دوشنبه , 2 اردیبهشت 1398
خانه / اخبار مالزی / كسر موجودی راهی برای کسب درآمد

كسر موجودی راهی برای کسب درآمد

بیا تو مالزی -

سواستفاده یک بانك از كسر موجودی حساب مشتریان+ جوابیه…

این مطلب به نقل از “خبرگزاری الف ” عینا” درج میگردد:

یكی از بینندگان الف با ارسال دردلی از ماجرای برداشت بدون اجازه شعبه مركزی بانك تجارت از موجودی حساب خود و برگشت زدن فوری چكهای كلر حتی پس از تامین موجودی و پاس شدن آنها را شرح داده و خواستار دخالت بانك مركزی و سازمانهای نظارتی برای جلوگیری از این نوع سواستفاده بانك تجارت شده است. در انتهای در دل این بیننده نیز جوابیه بانک آمده است:

بانك تجارت اخیرا چكهای كلری را كه دارای كسر موجودی باشند، بدون اطلاع صاحب حساب بلافاصله برگشت می زند و حتی اگر صاحب حساب سریعا موجودی لازم را تامین كند و چك پاس شود، بانك تجارت بازهم مورد را به عنوان چك برگشتی به بانك مركزی اعلام می كند تا در سوابق صاحب حساب ثبت شود. شاید این رفتار بانك در نگاه اول تعجب انگیز به نظر برسد چراكه زحمت مضاعفی برای كاركنان بانك ایجاد می كند. اما موضوعی كه این فرایند را جالب می كند، كاسبی جدید بانك از این محل است.

بانك تجارت بابت هر اعلام چك برگشتی به بانك مركزی، مبلغ ۳۰۰۰تومان بدون اجازه یا حتی اطلاع صاحب حساب از حساب وی برداشت می كنند. سواستفاده بانك تجارت از حساب صاحبان چكهای دارای كسر موجودی به همین جا ختم نمی شود. صاحب حساب كه با تامین وجه و پاس كردن چك اش تصور نمی كند بانك تجارت برایش چك برگشتی به بانك مركزی اعلام كرده، پس از مدتی متوجه این كار بانك می شود و در مراجعه به شعبه مربوطه درخواست رفع سواثر می كند. در این زمان شعبه بانك تجارت بابت ارسال هر تقاضای رفع سواثر به بانك مركزی، مبلغ ۱۰۰۰۰تومان دیگر از حساب صاحب چك برداشت می كند.

در واقع بانك تجارت با اعلام فوری چكهای برگشتی به بانك مركزی و ارسال مجدد درخواست رفع سواثر نه تنها مشتریانش را با مشكلات بزرگی مواجه می كند بلكه منبع درآمد جدیدی نیز پیداكرده است. درآمدی كه بدون اجازه و اطلاع صاحب حساب از موجودی او برداشت می كند.

اداره روابط عمومی بانک تجارت در واکنش به انتشار این دردل بیننده الف، جوابیه ای ارسال کرده است که در پی می خوانید:

با عرض سلام و احترام
با عنایت به مطلب مندرج بر روی صفحه درد دل خوانندگان آن پایگاه خبری محترم تحت عنوان ” سوء استفاده بانک تجارت از کسر حساب موجودی مشتریان” از سوی یکی از هموطنان ، توضیح ذیل جهت آگاهی کاربران آن پایگاه خبری و رفع ابهام از هموطن مورد اشاره ارسال می گردد :

براساس دستورالعمل های بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران شعب بانکهای کشور به هنگام ارائه چک از سوی مشتریان در صورت کسری موجودی مکلف به اعلام موضوع به صورت آنی به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران هستند ، امری که در راستای صیانت از حقوق ذینفعان چکهای صادره و افزایش اعتبار چک به عنوان یکی از مهمترین اسناد مبادلاتی اقتصاد کشور صورت می گیرد.

همچنین به اطلاع این هموطن محترم که اخذ کارمزذ اعلام چک برگشتی به بانک مرکزی و رفع سوءاثر چک برگشتی را “سوءاستفاده” و “کاسبی” بانک تجارت عنوان نموده اند می رساند که کسر این مبالغ نیز دقیقاً براساس مجوزهای صادره از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران صورت می گیرد.

بدیهی است شعب بانک تجارت نیز همچون سایر شعب شبکه بانکی کشور تمام تلاش خود را به کار می گیرند تا هیچ یک از مشتریان خود را از دست نداده و در چهارچوبی که قانون تعیین نموده تمام ابزارهای لازم برای حفظ و رضایت مشتریان را به کار گیرند ، بنابر این منطقی به نظر نمی رسد که بانک بخواهد با انگیزه کسب درآمد کارمزد اعلام چک برگشتی اقدام به ایجاد نارضایتی در مشتریان ماندگار و متعهد خود نماید.

 

منبع:خبرگزاری الف

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

مالزی 61 ساله شد

بیا تو مالزی - مردم مالزی جمعه در حالی شصت و یکمین سالروز تولد این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × چهار =

قالب