خانه / اخبار ایران / مرغ‌ها گرسنه می‌خوابند!

مرغ‌ها گرسنه می‌خوابند!

بیا تو مالزی -

نرسیدن خوراك مرغ كافی به داخل كشور …

افزایش قیمت این روزهای مرغ و شیر در حالی به سوژه داغ رسانه‌ها تبدیل شده كه ظاهرا علت اصلی آن نرسیدن خوراك مرغ كافی به داخل كشور است.

حجم زیادی از خوراك دام مصرف شده در كشور وارداتی است و ظاهرا به دلیل محدودیت‌های بین‌المللی واردات این محصول با مشكلاتی مواجه شده است.

كشورهای صادركننده كنجاله سویا و ذرت به ایران طبق توافقات به عمل آمده بخشی از نیاز كشور را در این زمینه تامین كرده‌اند، اما مسائل موجود بر سر نقل وانتقال پول باعث شده كه این تعهدات با تاخیر اجرایی شود.

اما از اشكالات دیگر بر سر ورود خوراك دام به كشور موضوع نحوه انتقال آن از بندر به داخل استان‌هاست؛ به طوری كه گفته می‌شود هم اكنون حجم زیادی از خوراك دام وارداتی در بنادر جنوبی انباشته شده، اما امكانات لازم برای حمل آن‌ها به استان‌ها وجود ندارد.

همزمانی واردات چندین نوع كالا كه یكی از آن‌ها خوراك دام است، باعث شده كه امكانات لجستیك سازمانی نتواند همزمان به همه آن‌ها پاسخگو باشد و همین موضوع باعث شده كه مرغداری‌ها و دامداری‌ها با مشكل كمبود خوراك دام مواجه باشند.

با بروز این مشكل، دامداران و مرغداران مجبورند خوراك دام را از بازار آزاد تهیه كنند. در حالی كه قیمت خوراك دام كنجاله سویا كه توسط دولت ارائه می‌شود، حدود 830 تومان است، اما قیمت آن در بازار آزاد به 1500 تومان نیز رسیده است. این روند باعث شده كه به تبع افزایش قیمت خوراك دام، قیمت مرغ، گوشت قرمز و شیر كه درواقع تابعی از آن است به طور چشمگیری افزایش یابد.

با این وجود مسوولان تنظیم بازار اعلام كرده‌اند كه به زودی هم مشكل نقل و انتقال پول و هم حمل ونقل نهاده‌های دامی وارداتی برطرف می‌شود و تاثیر آن روی قیمت مرغ و شیر تا هفته آینده نمایان خواهد شد.

منبع:خبر آنلاین

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

رییس‌جمهور: ایران برای گسترش روابط با مالزی آماده است

بیا تو مالزی - رئیس جمهور در دیدار “ماهاتیر محمد” نخست وزیر مالزی تاکید کرد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب