دوشنبه , 6 خرداد 1398
خانه / اخبار ایران / نقدی بر توقف فروش ارز مسافرتی

نقدی بر توقف فروش ارز مسافرتی

بیا تو مالزی -

ناثیرات ارائه این طرح و  اجرایی شدن آن در کشور…

گه گاه مسئولینی در قوای مقننه و مجریه پیدا می شوند که به هر دلیلی و شاید از سر خیرخواهی  راه حل هایی را برای مشکلات مبتلا به اقتصادی کشور مطرح می کنند . اما این خیرخواهی الزاما  به راهکارهای علمی و اثر گذار منجر نمی شود و چه بسا نتیجه معکوس به بار بیاورد.

نمونه اخیر این امر را می توان در طرح کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی مبنی بر توقف فروش ارز مسافرتی  بخوبی مشاهده کرد . البته این موضوع کاملا درست است که نباید برای سفرهای خارجی ، ارز را به قیمت دولتی در اختیار مشتریان قرار داد و در واقع برای سفرهای خارجی یارانه پرداخت کرد اما مسئله توقف فروش ارز مسافرتی یک امر کاملا مضر به حال اقتصاد ایران است زیرا از طرفی باعث کاهش درآمدهای دولت خواهد شد و از طرف دیگر با توجه به آنکه دولت از کاهش هزینه های خود عاجز است بصورت مستقیم سراغ بانک مرکزی خواهد رفت و بدین ترتیب خالص ذخایر ارزی بانک مرکزی افزایش خواهد یافت و این به معنی افزایش پایه پولی یا پول پر قدرت در سطح اقتصاد خواهد بود امری که نتیجه ایی جز افزایش تورم نخواهد داشت .

 

استدلال نمایندگان ارائه دهنده این طرح و یا خوشحالی رئیس کل بانک مرکزی از مطرح شدن این طرح و بیان این موضوع که کل 5 میلیارد دلار حاصل از صرفه جویی ناشی از توقف فروش ارز مسافرتی به تولید و سرمایه گذاری اختصاص پیدا خواهد کرد در واقع بازگشت به استدلالهای واپس گرا و سیاه  دهه شصت در اقتصاد ایران است . زیرا که اگر نیت حقیقتا سرمایه گذاری باشد با فروش ارز مسافرتی و تبدیل آن به ریال ، می توان ما به ازای آن را صرف سرمایه گذاری در کشور کرد با این تفاوت که منشاء خرید ماشین آلات  این بار به جای خارج از کشور ، مبداء داخلی خواهد داشت و این امر بصورت مضاعف باعث ایجاد اشتغال و افزایش تولید خواهد شد . ضمن اینکه توقف فروش ارز مسافرتی از طریق بانک مرکزی عملا باعث بازاریابی برای ارز حاصل از قاچاق کالا به خارج از کشور هم خواهد شد .

 

البته همانطور که گفته شد قطعا فروش این ارز به قیمت دولتی و یا به عبارت دیگر پرداخت رانت برای این ارز به هیچ وجه کار علمی و درستی نیست . اما قطع فروش کلی ارز مسافرتی را هم می توان اقدامی مخرب تر از فروش ارز به قیمت دولتی برآورد کرد . به جای این امر مجلس محترم می توانست اولا دولت را ملزم به فروش ارز مسافرتی به قیمت بازار آزاد نماید و ثانیا محدودیتهای اعمال شده بر حجم فروش این ارز و تعداد دفعات فروش آن را حذف نماید و از طرف دیگر با توجه به محدودیتهای ناشی از تحریم در خصوص ارزهای خاص ، سیستم بانکی را ملزم به فروش ارز های محلی مقصد مسافرین خارج از کشور کند تا بدین ترتیب فشاری هم به ذخایر ارزی دلاری کشور وارد نشود . البته باید توجه داشت که فروش ارز به قیمت بازار آزاد به تنهایی باعث کاهش تقاضای خرید این ارز از بانک مرکزی خواهد شد زیرا که بخاطر اختلاف قیمت مابین قیمت دولتی و آزاد در دو سال گذشته عملا صف خرید این ارز در مقابل بانک مرکزی طولانی تر شد اما با حذف این اختلاف قیمت و به دلیل عدم تفاوت قیمت با بازار آزاد ، مشتریان به دلیل بروکراسی بیشتر از خیر خرید ارز مسافرتی از بانکها می گذرند و به همان بازار آزاد مراجعه خواهند کرد .

 

متاسفانه ارائه این طرح و  اجرایی شدن آن باعث افزایش قیمت نرخ ارز در روزهای اخیر شده است امری که حتما مخالف ایده اولیه طراحان این طرح محسوب می شود .  اما باید توجه داشت که هنوز هم اثرات اصلی این طرح در زمینه افزایش تورم حادث نشده است .

 

منبع:سایت خبری الف

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

برائت عجیب متهم فراری پرونده ثامن‌الحجج | مدیرعامل زندان می‌شود

بیا تو مالزی - مدیرعامل مؤسسه مالی و اعتباری ثامن الحجج بر اساس رأی دادگاه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

9 + نه =

قالب