خانه / اخبار مالزی / مالزی به دنبال حل اختلاف با اندونزی بر سر مسئله آزار کارگران است

مالزی به دنبال حل اختلاف با اندونزی بر سر مسئله آزار کارگران است

بیا تو مالزی - معاون نخست وزیر مالزی روز چهارشنبه در حاشیه نشست خبری نمایشگاه بین المللی امنیت ملی برای آسیا در مرکز همایش و تجارت بین الملل مالزی به خبرنگاران گفت: سفیر مالزی در اندونزی وظیفه خواهد داشت تا در دیدار با وزیر نیروی انسانی و مهاجرت اندونزی، تنش‌های به وجود آمده بر سر مرگ یک کارگر خانگی اندونزیایی در شهر «پینانگ» مالزی را کاهش دهد.
«احمد زاهد حمیدی» که همزمان معاون نخست وزیر و همچنین وزیر کشور مالزی است، اعلام کرد که به سفیر کشورش در اندونزی دستور داده تا موارد مورد نظر دولت را به وزیر اندونزیایی منتقل کند.

وی توضیح داد: نکته اول این است که آزار و اذیت‌های رخ داده، اتفاقی نادر مالزی است. نکته دوم این است که دولت مالزی و نیروهای مجری قانون هرگز در برخورد با کسانی که کارگران را مورد آزار قرار می‌دهند، کوتاهی نخواهد کرد.

معاون نخست وزیر مالزی در ادامه اظهار داشت: مالزی به دنبال تمدید تفاهم نامه همکاری 2 کشور است که در سال 2016 منقضی شده بود و در این خصوص حاضر است مذاکراتی را با اندونزی انجام دهد.

وی افزود: تعهد مالزی بر ادامه همکاری با اندونزی باید با روی باز مقامات اندونزیایی مواجه شود چرا که هر 2 کشور به یکدیگر نیاز دارند.

صحبت های «احمد زاهد حمیدی» در حالی انجام می‌شود که سفیر اندونزی در مالزی در به دلیل آزار و اذیت کارگران اندونزیایی دراین کشور، خواستار توقف ارسال کارگر از اندونزی به مالزی شده است.

یک خدمتکار زن اهل استان «سوندای شرقی» اندونزی پس از آن که یک ماه مجبور به خوابیدن در حیاط و در کنار سگ صاحب خانه شده بود به دلیل آسیب های جسمی زیاد به بیمارستان منتقل شد که چند روز قبل در بیمارستانی در شهر «پینانگ» مالزی درگذشت. مرگ این کارگر واکنش های زیادی از سوی اندونزی ایجاد کرده است.

اطلاعاتی که توسط نهاد دولتی کارگران اندونزی منتشر شده نشان می‌دهد که کارگر زن اندونزیایی در اثر کم خونی، نبود هموگلوبین، سوء تغذیه و همچنین از کارافتادن اعضای بدن جان باخته است.

طبق گزارش رسانه‌ها در مالزی، در سال‌های اخیر تعداد زیادی پرونده‌ قضایی‌ در مورد آزار و اذیت و مرگ کارگران خارجی ثبت شده است. با این که در مالزی قوانینی برای حقوق کارگران وجود دارد اما برخی نهادهای مدنی عقیده دارند که اجرای قانون در این موارد، به ندرت صورت می‌گیرد.

گروه مدنی غیر دولتی «تناگانیتا» که در کوالالامپور مستقر است، پرونده کارگر اندونزیایی را تنها نمونه‌ای از آزار و اذیت‌های گسترده توصیف کرده است.

«گلورن داسداس» مدیر اجرایی این نهاد مدنی در این خصوص اظهار داشت: این پرونده یک قتل است. هر قتل و هر آزار کارگران خانگی، بیش از اندازه است و ما قویا خواستار تغییرات مؤثر هستیم.

بر اساس گزارش‌ها، حقوق قانونی مستخدمان خانگی در مالزی کمتر از کارگران است که فعالان حقوق کارگری خواستار تغییر آن هستند.

طبق گفته رئیس نهاد دولتی کارگران اندونزی، حدود 2.5 میلیون نفر کارگر اندونزیایی در مالزی حضور دارند که حدود نیمی از آن‌ها کارگر مهاجر غیرقانونی محسوب می‌شوند./ایرنا

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب