چهارشنبه , 2 مهر 1399
خانه / اخبار ایران / مشكلات ارزی دانشجویان مقیم خارج

مشكلات ارزی دانشجویان مقیم خارج

بیا تو مالزی -

با نوسانات و تغییر سهمیه های ارزی در زمینه های مختلف، دانشجویان مقیم خارج نیز دستخوش این تغییرات قرار گرفتند…

«مشكلات ارزی دانشجویان مقیم خارج»عنوان سرمقاله روزنامه آفرینش به قلم حمیدرضا عسگری است كه در آن می‌خوانید؛

پس ازنوسانات و تغییر سهمیه های ارزی در زمینه های مختلف، دانشجویان مقیم خارج نیز دستخوش این تغییرات قرار گرفتند و مشكلات فراوانی درتامین ارز مورد نیازشان پیدا كرده اند. نگرانی این دانشجویان از این بابت است كه برای دریافت ارز تحصیلی خود، می بایست یك بوروكراسی عریض و طویل را طی كنند و نهایتاً به موقع و به مقدار نیاز ارز به دستشان نمی رسد. دانشجویان مقیم خارج می بایست ابتدا مدارك را از سایت مربوطه(نشاء) دریافت، سپس به دانشگاه رفته و از آنجا نامه های مربوط به میزان شهریه هرترمشان را به وزارت علوم ارجاع دهند، مجدداً مراحل بسیاری را در سفارت طی می كنند و باید مدارك سفارت را دوباره برای وزارت علوم بفرستند تا موكلانشان بتوانند پس تایید وزارت علوم، میزان حواله ارزی مشخص شده را با ارائه به شعب بانك ها دریافت كنند.

بحث اصلی اینجاست كه این حواله ها با ارجاع به بانك با مشكلات فراوان روبه رو می شود. در برخی موارد شعب بانك از پرداخت این حواله امتناع می كنند، گاهی حواله صادره را مورد تایید نمی دانند و در بیشتر موارد میزان حواله صادره را به نظر خود تغییر می دهند و بخشی از مبلغ تعیین شده را پرداخت می كنند.این عملكرد بانك ها مشكلات فراوانی را برای دانشجویان مقیم خارج به وجود آورده است. چون سازو كار دانشگاه ها و سیستم پرداخت شهریه آنها همانند سیستم اداری ما نیست و بسیار قانونمند و براساس ضوابط صورت میگیرد، لذا دانشجویانی كه نیازمند این ارز برای ثبت نام در دانشگاه هستند در مذیقه قرار می گیرند.

از سوی دیگر این سوال پیش می آید كه مگر وزارت علوم به عنوان یك نهاد تایید كننده صحت صورت مالی دانشجویان مورد وثوق سیستم بانكی نیست؟ پس چرا درپرداخت حواله ارزی بانك ها به صورت سلیقه ای و در بسیاری از موارد براساس روابط عمل می كنند. چرا عملكرد شعب بانك ها با یكدیگر متفاوت است و نظارتی بر امور آنها در این زمینه صورت نمی گیرد.اگر شعب بانك ها محدودیتی در پرداخت ارز دانشجویی دارند مسولان وزارت علوم و بانك مركزی تدابیری را اتخاذ كنند تا متقاضیان سرگردان دریافت حواله خود نشود و یا مشخص كنند كه این افراد برای تحویل ارز تحصیلی خود فقط به فلان بانك یا فلان شعب مراجعه كنند.

درثانی در اكثر حواله هایی كه وزارت علوم صادر می كند، باتوجه به نسبت شهریه، ماهانه و هر ترم می‌باشد. اما بانك ها اغلب با نیمی از این حواله موافقت می‌كنند و همه را پرداخت نمی‌كنند، لذا این شبهه باقی است كه تكلیف نیمی دیگر از این حواله صادر شده چه می شود؟! آیا میزان ارزی كه وزارت علوم برای دانشجو درنظر گرفته مورد تایید بانك نیست؟ اگر نیست باید مسولان در وزارت علوم فكری به حال این وضعیت نمایند و اگر نظر وزارت علوم تعمیم دهنده نیاز دانشجواست چرا بانك ها از آن سرباز می‌زنند و این شائبه را به وجود می آورند كه نیمی از این حواله ها چه می‌شود و به كجا می‌رود!

جدای این ضعف های اداری باید به این مهم نظر داشت كه دانشجویان این مملكت برای كسب دانش و ارتقای علمی كشور رنج و سختی غربت را به تن خریده اند تا مایه افتخار وبالندگی مملكت خود شوند، چرا نسبت به وضعیت آنها اهمیت كافی قائل نمی شویم و به جای حمایت های همه جانبه برای آنها مشكل تراشی می كنیم.

 

منبع:سایت الف

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

رییس‌جمهور: ایران برای گسترش روابط با مالزی آماده است

بیا تو مالزی - رئیس جمهور در دیدار “ماهاتیر محمد” نخست وزیر مالزی تاکید کرد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب