را در این کشور به همراه آورده و کیفیت زندگی به دلیل عدم دسترسی به منابع انرژی و همچنین غذای سالم در سطح نامطلوبی قرار دارد. طبق اعلام منابع رسمی، سوبسیدی که دولت برای سوخت در نظر گرفته 10 درصد از بودجۀ سالیانۀ این کشور است، در حالیکه سوبسید در نظرگرفته شده برای از میان برداشتن فقر انرژی کافی نیست. میزان متوسط درآمد روزانۀ یک هندی .3.97 دلار است و برای خرید یک گالن سوخت باید 1.4 درصد هزینه شود. نکتۀ قابل توجه اینجاست که کشوری با 1.24 میلیارد جمعیت به دلیل فقر زیاد و بالا بودن قیمت انرژی، پایین ترین میزان سرانۀ مصرف انرژی را دارد.

 

ایران؛ قیمت یک گالن بنزین در ایران 2.80 دلار است و طی 4 ماه اخیر به میزان 0.7 درصد افزایش یافته است. ایران در میان کشورهایی که بالاترین قیمت سوخت را دارند در رتبۀ 54 قرار دارد. قیمت سوخت در ایران طی ماههای اخیر به دلیل افزایش تحریم های آمریکا و اروپا علیه صنعت نفت و گاز ایران رو به افزایش نهاده است. ایران، چهارمین تولیدکنندۀ نفت در جهان است و در سال 2010 در میان کشورهای جهان، بالاترین میزان سوبسید به این بخش را به خود اختصاص داده بود. از دسامبر 2010 ، دولت برنامۀ 5 ساله ای را برای کاهش سوبسیدها آغاز کرده و بدین ترتیب قیمت بنزین و برق در این کشور در حال حاضر هماهنگی بیشتری با بازارهای بین المللی دارد، اما اجرای برنامۀ مذکور تورم 21 درصدی را به این کشور تحمیل کرده است. در حالیکه ایران هفتمین کشور دنیاست که دارای گاز بسیار ارزانی است، پایین بودن سطح درآمدها یکی از مشکلات سوختی است. متوسط درآمد روزانۀ یک ایرانی .18 دلار است و برای خرید یک گالن بنزین باید 16 درصد از درآمد هزینه شود.

 

کویت؛ قیمت یک گالن بنزین در کویت 0.89 دلار است و طی 4 ماه اخیر به میزان 1.1% افزایش یافته است. کویت در میان کشورهای گرانقیمت سوختی در رتبۀ 58 قرار دارد. نفت و صنایع وابسته به آن در حدود نیمی از تولید ناخالص داخلی و 95 درصد از صادرات و درآمدهای دولت را تشکیل می دهد. دولت در سال 2010 طرحی را به تصویب رساند که در آن مبلغ 130 میلیارد دلار برای تنوع اقتصاد کشور اختصاص داده شد. متوسط درآمد روزانۀ یک کویتی 146 دلار است و برای خرید یک گالن بنزین باید تنها 1 درصد آن را هزینه کند.

 

نروژ؛ قیمت یک گالن بنزین در نروژ 10.12 دلار است و قیمت آن طی 4 ماه اخیر به میزان 4.4% افزایش یافته است. نروژ تنها کشور تولیدکنندۀ منابع طبیعی در جهان است که قیمت سوخت در آن بسیار بالاست. این کشور در رتبۀ 52 کشورهای جهان به لحاظ بالا بودن قیمت سوخت قرار دارد. در اواخر ماه ژوئن و اوایل جولای بالا رفتن قیمت بنزین در این کشور اعتصاب کارگران در بخش انرژی را به همراه داشت و تا قبل از ورود دولت به این جریان، این مسئله سبب کاهش 15 درصدی در میزان تولید نفت شد. طبق اعلام موسسه “صنعت انرژی نروژ” اعتصابات کارگری خسارتی معادل 508 میلیون دلار برای کشور به همراه داشته است. نروژی ها بیش از هر کشوری مصرف زیادی در سوخت دارند و دولت به جای اختصاص سوبسید، سود بدست آمده را در بخش های مختلف دیگر اعم از آموزش و تقویت زیرساخت های کشور به کار می گیرد. میزان درآمد روزانۀ یک نروژی .272 دلار است و برای خرید یک گالن سوخت باید 3.7 دلار در این کشور هزینه شود.

