خانه / اخبار جهان / معضل پیر دختران در عربستان!

معضل پیر دختران در عربستان!

بیا تو مالزی -

یکی از مشکلات اجتماعی عربستان در دوره کنونی که گریبانگیر خانواده‌های عربستان شده و پدیده پیر دختری در این کشور ۱۶ میلیونی است…

به گزارش خبرنگار «جهان»، پدیده پیر دختری کشور عربستان را با مشكل مواجه كرده و اسباب نگرانی خانواده ها و حکومت عربستان را فراهم کرده است.

ظاهراً عربستان دارای ۱۶ تا ۱۸ میلون جمعیت بومی است که اگر ۷ میلیون کارگر خارجی را که در بازار و منازل آنان به عنوان راننده و خدمتکار مشغول به کار هستند، اضافه کنیم، جمعیت آنان به ۲۴ میلیون یا کمی بیشتر می رسد. اما آمارهای غیررسمی حاکی است که از میان این جمعیت ۱۶ میلیونی بومی، در حدود یک و نیم میلیون نفر یا به عبارتی یک میلیون و هفتصد هزار نفر از دختران سعودی از سن ۳۰ سال گذشته و به آن‌ها عانسه یا پیر دختر می‌گویند.

نگرانی خانواده‌ها، حکومت و نهادهای مذهبی از پدیده پیردختری در این كشور همه را به تكاپو برای رفع این معضل انداخته و راه هایی را برای آن مطرح كرده اند، اولین راه حل خلق یک نوع ازدواج موقت بنام ازدواج مسیار است كه در این نوع ازدواج، دخترانی که سن آن‌ها از سن ازدواج گذشته است، راضی می شوند تا به ازدواج یک مرد دیگر در آیند بدین صورت که در خانه پدر مانده، ولی داماد که مردهای ۲۰ تا ۵۰ یا ۶۰ ساله را شامل می‌شود، می‌تواند بدون پرداخت مهریه با دختر ازدواج کرده و به منزل دختر رفت و آمد کند.

در این نوع ازدواج مرد فارغ از پرداخت مهریه (نفقه) و تامین مسکن و غذا با اجازه والدین و خود دختر با وی ازدواج می‌كند.

دومین راه حل كه ظاهرا در کویت هم اجرا شده به این ترتیب است كه برخی زنان البته به غیر از زنان سنتی و مذهبی‌ در خانواده‌های کویتی، دختران را به عقد شوهرانشان در می‌آورند تا كمكی به رفع این نگرانی كرده باشند.
سومین راه حلی که توسط دولت عربستان مطرح شده، پرداخت مبلغ 200 دلار ماهیانه به هر پیردختر عنوان شده است.

این راه حل در کابینه دولت عربستان به صورت قانونی تصویب شده است و به موجب آن اداره تامین اجتماعی به هر پیردختر عربستانی مبلغ ۷۸۳ ریال معادل کمی بیش از ۲۰۰ دلار بصورت ماهانه خواهد داد.
البته بسیاری از روزنامه‌ها این قانون را مورد حمله قرار دادند و گفتند که آیا مشکل پیردختری یا عنوست، اقتصادی است و این که چرا ۷۸۳ ریال را تصویب کردند و آیا این قشر از اجتماع مستحق شده‌اند و مثل گداها باید به آنان زکات پرداخت کرد.

این گزارش می‌افزاید؛ این طرح‌ها مورد بررسی قرار گرفته، اما تاكنون به دلیل فراهم نبودن زمینه ها و شرایط افكار عمومی راه حل‌ها نتوانسته پاسخگوی این نگرانی خانواده‌ها شود.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

ترامپ پرداخت حق السکوت به بازیگر پورن از محل بودجه انتخابات را رد کرد

بیا تو مالزی - دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، پرداخت حق السکوت به استورمی دانیلز، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 4 =

قالب