خانه / اخبار مالزی / مالزی پایتخت مد اسلامی جهان

مالزی پایتخت مد اسلامی جهان

بیا تو مالزی -

در دنیایی که صنعت مد در آن روز به روز در حال پیشرفت است، طراحی مد اسلامی هم به یکی از مهم ترین مباحث طراحی لباس تبدیل شده به گونه‌ای که بسیاری از طراحان عربی و اروپایی هزینه بسیاری را به این امر اختصاص داده‌اند.

 

به نوشته «اعتماد»‌ به نقل از «تایمز»، البته در این میان مالزی بیش از سایر کشورها روی صنعت مد اسلامی سرمایه گذاری کرده است. این کشور در نظر دارد خود را به پایتخت مد اسلامی جهان تبدیل کند.

«عفت و حیا می‌تواند زیبا باشد» شعار سازمان دهندگان فستیوال مد اسلامی در کوالالامپور برای مخاطبان مسلمان و غیرمسلمان است. توم آبنگ سائوفی طراح مد مالزیایی می‌گوید، بسیاری از غیرمسلمانان فکر می‌کنند پوشش اسلامی تنها پوشیدن لباس‌های سیاه است. او می‌گوید: «برخلاف باورهای موجود، یک نفر هم می‌تواند به اصول مذهبی خود پایبند بماند و در عین حال پیرو مد هم باشد.» طراحان مد اسلامی برای طراحی لباس‌های خود البته باید فاکتورهایی را که در دین اسلام بر آن تاکید شده، در نظر بگیرند. با وجود این مدهای لباس‌های اسلامی دارای تنوع فراوانی است و از طراح به طراح و از کشور به کشور متفاوت است. برای مثال در طراحی‌های خانم توم رنگ‌های شاد حرف اول را می‌زند. او می‌گوید؛ «دوست ندارم لباس هایم سیاه باشد. لباس‌ها به جای آنکه محدودکننده به نظر بیایند باید زیبا باشند.»

فستیوال مد اسلامی بخشی از هفته بین المللی مد مالزی است. رجا رضا شاه رئیس و موسس این فستیوال می‌گوید در این فستیوال گروه‌های مختلف طراحان شرکت خواهند کرد. او که در سال 2006 این فستیوال را بنا نهاده، هدف خود از این کار را آشنا کردن جهانیان با صنعت مد اسلامی توصیف می‌کند. از سال 2006 تاکنون بیش از 200 طراح از سراسر جهان در این فستیوال شرکت کرده‌اند که نزدیک به نیمی از آنها غیرمسلمان بوده‌اند. رضا در این باره می‌گوید؛ «من مفتخرم بگویم این فعالیت ما علاوه بر جذب طراحان مسلمان با استقبال طراحان غیرمسلمان هم مواجه شده است.» در سه سال گذشته آقای رضا شوهای اسلامی خود را در جاکارتا و دوبی برگزار کرده و در نظر دارد آگوست سال آینده مد اسلامی خود را در مونت کارلو هم به نمایش بگذارد. به اعتقاد رضا صنعت مد اسلامی پتانسیل‌های فراوانی دارد و مالزی در حال حاضر بیشترین پیشرفت را در این زمینه داشته است.

این در حالی است که رسمه منصور همسر نخست وزیر مالزی هم در نظر دارد یک مرکز مد اسلامی در این کشور بنا کند. وی اظهار داشت؛ در این مرکز انواع مدل‌های زیبا و جذاب لباس اسلامی مطابق با جدید ترین متد روز به نمایش درمی آید که سعی شده در طراحی آنها از هنرها و ارزش‌های اصیل اسلامی استفاده شود. این طرح با هدف حمایت از پوشش و حجاب اسلامی و با حمایت دولت برگزار می‌شود.

منصور با اعتقاد به از بین بردن کلیشه‌ها در نوع پوشش زنان مسلمان بر تغییر نوع پوشش‌ها همزمان با پایبندی به شئون اسلامی تاکید کرد. این در حالی است که پیشتر نیز وزارت گردشگری مالزی با دعوت از طراحان عربی و ترکیه‌ای اقدام به برپایی جشنواره مد و لباس کرده بود.

یکی از دلایل موفقیت مالزی در صنعت مد اسلامی را می‌توان تعداد زیاد مسلمانان در این کشور دانست. بیش از نیمی از جمعیت مالزی مسلمان هستند و در عین حال این کشور همسایه‌اندونزی است که بیشترین تعداد مسلمانان جهان را به خود اختصاص داده است. از زمان برگزاری فشن شوهای مد اسلامی در مالزی بوتیک‌های بیشتری در این کشور به فروش لباس‌های اسلامی روی آورده‌اند. مد اسلامی به قدری جای خود را در دنیای مد باز کرده است که کمپانی معروف کریستین دیور هم به تولید پوشاک اسلامی از جمله عبا روی آورده است. اورکت‌های اسلامی از دیگر طرح‌های اسلامی این شرکت محسوب می‌شود. این درحالی است که روسری به سرعت در حال تبدیل شدن به یک مد جدید در غرب است و مشهورترین طراحان مد اروپا نگاه ویژه‌ای به استفاده از این پوشش اسلامی در طراحی‌های خود دارند. در حال حاضر خانه مد مشهور D&G در ایتالیا و سایر اسامی بزرگ صنعت مد همچون «ورا وانگ»، «پاول اسمیت» و «جین پاول گالتیر» در ارائه مد‌های روسری در طرح‌های خود پیشتاز هستند. در عین حال مد جدید برای مشتریان نیز جذابیت دارد و توجه آنها را به خود جلب کرده است. «هرمس»، سالن فشن بزرگ فرانسه در پاریس که به خاطر طراحی انواع روسری‌های ابریشمی مشهور است، اخیراً شاهد افزایش فروش خود بوده است. «الکساندر» طراح مد هرمس نیز از افزایش غیرمعمول فروش انواع روسری به نسل جوان خبر می‌دهد. الکساندر می‌گوید؛ بخش عمده مشتریان مسلمان هستند که روسری را به عنوان یک دستور دینی بر سر می‌کنند اما تعداد زیادی از مشتریان نیز غیرمسلمان هستند که به دنبال یک ظاهر موقر و آراسته می‌گردند.

یکی دیگر از موفقیت‌های مالزی در صنعت پوشاک اسلامی تولید مایوهای اسلامی است. خانم نوریانی، پنج سال پیش کمپانی Active Attire را برای تولید مایوهای اسلامی تاسیس کرد. او از آن زمان تاکنون رقیبانی از اسپانیا، اندونزی و استرالیا پیدا کرده است. اما این مساله باعث خوشحالی خانم نوریانی شده چرا که او معتقد است این مساله نشان می‌دهد مایوهای اسلامی از سوی جامعه بین الملل پذیرفته شده است.

 

 

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

مالزی 61 ساله شد

بیا تو مالزی - مردم مالزی جمعه در حالی شصت و یکمین سالروز تولد این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × چهار =

قالب