 

روسیه؛ قیمت یک گالن بنزین در روسیه 3.57 دلار است و طی 4 ماه اخیر قیمت آن 1.1 درصد افزایش یافته است. روسیه در میان کشورهایی که بالاترین قیمت سوخت را دارند در رتبۀ 49 قرار دارد. روسیه بعد از عربستان سعودی، دومین تولیدکنندۀ نفت جهان است و ارزان ترین بنزین جهان را دارد. با متوسط درآمد روزانۀ 39 دلار، مشکلات ناشی از سوخت در این کشور در حد متوسطی قرار دارد. برای خرید یک گالن بنزین باید 9.6 درصد از درآمد هزینه شود.

 

تایلند؛ قیمت یک گالن بنزین در تایلند 4.51 دلار است و نوسانات قیمت سوخت طی 4 ماه اخیر رقم 9،1% را نشان می دهد. تایلند در میان کشورهایی که قیمت بالایی در سوخت دارند در رتبۀ 46 قرار دارد. در تایلند قیمت سوخت بسیار ارزان است، اما با این حال برای بسیاری از تایلندی ها همین میزان نیز زیاد است. متوسط درآمد روزانۀ یک تایلندی .16 دلار است در حالیکه برای خرید یک گالن بنزین باید 28 درصد هزینه شود.

 

ترکیه؛ قیمت هر گالن گازوییل در ترکیه 9.41 دلار است و این کشور در رتبۀ دوم قرار دارد. ترکیه از جمله کشورهای پرسرعت در رشد اقتصادی است، اما قیمت بالای سوخت در این کشور بودجۀ خانوارها را نیز تحت تأثیر قرار داده است. متوسط درآمد روزانه برای یک ترک 30 دلار است، اما برای خرید یک گالن بنزین به 32 درصد متوسط روزانۀ درآمد نیاز است. ترکیه کشوری است که بالاترین میزان مالیات بر سوخت را دارد و این مسئله همواره برای دولت چالشی بزرگ بوده است. در حدود 40 درصد از کارگران کشور، بخشی از اقتصاد غیررسمی ترکیه را تشکیل می دهند که مالیات نمی پردازند و تنها 4 درصد مردم در ترکیه مالیات بر درآمد خود را می پردازند.

 

ایالات متحدۀ آمریکا؛ قیمت هر گالن بنزین در آمریکا 3.75 دلار است و طی 4 ماه اخیر 11% کاهش یافته است. آمریکا در میان کشورهایی که بالاترین قیمت سوخت را دارند در رتبۀ 49 قرار دارد. در ایالات متحدۀ آمریکا همواره از قیمت سوخت به عنوان اهرمی سیاسی در انتخابات ریاست جمهوری استفاده شده است، از این رو بعد از افزایش قیمت در ماه آوریل، آمریکا در 14 هفتۀ متوالی شاهد کاهش قیمت بنزین بوده است. آمریکایی ها تقریباً نصف قیمتی که اروپایی ها می پردازند برای سوخت هزینه می کنند و حتی قیمت یک گالن بنزین در این کشور 1.5 درصد پایین ترین از رنک جهانی قرار دارد. ایالات متحدۀ آمریکا از جمله کشورهایی است که قیمت سوخت در آن در پایین ترین سطح قرار دارد. ایالات متحدۀ آمریکا در سال 2010 به میزان 4.2 میلیارد دلار به منظور سوبسید تولید و مصرف سوخت اختصاص داده بود. مالیات بر بنزین در حدود 11 درصد از قیمت سوخت را تشکیل می دهد، در حالیکه این رقم در انگلستان 60% است. متوسط درآمد روزانۀ یک آمریکایی .136 دلار است و برای خرید یک گالن بنزین باید 2.8 درصد هزینه شود.

 

منبع:خبرآنلاین

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

ترامپ پرداخت حق السکوت به بازیگر پورن از محل بودجه انتخابات را رد کرد

بیا تو مالزی - دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، پرداخت حق السکوت به استورمی دانیلز، …

یک دیدگاه

  1. درآمدایرانیهاروزی 18دلاراست؟یعنی روزی 40هزارتومان؟این فقط درامدبخش کوچکی ازمردم است واکثریت بازنشستگان ماهی 400هزارتومان درآمد دارندیعنی ماهی 200دلارروزی تقرببن 8دلاردرروز درخوشبینانه ترین حالت.رسم امانت داری درخبررامدنظرداشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 − هفده =

قالب