دوشنبه , 2 اردیبهشت 1398
خانه / اخبار ایران / لغو قرارداد نفتی ایران و مالزی

لغو قرارداد نفتی ایران و مالزی

بیا تو مالزی -

ایران بزرگترین قرارداد نفتی مالزی را لغو کرد…

با ادامه وقت کشی و تاخیر شرکت SKS مالزی در آغاز ساخت و تامین بخشی از منابع مالی پالایشگاه پارس شیراز، قرار است اولین پالایشگاه ملی نفت ایران در غیب این شرکت مالزیایی با مشارکت پیمانکاران و سازندگان ایرانی ساخته شود. 
ایران به دنبال تاخیر و وقت کشی شرکت SKS مالزی (پتروفیلد) در تامین فاینانس و آغاز عملیات اجرایی ساخت پالایشگاه میعانات گازی پارس شیراز، پس از پایان مهلت قانونی مالزیایی ها، این قرارداد را لغو کرد.

علیرضا ضیغمی معاون وزیر نفت  با تایید خروج شرکت SKS مالزی (پتروفیلد) از طرح ساخت پالایشگاه میعانات گازی پارس شیراز، گفت: قرار است پس از رهنمودهای مقام معظم رهبری این پالایشگاه میعانات گازی به عنوان اولین پالایشگاه ملی نفت کشور با مدیریت و راهبری پیمانکاران و سازندگان ایرانی ساخته شود.

 

 مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی حجم سرمایه گذاری ساخت پالایشگاه 120 هزار بشکه ای پارس شیراز را حدود یک میلیارد و 300 میلیون دلار عنوان کرد و افزود: منابع مالی این پروژه پالایشگاهی با مشارکت بخش خصوصی و دولت تامین خواهد شد. وی با تاکید بر اینکه برای نخستین بار دانش فنی و لیسانس ساخت پالایشگاه پارس شیراز توسط متخصصان داخلی تدوین می شود، اظهار داشت: پیمانکاران داخلی هم برای مشارکت در ساخت این پالایشگاه میعانات گازی با دانش فنی بومی اعلام آمادگی کرده اند. این عضو هیات مدیره شرکت ملی نفت با یادآوری اینکه این احتمال وجود دارد که بخشی از کالا و تجهیزات ساخت این پالایشگاه ملی نفت از خارج کشور وارد شود، تبیین کرد: اما تمامی مراحل مدیریت و راهبری طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی واحدهای فرآیندی توسط پیمانکاران و سازندگان ایرانی انجام می گیرد. 

 

ضیغمی اردیبهشت ماه امسال هم در جمع خبرنگاران با بیان اینکه ایران منتظر وقت کشی شرکتهای خارجی برای ساخت طرحهای بزرگ نفت و گاز خود نخواهد شد، گفته بود: بر این اساس همکاری‌ها با شرکت SKS مالزی برای ساخت پالایشگاه پارس شیراز به نقطه پایان رسیده است.

 مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی از پالایشگاه پارس به عنوان نخستین پالایشگاه میعانات گازی ایران نام برد که قرار است با دانش فنی بومی و ایرانی ساخته شود و اظهار داشت: بر این اساس با اعمال تغییرات جدید در ترکیب سهامداران از تکنولوژی پالایشگاه ستاره خلیج فارس برای ساخت پالایشگاه پارس شیراز استفاده خواهد شد.

با امضای قراردادی از 5 سال گذشته تاکنون شرکت SKS مالزی حدود 40 درصد سهام پالایشگاه میعانات گازی پارس شیراز را در اختیار داشت. در حال حاضر پالایشگاه فعلی نفت شیراز با ظرفیت اسمی پالایش روزانه 40 هزار بشکه نفت خام 50 درصد بیشتر از ظرفیت اولیه خود کار می کند و هم اکنون قادر به تصفیه روزانه 60 هزار بشکه نفت خام کشور است. 

پالایشگاه جدید پارس با ظرفیت پالایش روزانه 120 هزار بشکه میعانات گازی، ظرفیت تولید روزانه 12 میلیون لیتر بنزین دارد که پیش بینی می شود برای تامین خوراک این پالایشگاه یک خط لوله به طول 430 کیلومتر از عسلویه به شیراز احداث شود.

 محصولات پالایشگاه فعلی شیراز بر اساس استاندار یورو 2 اروپا تولید می شود و با هدف ارتقای کیفیت و تولید محصولات پالایشگاه بر اساس استاندارد یورو 5 گازوئیل و نفت سفید تولیدی پالایشگاه شیراز به پالایشگاه جدید پارس منتقل خواهد شد. تاکنون عملیات مهندسی پایه و طراحی بنیادی پالایشگاه پارس از سوی شرکت پدک (pdec) به پایان رسیده است. بخشی از زمین مورد نیاز این پالایشگاه متعلق به پالایشگاه شیراز و بخشی دیگر متعلق به منابع طبیعی استان فارس بود که در حال حاضر زمین مورد نیاز برای ساخت این پالایشگاه به پیمانکار پروژه تحویل داده شده است.

 

منبع:خبرگزاری مهر

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

برائت عجیب متهم فراری پرونده ثامن‌الحجج | مدیرعامل زندان می‌شود

بیا تو مالزی - مدیرعامل مؤسسه مالی و اعتباری ثامن الحجج بر اساس رأی دادگاه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 + 2 =

قالب