دوشنبه , 31 شهریور 1399
خانه / اخبار مالزی / ‘ماهاتیر محمد’ در آستانه انتخابات بار دیگر به فکر راه اندازی خودرو ملی افتاد

‘ماهاتیر محمد’ در آستانه انتخابات بار دیگر به فکر راه اندازی خودرو ملی افتاد

بیا تو مالزی - شرکت خودروسازی پروتون که تا سال گذشته مدیریت آن در دست ‘ماهاتیر محمد’ بود، پس از مواجه شدن با مشکلات مالی 49.9 درصد از سهامش را امسال به شرکت ‘جیلی’ چین واگذار کرد.
به نوشته تارنمای ‘فری مالزی تودی’، ماهاتیر به عنوان رئیس ائتلاف مخالفان دولت مالزی (ائتلاف امید) که در تلاش برای پیروزی در انتخابات پیش رو است، گفت که کارخانه جدید تولید خودروی ملی می تواند به اقتصاد مالزی که پس از فروش پروتون به شرکت چینی ‘جیلی’ دچار آسیب هایی شده است، کمک کند.
نخست وزیر 92 ساله مالزی در نشستی در خصوص سرمایه گذاری چین در مالزی، گفت که اگر نتواند پروتون را از شرکت چینی باز پس بگیرد، ایده هایی برای راه اندازی یک کارخانه جدید تولید خودرو ملی در سر دارد.
ماهاتیر محمد خاطرنشان کرد: البته ایده ساخت یک خودرو ملی دیگر به این دلیل است که بتواند به رشد مهندسی و ظرفیت های کشور کمک کند.
وی با این عنوان که خودروها به حدود چهار هزار قطعه نیاز دارند و این شرایط مهیا کننده فرصت برای تولیدکنندگان است، گفت: از آنجایی که اکنون مالزی خودرو ملی ندارد، بسیاری از کارخانه های تولید قطعات خودرو با تعطیلی مواجه می شوند.
وی ضمن ابراز نارضایتی از فروش شرکت پروتون به طرف چینی، گفت که این پروتون برای یک کشور در حال توسعه عملکرد خوبی داشته است.
نخست وزیر اسبق مالزی در خصوص سرمایه مورد نیاز برای اجرایی کردن ایده خود نیز گفت با توجه به اینکه وی از مخالفان دولت است، امکان دریافت وام برایش بسیار مشکل خواهد بود.
ماهاتیر محمد، شرکت پروتون را سال 1983 در زمان نخست وزیری اش تاسیس کرد و این شرکت به بخشی از سیاست های صنعتی سازی وی در مالزی تبدیل شد.
این شرکت در یک دوره در بازار مالزی حضور پررنگی داشت، اما در 15 سال گذشته از شرکت داخلی ‘پردوآ’ و برخی شرکت های خارجی از جمله تویوتا و هوندا عقب افتاد.
موسس و بنیانگذار شرکت خودروسازی پروتون که امید زیادی برای مطرح شدن این خودرو در جهان داشت، پیش از این نیز واگذاری سهم 49.9 درصدی پروتون به یک شرکت چینی را مورد انتقاد قرار داد و فروش آن را به مثابه از دست دادن فرزندش خواند.
شرکت پروتون که سال 1993 میلادی 74 درصد سهم بازار فروش خودرو در این کشور را در دست داشت، سال گذشته تنها سهم 12.5 درصدی از بازار خودرو مالزی را از آن خود کرد./ایرنا

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب