دوشنبه , 31 شهریور 1399
خانه / اخبار مالزی / نا آرامی‌ها در مالزی پایان یافت

نا آرامی‌ها در مالزی پایان یافت

بیا تو مالزی -

خبرگزاری فارس: پس از یك روز از تظاهرات توأم با خشونت اقلیت هندو، نا آرامی‌ها دركوآلالامپور، پایتخت مالزی پایان یافت…

به گزارش خبرنگار فارس از شرق آسیا، از صبح دیروز (یكشنبه)، همه خیابان‌های منتهی به مركز شهر، شاهد بازرسی‌های پلیسی بود و بویژه هندوتباران ملزم به ارائه كارت‌های شناسایی خود بودند.

هندوها كه به تحریك یك حزب هندی‌تبار به نام هیندوراف تجمع كرده بودند نسبت به انتقال اجداد خود از سرزمین مادری‌شان به مالزی معترضند و خواهان حق وحقوق بیشتری در این كشورند.

این درحالی است كه اقدامات احتیاطی پلیس، از چند روز پیش از آغاز تظاهرات هندوها آغاز شده بود اما دیروز باز هم خیابان‌های مركزی كوآلالامپور صحنه نا آرامی و زد و خورد، میان پلیس و نیروهای معترض بود.

از همان ساعات اولیه دیروز، نیروهای پلیس با بستن خیابان امپنگ و مبادی ورودی به این خیابان بویژه نزدیك سفارت انگلیس در این خیابان، اقدام به دستگیری و بازداشت هندوهایی كردند كه قصد برهم زدن آرامش و ایجاد اغتشاش داشتند.
رفته‌رفته با افزایش تعداد معترضان، پلیس اقدام به استفاده از گازهای اشك‌آور و خودروهای آب‌پاش و آب‌های شیمیایی كرد.

روزنامه‌های مالزی امروز خبر از دستگیری 136 نفر داده‌اند كه 105 نفر آنها آزاد شده‌اند. براساس گزارش این روزنامه‌ها، چهار پلیس زخمی شده‌اند و هفت وسیله نقلیه پلیس نیز خسارت دیده است. یك دستگاه اتوبوس مسافربری نیز با كوكتل‌مولوتوف به آتش كشیده شده است.

نخست‌وزیر مالزی در حالی كه در آفریقا به سرمی‌برد از اقدام پلیس در برقراری آرامش و دستگیری اغتشاش‌كنندگان حمایت و دستور ویژه‌ای برای مجازات برهم‌زنندگان نظم عمومی صادر كرد.

در كنار آمار منتشرشده از سوی رسانه‌های داخلی مالزی، برخی خبرگزاری‌ها و نشریه‌های خارجی، تعداد دستگیرشدگان را 400 نفر ذكر كرده و آورده‌اند كه از این تعداد 100 نفر بازداشت شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در این نا آرامی‌ها 19 نفر نیز زخمی شدند و تعداد تظاهركنندگان نیز هشت هزار نفر تخمین زده شده است.

آشوبگران به چند خودروی سواری و مغازه نیز آسیب‌های جدی وارد آورده‌اند.

این دومین راهپیمایی هندوتباران در دو هفته گذشته بود. پلیس، از هفته پیش، این راهپیمایی و تجمع را غیر قانونی اعلام كرده بود اما رهبران احزاب هندو اعلام كرده بودند كه كار، طبق برنامه انجام خواهد شد.

روز جمعه نیز پلیس سه تن از رهبران حزب هیندوراف را به دلیل سخنرانی فتنه‌انگیزشان در راهپیمایی قبلی دستگیر كرد.

در حال حاضر نیز پلیس به دنبال سازمان‌دهندگان این راهپیمایی است.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب