خانه / اخبار مالزی / مشکلات دانشجویان شاغل به تحصیل در خارج از کشور شناسایی شد

مشکلات دانشجویان شاغل به تحصیل در خارج از کشور شناسایی شد

بیا تو مالزی -

  یکی از مدیران وزارت علوم از شناسایی مشکلات دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاههای خارج از کشور خبر داد.

طی سالها و ماههای اخیر مدیران و مسولان چندی به مالزی آمده اند و هر بار نیز نشستی با دانشجویان داشتند و زمانی را به شنیدن مشکلات دانشجویان از زبان خودشان و یا از زبان نمایندگان دانشجویان از دانشگاههای مختلف اختصاص داده اند لیکن همواره بیان این معضلات و مشکلات از سوی یک نفر مساله ای بوده که با اعتراض دیگر دانشجویان روبرو شده است.

برخی مسائل عنوان شده را مشکل شخصی و نه مشکل خاص مالزی دانسته اند و برخی بطور کل با نظرات اعلام شده موافق نبوده اند.

در یکی از این دیدارها از سوی یکی از دانشجویان پائین بودن سطح کیفی دانشگاههای مالزی و دانشجویان ایرانی به عنوان مشکل اصلی عنوان شد که با اعتراض گسترده دیگر حضار مواجه گردید و در جلسه ای دیگر نبود امکانات کافی رفت و آمد و یا مشکلات فرهنگی به عنوان معضل مطرح گردید که تعجب دیگر دانشجویان را به همراه داشت.

نمایندگان دانشجویان در دانشگاههای مختلف نیز همواره با این معضل روبرو بوده اند که کدام یک از موارد می تواند مشکل اصلی دانشجویان ایرانی در مالزی باشد لذا در جلسات برگزار شده مسایل مختلفی با دامنه ای وسیع مطرح شده است که البته در انتها نیز مسول حاضر نتوانسته موردی را به عنوان مشکل اساسی و اصلی دانشجویان ایرانی در مالزی شناسایی کند.

امروز در خبرها آمده بود، مدیر کل بورس وزارت علوم گفته است: مشکلات آموزشی، پژوهشی و فرهنگی دانشجویان ایرانی بورسیه و غیربورسیه شاغل به تحصیل در اروپا طی بازدیدی از این دانشگاهها شناسایی شد.

"دکتر علی اکبر متکان در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: مسئولین اداره کل بورس و امور دانشجویان خارج از کشور وزارت علوم در سفری 10 روزه به کشورهای اروپایی فرانسه، بلژیک، هلند، آلمان، انگلستان و اسکاتلند از نزدیک با وضعیت آموزشی، پژوهشی و فرهنگی دانشجویان ایرانی بورسیه و غیربورسیه در این کشورها آشنا شدند و در جریان مشکلات این دانشجویان قرار گرفتند.

وی در مورد مهمترین مشکلات مطرح شده از سوی دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در کشورهای اروپایی اظهار داشت: تمدید مدت دوره تحصیل به ویژه برای دانشجویان رشته های علوم انسانی در کشورهای اروپایی به جزء انگلستان یکی از مهترین مشکلات این دانشجویان به شمار می آمد.

مدیر کل بورس وزارت علوم، بحث بیمه و مشکل تهیه مسکن را از دیگر مشکلات این دانشجویان ذکر کرد و گفت: همچنین دانشجویان بورسیه شاغل به تحصیل در دانشگاههای کشورهای فرانسه، آلمان و هلند کمبود وسایل و تجهیزات آموزشی و پژوهشی در این دانشگاهها را به عنوان یکی از مشکلات خود عنوان می کردند.

وی با اشاره به موضوعات فرهنگی دانشجویان بورسیه خارج از کشور گفت: بسیاری از این دانشجویان به دلیل مغایرت های فرهنگی در دانشگاههای خارج از کشور، از نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها درخواست توجه و رسیدگی به مشکلات فرهنگی را دارند."

علی القاعده جمع کثیری از دانشجویان شاغل به تحصیل در اروپا از شنیدن یا خواندن این خبر شوکه خواهند شد چرا که این مشکلات را مسایل اصلی نمی دانند و در عین حال خواهند پرسید که سهم دانشجویان غیر بورسیه از این رفتن و آمدن چه بوده است؟

اما موضوع اینجاست که چنانچه همین گروه به مالزی نیز سفر کنند با توقع ها و درخواستهای گسترده و مرتبط و غیر مرتبطی روبرو می شوند که دست آخر هرگونه نتیجه گیری از نظرات دانشجویان با اعتراض جمعی روبرو خواهد شد.

سوال اینجاست که به طور کلی دانشجویان چه مشکلی را مشکل اصلی می دانند که حل آن می تواند مفید به حال همه دانشجویان باشد؟ آیا اصولا دانشجویان باید مشکلی اساسی داشته باشند که برای حل آن از دولتمردان مدد بطلبند؟ آیا هریک از ما پیش از سفر به خارج کشور متوجه این مشکلات نبودیم؟ بدون شک برخی از این موارد نظیر مشکلات دانش آموزان مدرسه ایرانیان و نکات مربوط به ارزیابی مدارک تحصیلی در حیطه وظایف مسولان ایرانی است اما چند درصد از مشکلات عنوان شده را می توان در این حیطه تعریف نمود؟

منبع: ایران مالزیا

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب