دوشنبه , 27 خرداد 1398
خانه / اخبار مالزی / نتایج اولیه و غیر رسمی انتخابات مالزی اعلام شد

نتایج اولیه و غیر رسمی انتخابات مالزی اعلام شد

بیا تو مالزی -

با اتمام مهلت رای‌گیری دوازدهمین دوره انتخابات پارلمانی مالزی نتایج اولیه این رقابت‌ها اعلام شد…

به گزارش روز یكشنبه سامانه اینترنتی "نیو استریتز تایمز" چاپ مالزی، نتایج اولیه شمارش آرا حاكی از آن است كه ائتلاف جبهه ملی این كشور كه هدایت دولت را در دست دارد اداره دولتهای ایالتی "پیننگ، كداه و كلانتان" را از دست داده و به احزاب مخالف واگذار كرده است.

براساس این گزارش، نتایج غیر رسمی آرا نشان می‌دهد جبهه ملی ایالت پیننگ را به ائتلافی از احزاب مخالف "پاس"، "دی.ای.پی" و "پ.ك.آر" واگذار كرد.

این در حالی است كه اداره ایالت پیننگ در ‪ ۳۶‬سال گذشته دردست ائتلاف حزبی حاكم یعنی جبهه ملی (باریسان نشنال) بوده و احتمالا این واگذاری قدرت، بزرگترین شوك انتخاباتی برای رهبران این ائتلاف خواهد بود.

در ایالت كلانتان نیز بار دیگر حزب مخالف پاس (حزب اسلامی مالزی) برتری قاطعی را به دست آورد.

در ایالت "كداه" نیز این حزب پاس بود كه درشمارش اولیه و نتایج غیررسمی برتری را به خود اختصاص داده است.

از دیگر نكات جالب در نتایج اولیه انتخابات، شكست "سامی ولو" رهبر حزب "ام.آی.سی"، حزب اصلی هندی تباران مالزی است كه تاكنون سمت وزیر كار این كشور در كابینه "عبدالله احمد بداوی" را برعهده داشت.

بدین ترتیب قدیمی‌ترین وزیر كابینه بداوی در تركیب دولت آتی این كشور جایی نخواهد داشت.

دیگر وزرای كابینه بداوی كه براساس نتایج اولیه انتخابات جایگاه خود را از دست خواهند داد "زین‌الدین مایدین" وزیر اطلاع‌رسانی و "شهریزاد عبدالجلیل" وزیر امور زنان، خانواده و توسعه اجتماعی این كشور هستند.

شهریزاد كرسی پارلمانی خود را به "نورالعزت انور" دختر "انور ابراهیم" معاون سابق نخست وزیر مالزی و منتقد سرسخت دولت بداوی واگذار كرد.

به گزارش ایرنا، دوازدهمین انتخابات عمومی مالزی روز شنبه برای تعیین نمایندگان مجالس قانونگذاری ایالتها و پارلمان فدرال این كشور برگزار شد.

شهروندان مالزیایی واجد شرایط رای دادن در این انتخابات، آرای خود را برای انتخاب ‪ ۲۲۲‬نماینده پارلمان فدرال و ‪ ۵۰۵‬نماینده مجالس قانونگذاری ایالتهای این كشور ‪ ۲۷‬میلیون نفری، در صندوقهای رای ریختند.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

مالزی 61 ساله شد

بیا تو مالزی - مردم مالزی جمعه در حالی شصت و یکمین سالروز تولد این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده + 13 =

قالب