خانه / اخبار مالزی / مقایسه عادات غذایی ایرانی‌ها و مالزیایها با سایر ملل

مقایسه عادات غذایی ایرانی‌ها و مالزیایها با سایر ملل

بیا تو مالزی -

محمدرضا حیدری‌نژاد یكی از بینندگان «تابناك» ساكن مالزی در پیامی نوشت: مدتی پیش با یكی از دوستان بحثی راجع به خوشمزه بودن غذاهای ایرانی مطرح شد.

این دوست به شدت اصرار داشت كه غذاهای ایرانی از هر نظر از غذاهای ملل دیگر برتر هستند.
نیازی نیست كه شما كارشناس امور تغذیه و یا پزشك باشید، بلكه با اطلاعات عمومی هم می‌توان به عادات بدی كه بین ایرانی‌ها شایع است هم پی برد.

تعدادی از مشكلات مربوط به تغذیه ایرانی‌ها به این شرح است:
1. به نظر من ایرانی‌ها نسبتاً پرخور هستند و اغلب این غذاهای مصرفی فاقد ارزش غذایی لازمه است. در حالی كه نه تنها در جنوب شرق آسیا، بلكه در اغلب كشورها، غذای مردم كم‌حجم ولی تعداد دفعات آن بیشتر است.

2. عدم توجه به ارزش مواد غذایی. در رژیم غذایی ما ایرانی‌ها خوردن ماهی و سبزی تازه جایگاهی ندارد در حالی كه در جنوب شرق آسیا غذاهای دریایی جزو غذاهای اصلی محسوب می‌شود. همین رژیم غذایی باعث شده است كه میانگین قد مردم كشورهای جنوب و شرق آسیا و حتی چین در چند نسل اخیر به میزان قابل توجهی رشد كند. تأمین فسفر مغز كه جای خود دارد.

3. یكی از مشكلاتی كه غذاهای ایرانی دارند، مدت زمان بالای پخت است كه موجب از دست رفتن حجم قابل توجهی از مواد با ارزش غذایی می‌شود.

4. توجه به غذاهای سرخ كردنی به جای آب‌پز كردن آنها، گرایش نسل جوان به سمت غذاهای آماده (FastFood) ، میان‌وعده‌های كاذب (پفك، تنقلات و…)، نوشابه‌های گازدار، تند و با عجله غذا خوردن، عدم توجه به صبحانه و لبنیات و… را نیز باید به این مشكلات اضافه كرد.

به عنوان مثال قورمه‌سبزی رو در نظر بگیرید. صرف نظر از خوشمزگی، به خاطر بیارید كه چه بلایی سر سبزی موجود در آن می‌آید تا نوش جان شود (ریز شدن و از دست رفتن آب، سرخ شدن تا حد سیاهی، یخ بستن در فریزر و باز شدن مجدد یخ به هنگام پخت، مدت زمان بالای پخت تا به اصطلاح جا بیفتد و مابقی داستان) به نظر شما چه بخشی ویتامین سبزی بخت برگشته نصیب ما می‌شود؟

بسیاری از غذاهای مردم جنوب و شرق آسیا را غذاهای آب‌پز و سبزیجاتی كه زمان پخت آنها پایین است تشكیل می‌دهند. ممكن است خیلی خوشمزه نباشند ولی ارزش غذایی آنها حفظ می‌شود.

به اعتقاد كارشناسان تغذیه باید تغییراتی بنیادین در رژیم غذایی ما به خصوص در سنین رشد صورت گیرد. حتی شاید ریشه بسیاری از بیماری‌های رایج مانند انواع سرطان، ناباروری بین زنان و مردان، سوء‌هاضمه و… هم به نوعی مربوط به شیوه‌های پخت و غذاهای فریز باشد.

نظرات كاربران:
بد ندیدم بعنوان کسی که اندک آگاهی نسبت به غذاهای ملل مختلف و طبخ آنها دارد نظری بر مطلب این دوست عزیز ننویسم:
1-بحث حوشمزه بودن غذا و ارزش غذایی آن دو مبحث کاملا جدا میباشد.
2- در مورد پرخوری ایرانیها اگر سری به کشورهای توسعه یافته بزنید متوجه خواهید شد که چه حجم زیادی از مواد غذایی و شیرینیجات در رژیم غذایی مردم جای دارد بطوری که چندی پیش دولت استرالیا با پخش تیزرهای تلویزیونی مردم را تشویق به کم خوردن می کرد!
3-خوردن سبزی تازه همراه غذا جزو سنت های ایرانی هست که شاید امروزه به دلایلی کمتر دیده شود.
4- آبزیان صدها سال است که بخش اصلی رژیم غذایی مردم شرق آسیا را تشکیل می دهد در حالیکه جهش قدی آنها در طی بیست سال اخیر رخ داده است.
5-طبخ مواد غذایی در حرارت بسیار بالا یکی از اصول اولیه آشپزی در کشورهای جنوب شرقی آسیا می باشد که در علم آشپزی از آن با نام استیر فرای یاد میشود.
این دوست ما زیادی مالریایی شده‌اند. ایشان فراموش كردند كه افزایش قد در آسیای جنوب شرقی بعلت افزایش مصرف گوشت و شیر بوده است. وگرنه از قدیم آنها ماهی میل می كردند. البته شك نیست كه در رژیم غذایی هر ملتی اشكالاتی وجود دارد. اما اینكه یه كل ملت خود را تحقیر كنیم پسندیده نیست.
با سلام به دوست عزیز
قصد من تحقیر كردن و یا بزرگ نمایی هیچ ملتی نبوده و نیست . هدف هشدار به خانواده ها برای اصلاح عادات غذایی مخصوصاً برای نونهالان بود و بس . موفق باشید . محمدرضا حیدری نژاد
آدات غذایی هر ملتی بنا به موقعیت جغرافیایی ، وضعیت فرهنگی، شرایط آبو هوایی و عوامل دیگر در طول زمان شكل گرفته و قطعا آنچه عقل جمعی یك جامعه بر می گزیند مناسب شرایط آن جامعه است . چگونه ملتی كه آب برای آشامیدن نداشته و برای حمل آبزیان كه زود فاسد می شود نیاز به تجهیزات خاصی داشته می توانسته آبزیان را در عادت غذایی خود بگنجاند ؟ ملتی كه در شرایط سخت كوهستانیو كویری زندگی می كرده طبیعتا نیاز به حجم غذایی بیشتری دارد . البته زندگی امروز و تغییراتی كه در آن به وجود آمده باعث تغییر شرایط شده است كه به طبعآن خود به خود عادات غذایی را نیز تغییر می دهد . نمونه های نیاز به این تغییر را ایمیل این دوستان نیز می بینیم .
در اینکه این دوست عزیز خیرخواهانه نوشته اند شک ندارم فقط این مطلب را بگویم در بوسنی و هرزگوین که من زندگی میکنم بالاترین مصرف موارد غذایی را آرد و گوشت قرمز به خود اختصاص داده که مردم را بشدت بیمار و رنجور کرده است .
این تجربه از آن جهت مهم است که دلیل مصرف بالای گوشت قرمز و آرد در این منطقه عدم وجود تنوع غذایی است . ساده بگویم : غذای دیگری بلد نیستند درست کنند !
در حالیکه تنوغ غذایی در فرهنگ ایرانی بسیار بالاست ولی خود ما هم با آنان ناآشناییم . باید به این سمت حرکت کنیم که غذاهایی که در فرهنگ ایرانی طبخ میشده (که حتما خوشمزه هم هستند !) و سیستم بهتری دارند ، ماهی دارند ، آبپز هستند و غیره را بیرون بکشیم و به مردم آموزش بدهیم . مطمئنا ما در فرهنگ خود چنین غذاهای مطبوعی را داریم .
در مورد قورمه سبزی کاملا درست نوشته اند ! هیچ چیزی را نمیتوان تصور کرد که داشته باشد یعنی عمرا یک ابسیلون ویتامین یا غیر ویتامین ندارد ولی روزی که ما قورمه سبزی داشته باشیم همه اعضای خانواده از دانشگاه و محل کار و محل کسب و غیره جمع میشوند تا بو و طعم خوش قورمه سبزی را از دست ندهند ! بنده حاضرم هفته ای شش روز کلم آبپز بخورم به امید قورمه سبزی روز آخر !!!
بهتر است بجای انتقاد از این دوست عزیز شرق زده اندکی تامل کنیم. البته به نظر حقیر ای کاش دستورات غذایی ائمه اطهار هم در سفره ما ایرانیها جایی پیدا کند چرا که امام صادق و امام رضا دستورات بسیار خوبی در این زمینه دارند.همین!
نوشته دوستمان یک انتقاد ملایم از نحوه غذاخوری ما ایرانیان است و نباید برآشفته شد. بین تنوع سفره ایرانی با عادت ما ایرانیها برای غذاخوری باید فرق گذاشت. تنوع قومی و فرهنگی درون ایران باعث شده تا با تنوع بیشتر نوع غذا روبرو باشیم ولی باید از این تنوع غذایی خوب استفاده کرد. غذای ما ایرانیها اکنون شده مرغ و برنج . پرخوری هم داریم . در غذاهایی مانند انواع دلمه ، آبگوشت ، کوفته و آش ، مقدا ویتامینها برای نوبت غذایی مناسب است . از سوی دیگر ، ما عادت به پخت غذا از طریق فر اجاق گاز نداریم . در این شیوه کمتر روغن مصرف می شود و می توان سیب زمینی ، گوشت و ماهی را در محیط فر براحتی تهیه کرد.
با سلام
و تشکر از مطالبی که این دوست عزیز از مالزی نوشته بودند. من هم در کشور چین زندگی می کنم که نوع عذاهای آنها همین گونه است. در چین هم مردم این کشور به سلامتی خود بسیار اهمیت می دهند. بیشترین غذایی که در اینجا مصرف می شود ،غذاهای گیاهی و غذاهای دریایی است . و من در اینجا شاهدم که افراد پیر در اینجا چقدر سلامتند. من در اینجا افراد بالای 65 سال زیادی دیدم که صبحهای زود یا عصرها در پارک با جوانان مشغول بازی با توپهای سنتی چینی می باشند. نه کمردرد نه آرترز نه ناراحتیهای چربی و قلبی و… ندارند. حتی یک بار که یکی از دوستان در یکی از بیمارستانهای اینجا بود و برای عیادتش به بیمارستان رفته بودم تمام افرادی که در بیمارستان ناراحتی قلبی و عروقی داشتند ، افراد پیر بودند و برعکس ایران، وقتی در اتاقها که نگاه می کردم جوانی را نمی دیدم که بستری باشد. راستش بعضی وقتها به فکر فرو می روم که چرا باید در ایران بعضی از جوانان به بیماری های سن پیری از دنیا بروند البته عمر همه دست خدای کریم است اما باید به سلامتی مان اهمیت دهیم. بیاییم ما هم به سلامتی مان که قطعا این خواسته فرزندان و پدر و مادر مان است توجه کنیم تا انشاءالله همیشه سلامت باشیم و در کانون گرم خانواده، فرزندان مومن و سالم تربیت کنیم.
سلام عزیزان.
چند نکته را باید خدمتتان عرض کنم.
اول این که من سالها در مالزی زندگی کرده ام ولی الآن در ایران به سر می برم.
غذاهای مالایی علاوه بر این که ارزش غذایی کمتری نسبت به غذاهای ایرانی دارند از بهداشت بسیار کمی هم برخوردار هستند و این امر را نمی توان انکار کرد.تنها کافیست به آشپزخانه و کوچه های پشت رستوران ها به خصوص در مناطق شلوغ شهر سری بزنید و از شستن ظروف با رعایت حداقل بهداشت در کنار جویهای بسیار کثیف و بد بو با خبر شوید.
مالزیایی ها از غذاهای سرخ کردنی و شیرین بسیار استفاده می کنند و فلفل نیز با توجه به شرایط آب و هوایی یکی از افزودنی های غذایی آنهاست که باعث بروز برخی بیماری ها در بین این افراد شده است. یکی از این بیماری ها زخم شدن معده به دلیل استفاده فوق العاده فلفل است.
و اما در مورد مصرف ماهی در این منطقه: باید بگویم با توجه به مصرف زیاد ماهی در این منطقه و فسفر زیادی که در این آبزی وجود دارد مردم این منطقه از هوش بسیار بسیار پایینی برخوردار هستند به خصوص مالزیایی ها که از پایین ترین ضریب هوشی برخوردارند.این آمار قبلا توسط کشورهای شرق و جنوب شرقی آسیا منتشر شده است.شاید به این دلیل که در پخت این غذا اصول را رعایت نمی کنند و ماهی را به شکل های گوناگون مانند فیله کردن می پزند و میل می کنند. من به شخصه نشیده ام که بگویند یک دانشمند مالزیایی. قصد توهین ندارم اما می خواهم بگویم که مصرف غذای ایرانی هم در هوش و استعداد ما ایرانی ها بی تأثیر نیست. همه می دانیم که ایرانی ها جزء باهوش ترین ملل دنیا هستند.
نمی گویم غذای ایرانی 100% دارای خاصیت است. اما نمی توان گفت نسبت به غداهای ملل دیگر از ارزش کمتری برخوردار است . به خصوص شرق و جنوب شرقی آسیا.
این نکته را هم یاد آور می شوم که هر کسی از هر ملتی که برای اولین بار غذای ایرانی را نوش جان کرده بسیار مشتاق این غذاها شده به طوری که با وجود گران بودن غذای ایرانی در منطقه جنوب شرقی آسیا حداقل ماهی یک بار به رستوران های ایرانی می آیند.
این نشانگر لذیذ بودن غذاهای سنتی ایرانی است که از ارزش کمی هم برخوردار نیستند. البته من راجع به برنج این عقیده را ندارم . زیرا برنج با وجود ارزش کم در مصرف غذایی ما ایرانی ها در سالهای اخیر چندین برابر افزایش یافته است.
و مورد آخر این که بسیاری از مالزیایی ها و بقیه اتباع این کشور مانند چینی ها و هندی ها غذاهای خود را در رستوران صرف می کنند و کمتر در خانه غذا می خورند. قیمت غذا های مالزیایی در رستوران بسیار پایین است.
اخیراً هم در ایران خوردن غذا در رستوران مشاهده می شود که جای تأسف دارد.
با سلام –
من در اکراین زندگی میکنم و در این مدت با غذای این قسمت از شرق اروپا اشنا شدم باید عرض کنم حاضر نیستم یک وعده غذای ایرانی را با این غذاها عوض کنم -به جرات میگم علاوه بر خوشمزگی. تنوع غذای ایرانی را هیچ کشوری ندارد از نظر ارزش غذایی خدا را شکر انواع میوه جات و سبزیجات یافت میشود.
فکر کنم علت پرخوری ایرانی ها بعلت خوشمزگی غذاها باشد
ba arz mazerat man font farsi nadaram.
man be onvan yek daneshjooye oloom siasi be in mokalemeye doostan negah mikonam. harchand ke mohtavaye an ham jaleb ast va hameye doostan nokat jalebi ra bayan karadeand, va agarche be nahvey shorou in mokalemeh niz iradati vared ast, bishtar az an naheye barkhord tarafhaye sohbat ba hamdigar ast. masaleye regime ghazaee yek mellat manand kheili chizhaye digar mitavanad be onvan yek masaleye hoviati niz matrah bashad, inkeh ma ghazahaee ramikhorim ke digaran nemihorand. va chon ghazahaye ma behtarand pas ma ham az baghiyeh behtarim ya bar aks chon ma az hameh behtam pas ghazahaye ma ham az hameh behtarand. hamantor ke dar in mokalemeh dideh mishavad kheili sari masaleye ashpazi be hoviat melli va tahghir mortabet mishavad. in mokalemeh mesal koochak nemayangar vaziat ma dar zaminehhaye digar farhangi, siasi va eghtesadi niz hast. ancheh ke kheili vazeh ast in ast ke ma az bikh monker lozoum yadgiri va taamol shodehim. va in rooz be rooz mara motosaleb tar va shekanandeh tar khahad kard.
