شنبه , 16 فروردین 1399
خانه / اخبار مالزی / نگاهی به تاریخچه سازمان حج در کشور مالزی

نگاهی به تاریخچه سازمان حج در کشور مالزی

بیا تو مالزی -

آیین حج، بزرگترین گردهمایی مذهبی جهان نکات قابل توجه و تأمل بی شماری از شیوه حضور فرزندان ابراهیم بت شکن و پیروان خاتم پیامبران از کشورهای مختلف با نژادها، خصوصیات فرهنگی و نیز سازماندهی های متفاوت در این اجتماع جهانی به همراه دارد…از جمله این نکات می توان به شیوه موفق سازماندهی سفر حج در مالزی برای اتباع این کشور اشاره داشت.

با نگاهی به کاروان زایران مالزیایی، ازجمله بارزترین ویژگی که هنگام روبرو شدن با این زوار به چشم می خورد، جوانتر بودن آنان نسبت به زایران سایر کشورهای اسلامی است که خود این امر، در بردارنده واقعیتی مهم است.

زایران مالزیایی عموماً در سنین پایین استطاعت مالی سفر حج را پیدا می کنند که این امر ناشی از وجود سامانه سرمایه گذاری و پس انداز متمرکز در این کشور برای کسانی است که قصد سفر حج در آتیه را دارند.

مسلمانان مالزیایی با برخورداری از این سامانه متمرکز و پویا، همگی در سن بلوغ استطاعت سفر حج را پیدا کرده و به سرزمین مقدس مشرف می شوند.

اگر در تاریخ مالزی به بیش از 40 سال پیش بازگردیم مشاهده خواهیم کرد که در آن زمان اغلب مالزیایی های مسلمان بویژه در نواحی روستایی که بشدت از فعالیتهای اقتصادی مشکوک به ربا پرهیز داشتند، برای انجام سفر حج خود اغلب مبادرت به تبدیل محصولات مازاد کشاورزی خود به دام (بویژه گاومیش) کرده و سپس با فروش آنها اقدام به خرید زمین می کردند.

این قطعات کوچک زمین پس از سالهای متمادی ارزش افزوده ای پیدا می کرد که روستاییان با فروش آنها قادر می شدند پول نقد لازم برای سفر حج را فراهم کنند.

در آن زمان بسیاری از اقتصاد دانان مالزی ازجمله "آنکو عزیز" استاد دانشگاه مالایا توجه داشتند که این روند خرید قطعات کوچک زمین، در طول زمان آثار مضر فراوانی را بر کشاورزی و اقتصاد مالزی وارد خواهد آورد، چرا که زمینهای کشاورزی بتدریج خرد و کوچک شده و به زمینهایی غیر قابل استفاده و بایر تبدیل خواهند شد.

در سال 1962 این استاد دانشگاه مالایا که از خانواده سلطنتی مالزی نیز به شمار می رفت، طرح بسیار ساده ای را ارایه کرد که بر اساس آن روستاییان مالزی قادر شدند با سرمایه گذاری اندک و مداوم خود در طول زمان، استطاعت مالی لازم برای سفر حج را پیدا کنند.

این طرح بسیار ساده شامل افتتاح دفاتر پستی در تمامی روستاهای مالزی بود که در این دفاتر هر یک از مسلمانان مالایی تبار می توانستند با افتتاح یک حساب ودیعه گذاری یا پس انداز ساده و از طریق پس اندازهایی به مبلغ ماهانه نیم تا یک رینگیت (حدود 1500 الی 3000 ریال) بتدریج و در طول زمان، پول لازم برای سفر حج را فراهم کنند.

به این ترتیب یک سرمایه گذار قادر بود با این پرداختهای کوچک خود در طول حدود 10 سال، مبلغ 1500 رینگیت لازم برای سفر حج را فراهم کند ضمن آنکه مسؤولان امر نیز آنها را از به کار انداختن این دارایی ها در امر سرمایه گذاری در بخشهای حلال و مطابق با آموزه های اسلامی مطمئن ساختند.

سناریوی فوق منجر به پیدایش شرکت سرمایه گذاری زوار مالزی در سال 1962 شد که نهایتا در سال 1969 با الحاق به اداره امور زوار ایالت "پیننگ" به تشکیل شورای مالی و مدیریت حج در کشور مالزی منجر شد که در زبان محلی "تابونگ حاجی" خوانده می شود.

گرچه این سامانه سرمایه گذاری در طول زمان توسعه چشمگیر و قابل توجهی یافته است اما اصل ساده "سرمایه گذاری اندک در مدت زمان طولانی" همچنان در آن رعایت می شود.

همانطور که ذکر شد تابونگ حاجی در مدتی کوتاه، گسترشی قابل توجه یافته است به طوری که مبلغ یکصد رینگیت سرمایه اولیه تشکیل این موسسه که توسط آنکو عزیز تهیه شد، در سال 1995 به سه میلیارد و 113 میلیون رینگیت و شمار ودیعه گذاران آن به دو میلیون و 750 هزار نفر رسید.

در همان سال میزان پاداشهای واریزی به حساب ودیعه گذاران که از محل سرمایه گذاریهای مختلف این سازمان حاصل شده بود به رقم 236 میلیون و 500 هزار رینگیت بالغ گردید.

در زمان حاضر مالزیایی های مسلمانی که از دوران کودکی حسابهای ودیعه خود را در تابونگ حاجی افتتاح کرده اند اغلب قادرند در زمان بلوغ و رسیدن به سنین بزرگسالی با استفاده از توانایی مالی پیدا شده به سفر حج مشرف شوند.

این در حالی است که هم اکنون و با توجه با نحوه سرمایه گذاری آسان و مطمئن در تابونگ حاجی و به دلیل وجود خدمات و تسهیلات مناسب فراهم شده توسط این سازمان در طول سفر حج، زائرانی از سایر کشورهای منطقه همچون نیوزیلند، استرالیا، کره، فیجی، اندونزی، و حتی تایوان نیز در این سازمان سرمایه گذاری کرده اند.

تابونگ حاجی در زمان حاضر بیش از چهار میلیون ودیعه گذار دارد که از مجموع سرمایه های آنان و نیز تجمع دارایی ها و منابع مالی خود در طول 40 سال گذشته سرمایه گذاریهای مختلفی را در بخشهای متنوع اقتصادی صورت می دهد.
در شرایط کنونی تمرکز سرمایه گذاریهای این سازمان در بخشهای کشاورزی، صنعت، ساخت و ساز و مستقلات و ارایه خدمات معطوف شده است.

درمجموع می توان وظایف و فعالیتهای تابونگ حاجی یا سازمان حج مالزی را در قالب سه بخش زیر تعریف کرد:
1- ارایه تسهیلات برای ودیعه گذاری و جذب پس انداز متقاضیان حج.
2- سرمایه گذاری در بخشهای مختلف اقتصادی بر اساس موازین اسلامی و کسب و کار حلال.
3- برگزاری سفر حج برای زایران مالزیایی.

بدین ترتیب تابونگ حاجی علاوه بر وظیفه تجمیع و سرمایه گذاری ودیعه سپرده گذاران مسلمان، ترتیب و سازماندهی سفر حج آنان به سرزمین مقدس را نیز بر عهده دارد که در این زمینه نیز توانسته سرویس بسیار مناسب و با کیفیتی را در سطح خدمات جهانی برای زوار خود فراهم آورد.

این سرویس و خدمات شامل فراهم آوری حمایت مالی لازم از حجاج، مدیریت امور آنان در مالزی و عربستان، ارایه خدمات بهداشتی به حجاج، برگزاری دوره های آموزشی مخصوص زوار، انتقال حجاج به سرزمین مقدس و بالعکس و نهایتاً تامین امنیت، آسایش و نظارت لازم در طول زمان برگزاری حج برای زوار این کشور می شود.

گفتنی است؛ بنا به اعلام مسؤولان تابونگ حاجی در سال جاری تعداد 27 هزار زائر بیت الله الحرام با هماهنگی این سازمان و مقامات ذیربط در عربستان سعودی به سفر حج تمتع مشرف می شوند.

کار اعزام زائران مالزیایی به سفر حج از ابتدای ماه نوامبر آغاز شده است.

منبع : ایرنا

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب