یکشنبه , 17 فروردین 1399
خانه / اخبار ایران / مکرون: ما برجام را ترک نمی‌کنیم چون آن را امضاء کرده‌ایم

مکرون: ما برجام را ترک نمی‌کنیم چون آن را امضاء کرده‌ایم

بیا تو مالزی - امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه در صحن علنی کنگره آمریکا تاکید کرده است که کشورش به دعوت ایالات متحده به مذاکرات برجام پیوست و اکنون که آن را امضاء کرده از آن خارج نخواهد شد مگر یقین یابد جایگزین ارزنده‌تری برای آن وجود دارد.

همزمان با این اظهارات گزارش می شود که سه کشور بریتانیا، آلمان و فرانسه شاید در مورد اعمال تحریم های تازه علیه ایران به توافق برسند به این امید که دونالد ترامپ برجام را حفظ کند.

آقای مکرون که روز چهارشنبه (۲۵ آوریل) در حضور بیش از ۵۰۰ نماینده و سناتور آمریکایی در کنگره این کشور سخن می‌گفت همچنین از “ملی‌گرایی” انتقاد کرد و آن را تهدیدی برای پیشرفت جهان خواند.

او در این سخنرانی ضمن اشاره به اتحاد تاریخی میان فرانسه و آمریکا و ارزش های مشترک دو کشور در حفظ آزادی و دموکراسی، به چالش‌هایی که به گفته او جهان در آغاز قرن ۲۱ با آنها روبروست اشاره کرد و در بخشی جداگانه به توافق هسته‌ای با ایران هم پرداخت.

او گفت: “ما هم اکنون بک برنامه کاری برای کنترل برنامه هسته‌ای ایران داریم به نام برجام. فرانسه برجام را که آمریکا بانی اصلی شکل‌گیری آن بود را امضاء کرد، حالا ما نمی‌توانیم همین‌طوری از آن خارج شویم. این درست است که این توافق‌نامه همه نگرانی‌ها را برطرف نمی‌کند اما ما نباید آن را بدون اطمینان یافتن از دستیابی به جایگزینی ارزشمندتر ترک کنیم. این موضع من است.”

“به همین دلیل هم فرانسه برجام را ترک نخواهد کرد؛ چرا که ما آن را امضاء کرده‌ایم. آمریکا و رئیس‌جمهور شما هم باید آن را قبول کند. آنچه من به دنبالش هستم این است که پس از حصول توافق با رئیس‌جمهور شما، کار را بروی یک توافق جامع‌تر آغاز کنیم که چهار رکن اساسی دارد: اجرای مفاد توافق فعلی؛ گسترش مفاد آن به پس از سال ۲۰۲۵؛ نظارت بر برنامه موشکی ایران و مهار نفوذ نظامی ایران در منطقه… این چهار رکن که من در سخنرانی مجمع عمومی سازمان ملل هم به آنها اشاره کردم مواردی است که نگرانی‌های موجه آمریکا و متحدان ما در منطقه (خاورمیانه) را هم برطرف خواهد کرد.”

آقای مکرون در ادامه سخنانش برای اعضای کنگره آمریکا تاکید کرد: “ما باید کار بروی این ۴ محور را فارغ از این که تصمیم آمریکا چه خواهد بود، آغاز کنیم و اجازه ندهیم که در خلاء غیاب یک چارچوب قانونی جنگ قدرت‌ها در خاورمیانه شکل بگیرد.”

‘ملی‌گرایی و انزوا فقط هراس مردم را افزون می‌کند’

رئیس‌جمهوری فرانسه در آغاز سخنان امروز خود همچنین به نظم جهانی در قرن ۲۱ و نقش آمریکا در حفظ آن اشاره کرد و گفت ایالات‌متحده که خود ابداع‌کننده مدیریت جهانی از طریق تشریک مساعی همه دول جهان بوده اکنون هم موظف به حفظ و اشاعه این دکترین است.

او گفت: “ملی‌گرایی و انزوا اگر چه ممکن است در کوتاه مدت وسوسه آمیز و راهگشا به نظر آید اما در نهایت چیزی جز هراساندن شهروندان در پی ندارد.”

ناظران این سخنان رئیس‌جمهوری فرانسه را انتقادی آشکار از سیاست‌های ملی‌گرایانه دونالد ترامپ و خروج آمریکا از پیمان‌های بین‌المللی طی یک سال گذشته ارزیابی کرده‌اند./بی بی سی

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

رییس‌جمهور: ایران برای گسترش روابط با مالزی آماده است

بیا تو مالزی - رئیس جمهور در دیدار “ماهاتیر محمد” نخست وزیر مالزی تاکید کرد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب