دوشنبه , 2 اردیبهشت 1398
خانه / اخبار مالزی / هزاران مقام‌ مالزیایی سوگند عدم ارتکاب فساد خوردند

هزاران مقام‌ مالزیایی سوگند عدم ارتکاب فساد خوردند

بیا تو مالزی - در جریان یک کمپین مبارزه با فساد به درخواست نجیب رزاق، نخست وزیر مالزی هزاران تن از مقام‌های دولتی در سراسر کشور در طی چند هفته گذشته اقدام به ادای سوگند در راستای عدم ارتکاب فساد کرده‌اند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، این کمپین در حالی به راه افتاده که نجیب رزاق آماده دیدار با دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا طی روزهای اخیر در سفر به این کشور می شود.

در ماه‌های اخیر وزارت دادگستری و پلیس اف بی آی آمریکا اقدام به رهبری تهدیداتی درباره ارتباطات چند نفر با رسوایی مربوط به صندوق دولتی پر مناقشه ۱MDB کرده‌اند.

نجیب رزاق در عین حال در اواسط سال ۲۰۱۸ باید یک انتخابات سراسری برگزار کند. هرچند که برخی مفسران می گویند او می تواند همین امسال نیز این کار را انجام دهد.

کمیسیون مبارزه با فساد مالزی اقدام به دستگیری ده‌ها مقام ارشد این کشور در جریان کمپین مبارزه با فساد از جمله مقامات شرکت ملی نفت پتروناس و شرکت دولتی مربوط به حوزه روغن پالم زده است.

اطلاعات این کمیسیون نشان می دهد که تنها امسال بیش از ۶۰۰ دستگیری اتفاق افتاده است.

چنین اقداماتی در مالزی که فساد در آن شایع است نامعمول بوده است. اخیرا نتایج یک نظرسنجی نشان داد از هر ۵ مالزیایی گروه سنی ۱۸-۳۵ چهار نفر فساد را جدی‌ترین مشکل کشورشان می‌دانند. با این حال منتقدان می گویند کمپین ضد فساد اخیر بزرگترین مشکل یعنی رسوایی ۱MDB را نادیده گرفته است.

مقام‌های دست کم ۶ کشور مشغول تحقیقات درباره پولشویی‌ها و سوء استفاده های مالی رخ داده در ارتباط با این صندوق هستند که شامل گزارش مربوط به انتقال ۶۸۱ میلیون دلار به حساب شخصی نخست‌وزیر می شود.

در ژانویه ۲۰۱۶ دادستان کل مالزی تحقیقات صندوق ۱MDB را با تبرئه نجیب رزاق مختومه اعلام کرد.

وزارت دادگستری آمریکا به دنبال توقیف ۱.۷ میلیارد دلار دارایی خریداری شده با اعتبارات دزدیده شده از صندوق ۱MDB بوده است و مقام‌های این وزارتخانه می‌گویند رضا عزیز، پسرخاله نجیب رزاق و یکی دیگر از نزدیکان او به نام جیهو لو در این پرونده دخیل هستند.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

مالزی 61 ساله شد

بیا تو مالزی - مردم مالزی جمعه در حالی شصت و یکمین سالروز تولد این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیزده − شش =

قالب