با سلام
1 . لطفا با قورمه سبزی کاری نداشته باشید که بقول معروف کلاهمون میره تو هم ممنون
2 . اگر دوست عزیز یک سری به کشورهای کاملا پیشرفته مثل آمریکا و آلمان بزنه خواهد دید که یکی از مشکلات بزرگ در این کشورها چاقی بیش از حد است بطوری که دولت را مجبور به دخالت در امر تغزیه مردم کرده
3 .در مورد تنقلات هم باید بگم که هیچ کشوری به پای آلمان نمیرسه.
4 .در مورد سبزیجات و میوه هم شاید به علت گرانی است که جدیدا کمتر استفاده میشه وگرنه تا آنجا که من در یاد دارم سبزی در سفره ایرانی جایگاه خاص خود را داشته و دارد. از آنجا که من خود در اروپا زندگی میکنم با جرات میتوانم بگم که میوه و سبزیجات در اینجا فاقد طعم.عطر و رنگ طبیعی و همینطور ارزش غذایی هستندچون از نور خورشید به اندازه کافی بهره نبرده و بصورت مصنوعی تولید میشوند. در مورد چینی ها هم باید اضافه کنم که چون از سنین پایین شروع به ورزش میکنند سالم میمونند .
سلام
من دانشجوی کارشناسی ارشد تغذیه در دانشگاه پوترا مالزی هستم .جالب است بدانید در شرق آسیا تنها سبک غذای مردم اکیناوای ژاپن به عنوان سالمترین عادات غذایی در قالب یکی از سالمترین سبکهای زندگی در جهان مطرح و مرد توجه دانشمندان حوزه علوم تغذیه وسلامت عمومی و مورد توجه سازمان بهداشت جهانی می باشد .عادات غذایی مردم مالزی یکی از بدترین نوع عادت های غذایی است که سلامت مردم را تهدید می کند . در مورد مرگ ومیر و عادات مربوط به حوزه سلامت بیشترین مشکلات در حوزه کشورهای تسعه یافته است . چنانکه در شرق آسیا سنگاپور به عنوان الگوی ای کشورها بیشترین مشکلات را در این قسمت دارد . عادات غذایی یک پدیده است با مجموعه ای از عوامل که طی قرن ها شکل گرفته و با هوچیگری هم نمی توان یک شبه مشکلات آن را رفع کرد . تازه دستکاری مسائل فرهنگی هم در صورت نیاز یک کار بسیار تخصصی و ظریف است . لطفا با این گونه مسائل شوخی نکنید .
با سلام
آنچه باید گفت این است که نمی دانم در سایر کشورها آیا مواد غذایی ، پروتئیین و… با مواد شیمیایی تولید می شود ؟ اینجانب فرزند یک باغدار بودم و کلیه محصولات طبیعی بود .نه از کود شیمیایی ،بذر اصلاح شده، انواع سم خبری نبود اما امروزه علاوه بر همه اینها که تغییر کرده به آلودگی آبهایی که به مزارع سبزی می رود و یا انواع ماهیهای پرورشی که با هورمون رشد می یابد و چه ضررهایی برای بچه ها دارد و یا انواع افزودنیها مثل جوش شیرین و انواع پودرها و… صحبت نمی شود و خیلی مسائل دیگر که مزه سبزی- میوه -نان- برنج -حبوبات و… را از بین برده است را به پرخوری شامل شیرینی- برنج -مرغ و…را درکنار روغنهای مضر و چرب را باید اضافه کرد.
با نظر نویسنده این مطالب كاملا موافقم. البته در فرهنگ ما غذاهای با ارزش بسیاری وجود داشته است ولی متأسفانه آنچه كه امروز از آن فرهنگ اصیل برایمان مانده است شاید كم ارزشترینها و پرحجمترینها هستند. برای تنوع غذایی در فرهنگ غذایی گذشته ایران و نبود آنها در فرهنگ فعلی بهتر است به "كلیات بسق اطعمه" كه در قرن هشتم نوشته شده است سری بزنیم. بدترین مشكل فرهنگ غذایی ما ایرانیها در حال حاضر خوردن غذاهای پرحجم اما كم بودن ویتامین و املاح است.
منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب