خانه / دانش و فناوری / ما هنوز اندر خم 128 كیلو بیتیم!

ما هنوز اندر خم 128 كیلو بیتیم!

بیا تو مالزی -

در شرایط فعلی، اگر روزنامه‌نگاری بخواهد از خجالت مسئولین محترم امور اینترنتی ایران درآید، احتمالا یكی از سخت‌ترین كارها خواهد بود؛ البته اگر دروغ گفتن برایش سخت باشد…ما هم در ماه‌های اخیر هر چه نوشته‌ایم، انتقادی بوده و البته چاره‌ای جز این هم نداشته‌ایم. از چه تعریف كنیم؟ از سرعت اینترنت، از قیمت اینترنت، از فیلترینگ اینترنت، از دولتی بودن اینترنت، از وضعیت نابسامان ISPها، از نارضایتی‌های ISPها، از سخنان گهربار مسئولان امر (مثل این‌كه می‌گویند همین سرعت هم برای كاربران ایرانی زیاد است و یا اینترنت یك بازیچه برای ایرانیان است و….)، از كمیاب بودن اینترنت پرسرعت، از قطعی‌های مكررش و هكذا؟!

شما باشید و مثلا این خبر را ببینید، چه می‌كنید؟

«یك شركت ارائه دهنده اینترنت (ISP) در مالزی اعلام كرد كه به كاربران خود پهنای باند با خطوط پرسرعت ٢٢٤ مگابیت بر ثانیه را تنها با قیمت ٥٨/١ دلار در ماه (حدود هزار و ٥٠٠ تومان) عرضه می‌كند.» سرعت بالا یا قیمت پایین؛ هر دوی آنها برای من و شما مثل یك رویاست.

شخصا یاد شعر آن شاعر بزرگوار افتادم كه می‌گوید اهل كاشانم من، روزگارم بد نیست، تكه نانی دارم… و شاید در وصف یك كاربر اینترنتی در ایران (مثل من) بتوان چنین گفت كه: اهل ایرانم من، اینترنتم بد نیست، تكه پهنای باندی دارم، خرده درآمدی، سر سوزن ADSLای، وزارت ICTای بهتر از برگ درخت، كاربرانی بهتر از آب روان. بگذریم و به جای خیال‌پردازی‌ها به مستندات بپردازیم.

مهم‌ترین نكته این خبر برای ما ایرانیان، همان قیمت است. باور می‌كنید كه قیمت اینترنت پرسرعت ایران حداقل 16 هزار برابر اینترنت پر‌سرعت مالزی است؟ نكته دوم هم سرعت است. نسبت سرعت اینترنت پرسرعت مالزی به ایران 1792 برابر است. البته خیلی ناراحت نباشید و دلتان برای خودتان نسوزد، زیرا در این مورد قوانینی وضع شده تا خود را با كشورهای دیگر مقایسه نكنید.

حتماً تمامی كاربران گرامی اینترنت می‌دانند كه قانون محدودیت سرعت اینترنت (كه در نوع خود از عجایب خلقت است) به كاربران تنها اجازه بهره‌مندی 128 كیلوبیتی می‌دهد (البته در ایران با سرعت‌های بالاتر هم ارائه می‌شود، فقط باید برای گرفتنش یك شركت ثبت كنید!)

 اثبات این رقم‌ها، محاسبه خیلی سختی نمی‌خواهد و با یك ضرب و تقسیم ساده موضوع روشن می‌شود.

سرعت اینترنت پرسرعت مالزی: ٢٢٤ مگابیت ضرب در ١٠٢٤ كیلوبیت= ٢٢٩٣٧٦ كیلو بیت
سرعت اینترنت پرسرعت ایران: ١٢٨ كیلوبیت
نسبت اینترنت پرسرعت مالزی به ایران: ١٧٩٢ برابر
قیمت اینترنت پرسرعت ایران: هر ١٢٨ كیلوبیت در ثانیه به‌طور متوسط ١٥٠٠٠ تومان
قیمت اینترنت پرسرعت مالزی: هر ٢٢٩٣٧٦ كیلوبیت در ثانیه معادل ١٥٠٠ تومان

مقایسه قیمت اینترنت پرسرعت مالزی نسبت به ایران: حدود ٩ ریال در هر ١٢٨ كیلوبیت در ثانیهبه این ترتیب می‌توان نتیجه گرفت كه قیمت اینترنت پرسرعت ایران حداقل ١٦ هزار برابر اینترنت پرسرعت مالزی است!
این از سرعت و قیمت اینترنت. حالا می‌رسیم به بحث شیرین فیلترینگ. موضوع فیلترینگ در كشورهای دیگر هم وجود دارد و ما تنها كشوری نیستیم كه با عزم راسخ و با هزینه‌هایی جالب فیلترینگ را ادامه می‌دهیم. هر فناوری كه ابداع می‌شود فرهنگ و ادب خود را دارد، ولی این موضوع مهم است كه این فرهنگ و ادب از كجا می‌آید.

مسلماً كاربران این فناوری هستند كه فرهنگش را می‌سازند و حتی به یكدیگر می‌آموزند. در این مورد و در مقوله‌هایی مانند این، بارها و بارها دیده‌ایم كه یك نهاد اجرایی نمی‌تواند سمت و سوی چگونگی استفاده كاربران را مشخص كند و آنها را به سوی هدف مشخصی سوق دهد. اگر هم تأثیر‌گذار باشد، بسیار اندك است و بهترین روش، ایجاد راه‌های استفاده صحیح و صواب است، نه تنها مقابله با راه‌های بد.

حرف‌های استاد كاوه راد (صاحب كرسی تحقیقاتی در دانشگاه پنسیلوانیا با عنوان پروفسور در زمینه مخابرات و همچنین برنده جایزه IEEE برای نوآوری در سرعت انتقال داده‌ها كه چند ماه قبل در همین صفحه با او مصاحبه مفصلی داشتیم) را به یاد می‌آورم كه می‌گفت: «خداوند این قدرت را داشت كه به شیطان اجازه فعالیت ندهد، ولی داد و به ما هم قدرت انتخاب را داد.

كتاب هم برایمان فرستاد، راه و چاه را هم به ما نشان داد كه خودمان انتخاب كنیم و اصلاً یكی از وجوه تمایز انسان و حیوان همین قدرت انتخاب است. در واقع خدا این لطف را به ما عطا كرد كه خودمان انتخاب كنیم نه اینكه به ما مسائل را دیكته و اجبار كنند. از طرف دیگر در هر فناوری فواید و نواقصی وجود دارد مانند وسایلی كه فایل‌های تصویری را نشان می‌دهند.

شما هم می‌توانید چیزهای بد با آن ببینید و هم خوب. در واقع از هر فناوری می‌توان هم استفاده سوء داشت و هم صحیح وممكن است تعدادی سوءاستفاده‌گر در این میان باشند. اگر قرار باشد كه به خاطر سوءاستفاده‌كنندگان جلوی فناوری را بگیریم، ظلم بزرگی به نسل‌های كنونی و آیندگان می‌كنیم  زیرا آن تعدادی كه استفاده صحیح از فناوری دارند در حال رشد و نوآوری هستند و درصورت محدودیت، جلوی آن استعدادها را گرفته‌ایم.

این مسئله ظلم بزرگتری نسبت به محدودیت سوءاستفاده‌كنندگان است. كسی كه بخواهد راه كج برود، راهش را پیدا می‌كند و نمی‌توان با این محدودیت‌ها جلویش را گرفت. مردم باید آموزش صحیح ببینند.»بارها برای همه ما این مشكل به وجود آمده كه در جست‌وجوهای اینترنتی، هنگامی كه به‌دنبال كلید واژه‌ای، مانند میزان ضریب نفوذ كاربران اینترنتی دنیا (به انگلیسی) می‌گردیم، پیغام معروف فیلترینگ را می‌بینیم كه نوشته است: دسترسی به این سایت امكانپذیر نمی‌باشد (البته «نمی‌باشد» در صنف ما خبرنگاران غلط می‌باشد!) و این نشان دهنده نظارت و اجرای اشتباه فیلترینگ است.

مسئولین امر باید بپذیرند كه مشكل از كاربران نیست و با فیلترینگ هم نمی‌توان جلوی استفاده‌های ناصحیح را گرفت. یك كاربر اینترنت، هنگامی كه فضای اطلاعاتی خوب و مؤثری در اختیار داشته باشد، دیگر سراغ راه‌های خلاف نمی‌رود؛ ولی آیا ما چنین فضایی را برای كاربران ایجاد كرده‌ایم كه از آنها بخواهیم «تنها باید در سایت‌هایی كه من می‌گویم بروی»؟

خلاصه، این قصه سر دراز دارد و اگر بخواهیم از دیگر مصایبش مانند مشكلات ISPها و دولتی بودن عرضه اینترنت و…  صحبت كنیم، احتیاج به نوشتن چند جلد كتاب است. فقط می‌توانیم بگوییم: هفت شهر سایبر را مالزی هم گشت/ ما هنوز اندر خم 128 كیلو بیتیم!

منبع: pcmark.ir

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

آلودگی کاربران ایرانی به باج‌افزار سایبری/ نفوذ به «ریموت دسکتاپ»

بیا تو مالزی - مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای نسبت به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده − هفت =

قالب