خانه / اخبار ایران / نظرسنجی “اسكای تركس” از مسافران شركت “ایران ایر”

نظرسنجی “اسكای تركس” از مسافران شركت “ایران ایر”

بیا تو مالزی -

ایران اکونومیست:گروه اقتصادی: موسسه تحقیقاتی اسكای تركس (SKYTRAX) كه از معتبرترین شركتهای رتبه بندی شركتهای هواپیمایی دنیا است، طی گزارشی به نظرسنجی از مسافران در خصوص پروازهای شركت هواپیمایی هما پرداخت…موسسه تحقیقاتی اسكای تركس (SKYTRAX) از معتبرترین موسسات رتبه بندی شركتهای هواپیمایی و فرودگاههای دنیا است و در حال حاضر 225 شركت هواپیمایی دنیا را سالانه رتبه بندی می كند. این شركت كه در سال 1989 در لندن تاسیس شد، متعلق به بخش خصوصی است و 19 سال سابقه فعالیت دارد.
یكی از مهمترین ابزار رتبه بندی این شركت كه از یك تا پنج ستاره به شركتها هواپیمایی اختصاص می دهد، نظرسنجی از مسافران شركتهای هواپیمایی است. در این راستا نظر سنجی "اسكای تركس" از مسافران شركت هواپیمایی ایران ایر به شرح زیر منتشر می شود.

*ترجیح می‌دهم پای پیاده سفر كنم، ولی با "هما" سفر نكنم

"میم شمس كه روز 14 اوت 2008 با یك فروند هواپیمای قدیمی بوئینگ 747 از كپنهاگ به تهران بازگشته است می گوید ، ترجیح می دهم دفعه بعد كه بخواهم به تهران سفر كنم تمام مسیر را پای پیاده بروم ولی با شركت ایران ایر مسافرت نكنم . خدمه هواپیما هیچ توجهی به مسافرین ندارند . زمانی كه زنگ مخصوص را می زنیم ، خدمه هیچ توجهی به شما ندارند و به سراغتان نمی آیند . اگر خوش شانس باشید و اگر كنارتان رد شوند ، می توانید درخواست خود را با آنها مطرح كنید" .

*سیستم تهویه هوا كار نمی كرد

استیو تان كه چهارم ژوئن 2008 با یك فروند ایرباس قدیمی از دوبی به تهران آمده است ، می گوید: سیستمهای تهویه هوای هواپیما كار نمی كرد ، بنابراین مسافرین مجبور بودند بیش از 30 دقیقه هوای نامساعد را تحمل كنند . خدمه هواپیما با درخواست مسافرین آب خنك می آوردند . غذا خوب بود . با توجه به عمر هواپیما ، انتظارات ما برآورده شد . تنها از این خوشحالم كه به سلامت فرود آمدیم .

*پرواز سر ساعت و به موقع انجام شد

محمد ضیا ابراهیمی 27 می 2008 كه با پرواز بیزینس كلاس مسافرت كرده ، می گوید ، خدمه هواپیما كمك و یار مسافرین بودند . هواپیمای 747 بسیار قدیمی بود ولی پرواز سر ساعت و به موقع انجام شد .

*دریغ از یك لبخند خدمه پرواز

ام یالفانی 22 ژانویه 2008 با هواپیمای ایرباس 300-600 از آمستردام به تهران آمده است . وی می گوید ، پرواز از آمستردام به موقع انجام شد . رفتار خدمه هواپیما دوستانه بود ، گرچه آنها از یك لبخند خشك و خالی خودداری می كردند . سیستم هدفون در صندلی من كار نمی كرد . غذا خوب بود . پرواز برگشت به علت بارش برف سنگین ، 5/2 ساعت تاخیر داشت . در مجموع با توجه به عمر هواپیما و امكانات آن ، از خدمات ایران ایر راضی بودم .

* غذا در مسیرهای داخلی چندان گرم و خوشمزه نیست

عباس آسیم 12 دسامبر 2007 كه از كراچی به تهران ، تهران به مشهد و سپس تهران به دمشق و دمشق به تبریز و از تهران به كراچی سفر كرده می گوید ، در مسیرهای بین المللی ، خدمات كاملا خوب است . غذا گرم و از نظر كمیت خوب است . در مسیرهای داخلی غذا چندان گرم و خوشمزه نیست . خدمات در فرودگاهها مناسب است ولی جای پیشرفت دارد . رفتار خدمه هواپیما دوستانه است و پروازها معمولا سر وقت انجام می شود . هواپیماهای قدیمی روسی در پروازهای داخلی اصلا راحت نیست .

* خدمات هما در حد یك شركت هواپیمایی متوسط است

جورج میسیوچ 10 اكتبر 2007 می گوید ، هواپیمای فوكر خوب است ولی به هر قیمتی نباید با هواپیماهای توپولف روسی مسافرت كرد . رفتار خدمه پرواز دوستانه بود و در كل خدمات در حد یك شركت هواپیمایی متوسط بوده است.

*خدمه هواپیما در طول پرواز رفتار دوستانه ای داشتند

ای اندرسون 20 اوریل 2007 در پرواز بازگشت از هیثرو به تهران ، هواپیما قدیمی ولی تمیز بود و همه چیز كار می كرد . خدمه هواپیما در طول پرواز رفتار دوستانه ای داشتند و سخت تلاش كردند . غذا خوب و زیاد بود و در صورت درخواست ، نوشیدنی آورده می شد . رییس خدمه پرواز یك زن بود كه كاملا در كارش حرفه ای به نظر می رسید . هیچ گونه نوشیدنی الكلی برای مسافرین سرو نمی شد . ایران و مردمش بسیار دوست داشتنی هستند . ایران كشوری بسیار جذاب و جالب است كه یك بار به دیدنش می ارزد .

*ایران ایر با توجه به امكانات موجود، بهترین خدمات را ارائه می‌كند

درك برایس 30 آوریل 2006 گفت ، ایران ایر با توجه به امكانات موجود ، بهترین خدمات را ارائه می كند . ایران به علت تحریمهای امریكا امكان دستیابی به هواپیماهای جدید را ندارد ولی طی سالهای اخیر از هواپیماهای جدید ای 330 در برخی از مسیرها استفاده می كند . خلبان با مهارت خاص و عجیبی هواپیما را فرود آورد كه این آرام ترین فرود من طی 27 سال پرواز بود . در پرواز به شیراز با یك فوكر 100 ، غذا مناسب و ساده ولی زیاد بود . خدمه زیاد تلاش می كردند .

* در آخرین سفر با "هما" كاملا ناامید شدم

ف نیكخواه اول سپتامبر 2005 در این باره می گوید ، من تا كنون بارها با ایران ایر سفر كردم ولی آخرین مسافرت ، مرا كاملا ناامید كرد . در پروازی كه با دختر 9 ماهه ام بودیم ، هیچ امكاناتی برای رسیدگی به یك كودك نه ماهه وجود نداشت . وقتی از یكی از خدمه هواپیما ، امكاناتی برای رسیدگی به وضعیت كودكم خواستم ، گفت ، آیا این دفعه اول است كه با ایران ایر سفر می كنید و ما مجبور شدیم پوشك كودكمان را كف هواپیما عوض كنیم كه این موجب آزردگی خاطر سایر مسافرین شد . فیلمهای ایرانی از طریق پروژكتورهای قدیمی نمایش داده می شد و اكثر هدفون ها كار نمی كرد . در برخی از پروازها علی رغم هشدار در خصوص استعمال دخانیات ، برخی از مسافرین سیگار می كشیدند و خدمه هواپیما نیز قصد نداشتند با صحبت یا توسل به زور مانع از این اقدام شوند . كنترل مسافرین از سوی خدمه بسیار ضعیف بود .

* قوانین ایمنی را با شدت اروپاییها انجام نمی‌دهند

پی گاراو 7 ژوئن 2005 در این باره می گوید ، كیفیت غذا خوب بود . هواپیمای بوئینگ قدیمی بود و به نظر می رسید باید بازنشسته شود . در ارتفاع 30 هزار پایی احساس می كردم هر لحظه امكان سقوط وجود دارد . رفتار خدمه هواپیما دوستانه بود . آنها قوانین ایمنی را با شدت و خشكی اروپاییها انجام نمی دهند . وقتی به یكی از آنها در خصوص سیگار كشیدن یكی از مسافرین اطلاع دادم ، به سرعت پیگیری كرد و جلوی او را گرفت . فیلمهای فارسی با زیر نویس انگلیسی برای كسی كه كمترین دركی از فارسی ندارد ، اصلا مناسب نیست .

*خدمه هواپیما نسبت به بی‌نظمی مسافرین هیچ تذكری ندادند

آندریو پاویت 10 اكتبر 2004 كه از تهران به بیروت سفر كرده می گوید ، پرواز سر ساعت انجام شد و غذای خوبی نیز سرو شد . اما آنچه كه مرا بسیار متعجب كرد این بود كه در حالی كه هواپیما فرود آمده بود ولی به طور كامل متوقف نشده بود ، مسافرین از جای خود بلند شده و با برداشتن كیف و وسائل خود به سمت در خروجی هواپیما راه افتادند . خدمه هواپیما نیز در این خصوص هیچ تذكری ندادند . این مساله را در هیچ یك از پروازهای قبلی ندیده بودم .

* ایران ایر اشكالاتی دارد ولی خلبانهای آن ماهرند

مازیار بقالی كه از فرانكفورت به تهران سفر كرده ، می گوید ، ایران ایر ارزان ترین پروازها را به تهران دارد و خلبانهای این شركت كاملا ماهر هستند . البته پرواز با ایران ایر اشكالاتی نیز دارد . اول از همه ، گرچه هواپیماهای ایرباس این شركت یكی از ایمن ترین هواپیماهای جهان است ولی بوئینگ 747 و 727 و هواپیماهای روسی آن از پیر تین و خطرناك ترین هواپیماها به شمار می روند . بنابراین توصیه من به همه مسافرین این است كه با این نوع هواپیماها سفر نكنند .
كاربران محترم جهت مشاهده اصل خبر به زبان انگلیسی می توانند به آدرس اینترنتی http://www.airlinequality.com/Forum/iran.htm  مراجعه كنند.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

برائت عجیب متهم فراری پرونده ثامن‌الحجج | مدیرعامل زندان می‌شود

بیا تو مالزی - مدیرعامل مؤسسه مالی و اعتباری ثامن الحجج بر اساس رأی دادگاه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 + 13 =

قالب