چهارشنبه , 2 مهر 1399
خانه / اخبار مالزی / ماهاتیر محمد: تولیدكنندگان سلاح درجهان ، تهدیدی برای جهانیان هستند

ماهاتیر محمد: تولیدكنندگان سلاح درجهان ، تهدیدی برای جهانیان هستند

بیا تو مالزی -

نخست وزیر سابق مالزی گفت: كسانی كه به تولید سلاحهای جدید و قوی تر ادامه می‌دهند همانها تهدیدی واقعی برای امنیت همه مردم جهان محسوب می‌شوند…

به گزارش روز چهارشنبه خبرگزاری مالزی (برناما)، ماهاتیر محمد افزود: هزینه تولید سلاحهای جنگی روز به روز بیشتر می‌شود اما هنوز هم آنها از تولید دست نمی‌كشند و به همین جهت هم كشورهای تولیدكننده قادر نیستند در جوامع از طرق صلح آمیز مداخله‌ای را انجام دهند.

وی كه در مركز مطالعات دفاعی كوبا واقع در هاوانا سخن می‌گفت تاكید كرد: تولیدكنندگان سلاح، كشورها را به سوی جنگ سوق می‌دهند تا آنان بتوانند از سلاحهای خود استفاده كنند.

بر اساس این گزارش، ماهاتیر كه عنوان سخنرانی خود را مشكلات امنیتی در آسیا و تاثیرات احتمالی آن بر صلح جهانی قرار داده بود اضافه كرد: تولید كنندگان سلاح برای بازگشت سرمایه‌های خود، فروش را بشدت بالا برده‌اند و در نتیجه آن، كشورهای خریدار نیز همچنان هزینه‌های بیشتری را متحمل می شوند.

به گفته وی، اگر كشوری از خرید اسلحه امتناع كند، همسایگان وی با خرید تسلیحات بیشتر برای وی تهدیدی به شمار خواهند آمد و آنگاه مسابقه تسلیحاتی براه خواهد افتاد.

ماهاتیر تصریح كرد: فروشندگان تسلیحات درواقع همان كسانی هستند كه امنیت را تهدید می‌كنند.

وی درباره زیانهای اقتصادی این پروسه گفت: حتی برای كشوری مثل آمریكا نیز هزینه‌های جنگ بسیار گزاف است ومی بینیم كه جنگ عراق، این كشور ثروتمند را نیز مفلس كرده است.

ماهاتیر درخصوص تسلیحات هسته‌ای نیز تاكید كرد: برخلاف این عقیده رایج كه داشتن قدرت اتمی را یك نیروی بازدارنده می‌دانند، شاهد آن هستیم كه این كشورهای دارای قدرت هسته‌ای هستند كه معمولا در جهان تهدید می‌كنند و نه كشورهای فاقد توانایی اتمی.

وی ادامه داد: بنابر این نظریه محدود كردن توانایی هسته‌ای به قدرتهای هسته‌ای شناخته شده، بی‌اساس است.

به گفته نخست وزیر سابق مالزی، قدرتهای بزرگ موشكهای خود را به كلاهك هسته‌ای مجهز كرده اند، در حالی كه از دستیابی هرگونه توانایی دفاعی برای كشورهایی كه مورد تهدیدشان قرار گرفته اند، ممانعت می‌كنند.

ماهاتیر، آسیا را قاره‌ای دانست كه كشورهای آن هر كدام به كارخانه ای برای تولید رفاه در جهان مبدل شده‌اند و افزود: متاسفانه كشورهایی در خارج این قاره نمی‌خواهند رشد، شكوفایی و ثبات در آسیا ادامه یابد.

وی همچنین در مورد تروریسم تاكید كرد: تروریسم به وجود آمد چون كشوری به نام اسراییل خلق شد.

ماهاتیر تصریح كرد: اسامه بن لادن و القاعده بوجود نمی‌آمد اگر اسراییلی هم نبود.

—> ایرنا.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب