پنج شنبه , 1 اسفند 1398
خانه / اخبار مالزی / نگرانی از کاهش جمعیت چینی تباران این کشور

نگرانی از کاهش جمعیت چینی تباران این کشور

بیا تو مالزی -

کاهش جمعیت چینی تباران مالزی از 37 درصد در سال 1957 به 25 درصد در سال 2005 باعث نگرانی گروههای چینی ساکن این کشور شده است…

” >

این بحث امسال یکی از نکات جنجال برانگیز سی امین اجلاس سالانه احزاب چینی تبار مالزی بود.

تحقیقات نشان می دهد به ازای هر پنج سال معادل یک درصد از جمعیت چینی تباران مالزی کاسته می شود و بر آمار دیگر گروههای ساکن افزوده می گردد. برهمین اساس پیش بینی می شود تا سال 2010 جمعیت این گروه به 24 درصد کل جمعیت مالزی تقلیل یابد و در سال 2030 به 19 درصد بالغ گردد.

کارشناسان چینی علت این کاهش جمعیت را در دو عامل کمی زاد و ولد درمیان چینی تباران مالزی و مهاجرت گسترده این عده به دیگر کشورها می دانند.

رئیس احزاب چینی مالزی از هواداران خود خواسته است تا به جای اعزام فرزندان خود به خارج از کشور مقدمات حضور فعالانه آنها را در داخل کشور فراهم آورند.

این در شرایطی است که از سالیان دور و به دلیل وجود محدودیت برای تحصیل چینی تباران در دانشگاههای مالزی این گروه فرزندان خود را برای تحصیل به کشورهای دیگر می فرستادند اما این روند با وجود اصلاح قوانین در مالزی همچنان ادامه دارد و حتی این روزها درصد کمی از چینی ها در دانشگاهها و کالج های مالزی تحصیل می کنند.

در عین حال رئیس فدراتیو چینی تباران از این گروه خواسته است با ازدیاد تعداد فرزندان خود نسبت به آنچه وی امنیت اجتماعی و جاذبه های جمعیتی خواند، دین خود را به جامعه چینی تباران ادا کنند.

این درحالی است که طی همین سالها همواره بر ثروت چینی تباران مالزی افزوده شده است و در حال حاضر در حالی که این گروه تنها 25 درصد از جمعیت را در اختیار دارند بیشترین منابع مالی و سهم تجاری را از آن خود نموده اند.

منبع: ایران مالزیا

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 − 16 =

قالب