دوشنبه , 12 خرداد 1399
خانه / اخبار مالزی / نگاهی به روابط مالزی و اندونزی در میان منازعات فرهنگی دو کشور

نگاهی به روابط مالزی و اندونزی در میان منازعات فرهنگی دو کشور

بیا تو مالزی - دو کشور همسایه مالزی و اندونزی علیرغم اختلافات مرزی و فرهنگی در طول تاریخ روابط دوستانه ای با یکدیگر داشته اند.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از مالزی، اختلاف بر سر منطقه نفت خیز “آمبالات” در آبهای منطقه کلیمانتان شرقی و اختلاف بر سر آنچه که تاراج میراث فرهنگی اندونزی توسط مالزی نامیده شده است، از جمله موارد منازعه دو کشور می باشد که مورد اخیر باعت تیرگی روابط دو کشور در هفته گذشته شده است.
در هفته های گذشته پخش یک موسیقی همراه با حرکات موزون در برنامه های تبلیغاتی توریستی – تفریحی یک شبکه تلویزیونی مالزی اعتراض شدید مردم اندونزی را به دنبال داشت. اندونزی معتقد است که این موسیقی متعلق به یک گروه قومی این کشور بوده و مالزی حق استفاده از آن در برنامه های خود را ندارد.
این سرقت فرهنگی باعث ایجاد مشکلات جدی شد به گونه ای که اتباع مالزی در اندونزی چندین بار مورد تهدید قرار گرفته و برخی از اندونزیایی ها آمادگی خود را برای انجام اقداماتی علیه مالزیایی ها اعلام کردند.
در حالیکه مخالفت های ضد مالزیایی در خیابان های اندونزی در حال فروکش کردن بود، اندونزیایی ها ابراز احساسات ضد مالزیایی خود را به فضاهای مجازی و اینترنت منتقل کردند.
صدها هزار کاربر اینترنت در اندونزی به گروه های اینترنتی ضد مالزیایی در شبکه های اجتماعی همچون فیس بوک پیوسته اند. بیش از 300 گروه ضد مالزیایی در شبکه فیس بوک ایجاد شده است که در هر یک از آنها اعضای گروه به بیان نظرات و احساسات خود که بعضا بسیار تند و زننده می باشد بر علیه مالزی اقدام می کنند.
یکی از این گروه ها به نام “مالینگ سیا” بیش از 318 هزار عضو دارد و تصویر اصلی آن عکس یک جمجمه بر روی پرچم کج شده مالزی است.
این فعالیت های اینترنتی انعکاسی از خشم گروهی از مردم اندونزی است که در اوایل هفته گذشته به علت آنچه که غارت میراث فرهنگی اندونزی توسط مالزی نامیده شده است، تظاهرات خیابانی برپا کردند.
به گزارش ایرنا، این در حالی است که کارشناسان تاریخی و فرهنگی ریشه این اختلاف را در یکی بودن ریشه های فرهنگی دو ملت می دانند.
دو کشور در زمان های دور در حقیقت یک کشور واحد با زبان مشترک بوده اند که در سال 1824 بر اساس معاهده لندن از هم جدا شده اند. قسمت بالایی – مالزی فعلی- مستعمره انگلیس شد و قسمت پایینی – اندونزی فعلی – مستعمره هلند.
با این وجود روابط دو کشور در طول سالیان دراز دچار فراز و نشیب های زیادی بوده و علیرغم اختلافات مرزی و فرهنگی میزان روابط تجاری، اقتصادی و فرهنگی کشور همواره روبه گسترش بوده است.
بر طبق آمار سال 2008، بیش از یک میلیون و 800 هزار اندونزیایی در سال 2007 از مالزی بازدید کرده اند و در مقابل 818 هزار مالزیایی نیز از اندونزی بازدید کرده اند.
مبادلات تجاری بین دو کشور نیز همواره در حال افزایش بوده و به بیش از 15 میلیارد دلار در سال 2008 رسیده است.
با این وجود افزایش احساسات ضد مالزیایی در اندونزی در هفته های اخیر به علت آنچه که تاراج میراث فرهنگی اندونزی توسط مالزی خوانده شده است موجبات تیرگی روابط دو کشور را ایجاد کرده است.
در این میان سفیر اندونزی در کوالالامپور اعلام کرده است که سفر از پیش برنامه ریزی شده “سوسیلو بامبانگ یودهویونو” رییس جمهور این کشور به مالزی در اوایل ماه اکتبر همچنان پابرجا می باشد.
این سفر که اولین سفر رییس جمهور اندونزی بعد از انتخابات اخیر ریاست جمهوری در این کشور به مالزی و همچنین اولین دیدار وی با “نجیب رزاق” نخست وزیر مالزی بعد از به دست گرفتن قدرت در ماه آوریل سال جاری است، توجه تمامی ناظران را به خود جلب کرده است و می تواند زمینه بهبود وضعیت موجود را فراهم آورد.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب