دوشنبه , 6 خرداد 1398
خانه / اخبار مالزی / مطالب مالزی / مالزی کشور ارزانی است؟

مالزی کشور ارزانی است؟

بیا تو مالزی -

آیا هزینه های زندگی در مالزی پایین است؟

“مالزی کشور ارزانی است”. شاید این اولین باور رایج در بین ایرانیان، بویژه آنهایی که هنوز به این کشور استوایی در جنوب شرق آسیا سفر نکرده اند، باشد و به کرات نیز می توان آنرا در لابلای تبلیغات موسسات نقل و انتقال دانشجو و یا آژانس های توریستی-تفریحی دید. دوستی در ایران می گفت که ” من شنیده ام در مالزی می توان با 1000 رینگیت به راحتی زندگی کرد!”. شاید همین باور باعث ایجاد نوعی خوش بینی و اتخاذ تصمیمی عجولانه در بین ایرانیان برای مهاجرت به مالزی و یا اشتباه محاسباتی آنها در برنامه ریزی برای اقامت در این کشور شده است.

 

اما این همه واقعیت زندگی و هزینه هایی که در این کشور متقبل خواهید شد، نیست. ایرانیان مقیم مالزی و نیز دانشجویان ایرانی مقیم این کشور شاهدان خوبی برای این ادعا هستند. نسرین الف. یک دانشجوی سال دوم دوره دکتری دانشگاه یو.ام در این زمینه می گوید: “بستگی داره به شما. من با شوهرم و یک بچه سه ساله ماهیانه به طور متوسط 8 هزار رینگیت هزینه زندگی ام می شود. البته با کلی صرفه جویی!!. و این غیر از هزینه های جانبی مثل سفر به کشور و یا میهمانداری و میهمانی رفتن ها است”. جعفر ن. نیز که از دانشگاه یو.پی.ام فارغ التحصیل شده، می گوید: “کافی است بچه شما مدرسه ای شود، یا یک دندان درد بگیرید، یا حتی یک تصادف کوچک داشته باشید تا تمام محاسبات مالی شما به هم بریزد”.

با اینهمه بیماری، سفرهای اضطراری، هزینه های جانبی، افزایش تدریجی قیمت ها در مالزی، تغییرات ممکن در حوزه کاری، افزایش شهریه ها و تعرفه ها و … در این کشور یک طرف قضیه و تنها بخش کوچکی از دغدغه های هر ایرانی در مالزی را تشکیل می دهد. آنچه که به معنی واقعی کلمه خواب از ذهن ایرانیان مقیم مالزی ربوده، نوسانات شدید و دفعه ای در برابری نرخ ارز است که با وجود ثبات نسبی قیمت ها در مالزی، هزینه زندگی ایرانی های مقیم این کشور را از حدود دو سال پیش تاکنون تقریبا دو تا دو و نیم برابر کرده است.

گزارش حاضر به هیچ عنوان به دنبال اثبات و یا رد ارزانی یا گرانی در مالزی، مقایسه قیمت ها با ایران و یا بحث پیرامون دلایل کاهش ارزش پول ملی ایران و …. نیست. آنچه که واقعیت دارد این است که ایرانیان، بویژه آنهایی که هزینه های زندگی شان در مالزی از ایران تامین می شود، باید در زمان حاضر هر 1 رینگیت مالزی را به مبلغ 7000 ریال  (اگر تا زمان انتشار این مطلب ثابت بماند) خریده و در این کشور هزینه کنند.

لذا این گزارش به دنبال ارائه تصویری روشن از وضعیت هزینه های زندگی، کار و تحصیل در این کشور برای آندسته از ایرانی هایی است که در آینده قصد برنامه ریزی برای مهاجرت به این کشور را دارند. نکته اینکه با توجه به نوسان نرخ برابری ارز، متفاوت بودن قیمت ها در فصل ها و زمان های مختلف و نیز تفاوت قیمت ها در مراکز و فروشگاه های مختلف، در محاسبات زیر احتمال وجود خطا تا سقف 10 درصد وجود دارد.

هزینه های اولیه زندگی در مالزی

زمانی که صحبت از هزینه های اولیه زندگی به میان می آید، عموما بحث خورد و خوراک، پوشاک و مسکن مطرح می شود. زمانی که از ایرانیان مقیم مالزی در مورد هزینه های اولیه زندگی صحبت به میان می آید، همیشه با جمله “بستگی دارد به ….” مواجه می شوید. اگرچه این گزاره “بستگی دارد به …”  با توجه به اختلاف طبقاتی ای که وجود دارد یک واقعیت است، اما تنها در ارتباط با سقف هزینه های زندگی  صادق می باشد. تجربه نشان داده که همیشه  و همه جا با توجه به فرهنگ خانوادها و نیز فرهنگ مصرف افراد، براساس یک محاسبه ابتدایی می توان به حداقلی از هزینه های ماهیانه و یا حتی سالیانه دست یافت. بهترین راه برای دستیابی به این عدد، ارائه لیستی از قیمت مهمترین کالاهایی است که عموما سبد کالا و مصرف خانواده ایرانی را تشکیل می دهد.

نام کالا

قیمت به رینگیت

قیمت به تومان

یک بسته نان لواش (3 عدد) ایرانی

 

3

2100

یک عدد نان بربری ایرانی

 

2.5 تا 3

1750 – 2100

یک بسته نان صنعتی مالزی (12 قطعه کوچک)

 

3

2100

یک کیلو گوشت مرغ فله ای

 

6

4200

یک کیلو ران مرغ تمیز شده

 

8

5600

یک کیلو سینه مرغ تمیز شده

 

12

8400

یک کیلو گوشت گوسفندی

 

35

24500

یک بسته تخم مرغ (12 عدد)

 

4

2800

یک کیلو گوشت گوساله

 

20

14000

یک کیلو برنج

 

4 تا 15

2800 – 10500

یک قوطی روغن مایع (حدود 2 کیلو)

 

15  به بالا

10500 به بالا

یک کیلو شکر

 

2.5

1750

یک کیلو پیاز

 

3

2100

یک کیلو سیب زمینی

 

3

2100

یک کیلو ماهی سالمون

 

40

28000

یک کیلو میگو

 

20

14000

یک کیلو سیب

 

4 – 6

2800 – 4200

یک کیلو پرتغال

 

3 – 5

2100 – 3500

یک کیلو موز

 

3

2100


هزینه های مسکن و  خودرو  در مالزی


مسکن در مالزی در نگاه اول مشکل حادی به نظر نمی رسد. عدم نیاز به داشتن پول پیش کلان، وجود انواع و اقسام منازل مسکونی از جمله آپارتمان، ویلایی، محلی نشین، یکخوابه، دوخوابه و چند خوابه و … از جمله مزایا و امتیازات مالزی در بخش مسکن است. با اینحال بحث امنیت محل زندگی و مشکل حمل و نقل و نیز دسترسی به وسایل حمل و نقل عمومی اصلی ترین مشکلاتی است که  تاکنون از ایرانیان در مورد مشکلات مسکن گزارش شده است.در جدول زیر گزینه ها و قیمت های موجود در زمینه مسکن و خودرو براساس فرهنگ مصرف ایرانیان مقیم مالزی تنظیم شده است. به عنوان مثال ممکن است خانه هایی با قیمت هایی چه بسا پایین تر در مناطق محلی نشین و یا بسیار حاشیه ای نیز وجود داشته باشد، ولی ایرانی ها عموما به خاطر مسائل امنیتی اقامت در آپارتمان و در مناطق خارجی نشین را ترجیح می دهند.

 

نوع مسکن

 

اجاره ماهیانه به رینگیت

اجاره ماهیانه به تومان

سه خوابه با تمام امکانات منزل در مرکز کوالالامپور با دسترسی آسان به حمل و نقل عمومی (لوکس)

3500 به بالا

2.450.000

سه خوابه بدون امکانات در مرکز کوالالامپور با دسترسی آسان به حمل و نقل عمومی

2500 به بالا

1.750.000

دو خوابه با تمام امکانات منزل در مرکز کوالالامپور با دسترسی آسان به حمل و نقل عمومی (لوکس)

2700 به بالا

1.890.000

دو خوابه بدون امکانات منزل در مرکز کوالالامپور با دسترسی آسان حمل و نقل عمومی (لوکس)

2000 به بالا

1.400.000

سه خوابه با تمام امکانات منزل در حاشیه کوالالامپور و مناطق دانشجویی

1500 به بالا

1.050.000

سه خوابه بدون امکانات در حاشیه کوالالامپور  و مناطق دانشجویی

800 به بالا

560.000

هزینه های خرید خودرو

تصور اینکه “بدون خودرو هم می توان در مالزی زندگی کرد”، چندان مطلوب خانواده های ایرانی و یا حتی دانشجویان ایرانی مقیم مالزی نیست. ضعف سیستم حمل و نقل عمومی، عدم دسترسی آسان به آنها، بهای نسبتا بالای حمل و نقل عمومی، دوری مراکز خرید و تفریحی و …. تقریبا هزینه های معادل داشتن یک خودرو، ولو دست دوم را به خانواده های ایرانی تحمیل می کند.قیمت خودرو در مالزی به دلیل رقابتی بودن بازار، تقریبا ارزان بوده و بازار این کشور گزینه های و انتخاب های خوبی را در اختیار خانواده ها قرار می دهد. با اینحال یکی از دلایلی که خودروها در مالزی، صرف نظر از قیمت نسبتا پایین اولیه شان، هزینه نسبتا بالایی را به مردم تحمیل می کند، قیمت بالای بنزین (هر لیتر بنزین معمولی 1330 تومان)، تعدد عوارض جاده ای، فقدان تعمیرکارهای حرفه ای که عموما تعویض گاه می باشند، هزینه بالای سرویس های دوره ای، جریمه های سنگین و … می باشد. جدول زیر می تواند تصویر نسبتا روشنی از قیمت خودروها در مالزی بدست دهد.

 

نوع خودرو

قیمت به رینگیت

قیمت به تومان

خودرو خانواده و قابل قبول تولید مالزی (نو)

35000 به بالا

24.500.000

خودرو لوکس خارجی نو (هوندا، هیوندا، تویتا و)

50000 به بالا

35.000.000

خودور دست دوم داخلی مدل قدیمی

6000 به بالا

4.200.000

 

هزینه های تحصیل در مالزی

عمده ایرانیان، بویژه، خانواده ها اکثرا در محاسبات خود تنها شهریه ترم/سالیانه مدرسه/دبیرستان/دانشگاه خود و یا فرزندانشان را در مد نظر می گیرند. اما واقعیت این است که به محض ورود به این کشور، علاوه بر شهریه ها، هزینه های پنهان زیادی (همچون گرفتن ویزا، ویزای سایر اعضای خانواده، حق عضویت در کلوپ ها و انجمن های علمی و آموزشی و یا حتی کتابخانه ها، هزینه حمل و نقل و …..)، و یا سایر نیازهای آموزشی از جمله نیاز به آموزش زبان انگلیسی، آموزش مهارت های جانبی، و … نیز  ایجاد می شود که عمدتا غیرقابل امتناع می باشند.علاوه بر آن باید دانست که حتی تنها انتخاب نوع مدرسه، نوع دانشگاه و … نیز می تواند میزان هزینه های شما را از 30 درصد تا 100 درصد افزایش دهد. ضمن آنکه در خیلی از موارد شما بنا به دلایل فرهنگی و اجتماعی خیلی هم حق انتخاب ندارید. در جدول زیر به صورت تصادفی هزینه شهریه برخی از مدارس ابتدایی/ راهنمایی/دبیرستان تنها به عنوان نمونه ذکر می شود. نگاهی به تفاوت قیمت های ارائه شده می تواند تصویر خوبی از میزان هزینه های تحصیلی در این کشور و نیز تاثیر آن بر افزایش تصاعدی هزینه های زندگی شما در مالزی بدست دهد:

 

نوع

شهریه سالانه به رینگیت

شهریه به تومان

دبیرستان دولتی (ایرانی)

3000 به بالا

2.100.000

دبیرستان بین المللی مالزیایی

15000 به بالا

10.500.000

دبیرستان استرالیایی

76000

53.200.000

 

سایر هزینه ها

بخشی از هزینه هایی که عموما ایرانیان در مالزی متقبل می شوند، مربوط به هزینه هایی است که غیر قابل پیش بینی بوده و عموما در محاسبات معمولی گنجانده نمی شود. به عنوان مثال، اکثر مناطق توریستی و تفریحی در مالزی پولی بوده و برای دیدن آنها باید بلیط تهیه شود. به عنوان مثل بلیط بازدید از یک مرکز تفریحی همچون باغ پرندگان در مالزی در حدود 15 رینگیت ( 10500 تومان) برای هر نفر می باشد.  یا هزینه هایی همچون حمل و نقل (که با توجه با توجه تعطیلی خدمات حمل و نقل بعد از ساعت 10 شب، کم کاری آنها در روزهای تعطیل، عدم دسترسی سریع و آسان به آنها، ناآشنایی با سیستم حمل و نقل و … غیر قابل اجتناب می باشد)، سفرهای اضطراری مثلا بازگشت به ایران، بروز بیماری، عوارض جاده ای، و … جزء هزینه های پنهان محسوب می شوند که باید برای هرگونه برنامه ریزی برای مهاجرت به مالزی در نظر داشت. با اینحال برخی از هزینه هایی که دانستن آنها برای ایرانیان می تواند مفید باشد، به شرح ذیل می باشد:

نوع هزینه

هزینه به رینگیت

هزینه به تومان

برق (با داشتن یک کولر)

150 با بالا

105.000 به بالا

بیمه خودرو (کامل) بسته به نوع خودرو

600 به بالا

420.000 به بالا

بیمه پزشکی (بسته به نوع)

300 به بالا

210.000 به بالا

ویزای وابسته برای هر یک از اعضای خانواده

80 به بالا

56.000

خط تلفن ثابت و اینترنت

حداقل 150

105.000

اشتراک شبکه ماهواره ای استرو

حداقل 150

105.000

 

در پایان قضاوت در مورد اینکه “آیا هزینه های زندگی در مالزی پایین است؟”  همچنان به عهده خود فرد است و اینبار واقعا “بستگی دارد به شما!”.
تنها توصیه براساس تجربه زندگی در مالزی این است که پس از جمع بندی و محاسبه کل هزینه های تان در مالزی، دستکم .مبلغ 20 درصد به مجموع هزینه های ماهیانه یا سالیانه تان برای سایر هزینه های پنهانی بیافزاید! ضرر نخواهید کرد

 
*نوشته مهرنوش اختری

 منبع:پایک نیوز

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

پارک پرندگان کوالالامپور (KL Bird Park)

بیا تو مالزی - پارک پرندگان یکی از جاذبه های کوالالامپور است. مساحت این پارک …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 1 =

قالب