یکشنبه , 5 خرداد 1398
خانه / دانستنیها / نوشیدن قهوه علائم آلزایمر را كاهش می دهد

نوشیدن قهوه علائم آلزایمر را كاهش می دهد

بیا تو مالزی - محققان در آمریكا می گویند نوشیدن پنج فنجان قهوه در روز ممكن است اختلال در حافظه را، كه از جمله مشكلاتی است كه بیماری آلزایمر به وجود می آورد، كاهش دهد.

بنا به تحقیقی كه توسط گروهی محقق در دانشگاه فلوریدا انجام شده است، نوشیدن قهوه ممكن است علائم بیماری آلزایمر را كاهش دهد.

این تحقیق، كه بر روی موش های آزمایشگاهی انجام شده است، همچنین نشان داده كه نوشیدن قهوه تولید پلاك های پروتئینی در مغز بیمار آلزایمر را متوقف می كند.

تحقیقات قبلی نیز نشان داده بود كه كافئین از مغز حفاظت می كند.

اما كارشناسان بریتانیایی گفته اند كه تحقیقی كه نتیجه آن در مجله آلزایمر چاپ شده است، به این معنی نیست كه بیماران مبتلا به بیماری فراموشی باید به مصرف قرص های كافئین روی بیاورند.

پنجاه و پنج موش آزمایشگاهی كه در تحقیق دانشگاه فلوریدا مورد آزمایش قرار گرفتند طوری پرورش یافته بودند كه به بیماری آلزایمر مبتلا شوند.

در مرحله اول، محققان برای این كه از ابتلای موش ها به اختلالات حافظه مطمئن شوند، آنها را تحت آزمایش های رفتاری قرار دادند. موش ها هجده تا نوزده ماه سن داشتند كه برابر است با یك انسان هفتاد ساله.

بعد از اطمینان حاصل كردن از مبتلا بودن موش ها به آلزایمر، محققان به نیمی از آنها آب كافئین دار دادند و به نیمی دیگر آب معمولی.

كافئینی كه به آب موش ها اضافه شده بود، برابر پنج فنجان قهوه – حدود پانصد میلیگرم كافئین – بوده است.

محققان می گویند این مقدار كافئین برابر است با دو فنجان قهوه “مخصوص” مانند قهوه لته و كاپوچینویی كه در كافی شاپ ها سرو می شود. این مقدار كافئین همچنین با نوشیدن چهارده فنجان چای یا بیست نوشابه گازدار برابر است.

موش های مذكور بعد از دو ماه مورد آزمایش قرار گرفتند. محققان متوجه شدند كه موش هایی كه كافئین مصرف كرده اند در تست های حافظه بهتر بوده اند در حالی كه موش هایی كه به آنها آب معمولی داده شده بود در انجام این تست ها ضعیف بوده اند.

افزون بر این، میزان پروتئین بتا امیلوید، كه در مغز بیماران آلزایمر رسوب می كند، در موش هایی كه آب كافئین دار خورده بودند نزدیك به پنجاه درصد كاهش داشت.

تحقیقات بعدی نشان داد كه قهوه همچنین بر آنزیم هایی كه برای تولید این پروتئین لازمند، تاثیر می گذارد.

محققان همچنین گفته اند كه كافئین تورم در مغز را كه به تولید زیاد این پروتئین منجر می شود، كاهش می دهد.

گفته می شود كه در حال حاضر در سراسر جهان بیش از 24 میلیون نفر به آلزایمر مبتلا هستند و اخیرا گروهی از محققان گفت كه این رقم تا سال 2050 چهار برابر خواهد شد.

یكی از دلایل بالا رفتن آمار آلزایمر پیرتر شدن جمعیت زمین است.

ربه كا وود، رئیس تراست مطالعات آلزایمر به بی بی سی گفت، تحقیق در این زمینه حركت مثبت است اما شرط احتیاط را نباید فراموش كرد.

او گفت: “من به مردم پیشنهاد نمی كنم كه به كافی شاپ ها حمله ور شوند و مقدار زیادی قهوه بنوشند. ما باید در این زمینه تحقیق بیشتری انجام دهیم. همان طور كه می دانید متاسفانه تحقیقات در باره بیماری آلزایمر بسیار محدود بوده است.”

محققان آمریكایی می گویند كه درصددند در مرحله بعدی، آزمایش های مشابهی را روی انسان ها انجام دهند. اگر این آزمایش ها نتیجه های مشابه آنچه در مورد موش های آزمایشگاهی دیده شد، به دنبال داشته باشد، بیماران آلزایمر ممكن است نهایتا از این یافته های جدید بهره ببرند.

اما اغلب محققان موافقند كه تحقیقات بیشتری باید در این زمینه صورت بگیرد كه ممكن است سالیان متمادی طول بكشد.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

خاصیت آنتی اکسیدانی ۵ میوه | دوری از چاقی و اضافه وزن

بیا تو مالزی - مطالعات نشان داده‌اند که ماده خاصی به نام آنتوسیانین موجود در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × یک =

قالب