خانه / اخبار مالزی / ‘ماهاتیر محمد’ پیروز چهاردهمین انتخابات سراسری مالزی شد

‘ماهاتیر محمد’ پیروز چهاردهمین انتخابات سراسری مالزی شد

بیا تو مالزی - ‘ماهاتیر محمد’ سیاستمدار کهنه کار و رهبر ائتلاف امید مالزی در رقابتی حساس و تاریخی با ائتلاف حزب حاکم باریسان نشنال توانست در چهاردهمین انتخابات سراسری مالزی پیروز شود.

خبرگزاری دولتی مالزی ‘برناما’ دقایقی پیش اعلام کرد که ائتلاف امید به رهبری ماهاتیر محمد 92 ساله پیروز انتخابات سراسری مالزی شده است.

کمیسیون انتخابات مالزی از ساعت 24 چهارشنبه به تدریج شروع به اعلام نتایج انتخابات در هریک از 13 ایالت این کشور کرد .

تارنمای روزنامه مالزیایی استار نیز از زمان شروع شمارش آراء رای دهندگان ،لحظه به لحظه نتایج این انتخابات را به صورت گرافیگی ارائه می کرد.

طبق این نتایج ائتلاف امید به رهبری ماهاتیر محمد توانست 113 کرسی از 222 صندلی مجلس نمایندگان را به خود اختصاص دهد. ائتلاف حاکم به رهبری نجیب تون رزاق 79 صندلی، حزب مستقل پاس به رهبری عبدالهادی آونگ 18 صندلی و سایر احزاب نیز 12 کرسی را به خود اختصاص دادند.

به گزارش برناما ماهاتیر محمد تا ساعاتی دیگر به عنوان هفتمین نخست وزیر مالزی معرفی می شود.

قرار است نجیب تون رزاق نخست وزیر کنونی مالزی و رهبر ائتلاف باریسان نشنال (جبهه ملی) نیز امروز با مردم مالزی گفت وگو کند.

براین اساس ماهاتیر محمد در انتخاباتی که از آن به عنوان ‘مادر همه انتخابات’ مالزی یاد شده ، توانست با کنار زدن رقیب اصلی خود نجیب تون رزاق نخست وزیر کنونی مالزی پس از 15 سال دوباره به عرصه قدرت دراین کشور بازگردد.

علاوه براین «ائتلاف امید» به رهبری «ماهاتیر محمد» سیاستمدار کهنه کار و دیرینه این کشور توانست در این پیروزی‌ تاریخی، به بیش از 60 سال سلطه حزب «آمنو» بر قدرت و 9 سال دوره نخست وزیری «نجیب تون رزاق» پایان دهد.

حدود 15 میلیون نفر از شهروندان مالزی روز چهارشنبه برای انتخاب مجلس نمایندگان و نمایندگان شوراهای ایالتی به پای صندوق های رای رفتند.

«ماهاتیر محمد» که از چهره‌های تأثیر گذار و سنتی جناح حاکم بین سال‌های 1981 تا 2003بود و بیش از 22 سال نخست وزیری چهارم مالزی را در دست داشت، به منتقدان رهبری «نجیب تون رزاق» هم حزبی سابق خود پیوست و ائتلاف امید را در جناح مقابل دولت در این انتخابات رهبری کرد.

این ائتلاف از احزاب «عدالت مردم» (PKR)، «اقدام دموکراتیک» (DAP) حزب اصلی چینی‌تبارهای مالزی، «اعتماد ملی» (Amanah) و حزب«بومی تباران مالزی» حزب تازه تأسیس «ماهاتیر محمد»، تشکیل شده است.

چهاردهمین انتخابات سراسری مالزی که سرنوشت 222 کرسی مجلس نمایندگان و دولت آینده این کشور را مشخص کرد، ساعت 8 صبح روز چهارشنبه (19 اردیبهشت) آغاز و درساعت 17 بعدازظهر به پایان رسید.

کمیسیون انتخابات مالزی بلافاصله پس از پایان زمان رای گیری اقدام به شمارش آرا کرد.

ماهاتیر محمد چند ساعت پیش از اعلام رسمی نتایج انتخابات ، گفته بود که’ پاکاتان هاراپان’ ائتلاف تحت رهبری وی توانسته اکثریت 112 کرسی از 222 کرسی مجلس نمایندگان را برای تشکیل دولت آینده به دست آورد.

2 هزار و 333 نفر از نامزدهای احزاب مختلف مالزی برای بدست آوردن 222 کرسی مجلس نمایندگان و 505 کرسی شوراهای ایالتی با یکدیگر رقابت تنگاتنگ و نزدیکی داشتند.

رقابت های بسیار نزدیک احزاب و گروههای سیاسی در 11 روز دوران کارزار انتخاباتی نیز یکی از متفاوت‌ترین رقابت های سیاسی تاریخ این کشور جنوب شرق آسیایی را رقم زد.

نجیب تون رزاق نخست وزیر کنونی و ماهاتیر محمد رهبر ائتلاف امید در آخرین شب رقابت های انتخاباتی درسخنانی از مردم این کشور خواسته بودند تا مشارکت گسترده ای دراین انتخابات داشته باشند.

«نجیب تون رزاق» نخست وزیر کنونی و ششم مالزی که از سال 2009 (1388)، تاکنون قدرت را پیوسته در اختیار داشته ، با رهبری حزب «آمنو» که تشکیل دهنده ائتلاف حاکم از زمان استقلال این کشور در سال 1957 (1336) بود.

براساس اطلاعات ارائه شده از جمعیت بیش از 30 میلیون نفری مالزی ، حدود 15 میلیون نفر در این انتخابات شرکت کردند که جوانان و زنان دو ستون اصلی آن را تشکیل می دادند.
مسئولان مالزی روز پنجشنبه و جمعه را به مناسبت انتخابات سراسری این کشور تعطیل اعلام کردند./ایرنا

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

مالزی 61 ساله شد

بیا تو مالزی - مردم مالزی جمعه در حالی شصت و یکمین سالروز تولد این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 + 5 =

قالب