سه شنبه , 6 اسفند 1398
خانه / اخبار افغانستان / هزاران کودک افغان مبتلا به بیماری قلبی، منتظر درمان هستند
نیلاب مبارز، دبیر عمومی اداره هلال احمر افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که از این میان حدود ۲۰ درصد کودکان مبتلا به این بیماری، جان می‌دهند

هزاران کودک افغان مبتلا به بیماری قلبی، منتظر درمان هستند

بیا تو مالزی - جمعیت هلال احمر افغانستان می‌گوید که نزدیک به شش و نیم هزار کودک افغان مبتلا به بیماری حفره (سوراخ) دیواره‌های قلب، منتظر درمان هستند.

نیلاب مبارز، دبیر عمومی اداره هلال احمر افغانستان، به بی‌بی‌سی گفت که از این میان حدود ۲۰ درصد کودکان مبتلا به این بیماری، جان می‌دهند.

خانم مبارز می‌گوید قرار است تا یک روز دیگر ۲۵ کودک سه تا ۱۴ سال افغان از سوی بنیاد صلیب سرخ چین برای درمان از افغانستان به چین منتقل شوند.

مسئولان هلال احمر افغانستان می‌گویند در ۹ سال گذشته بیش از هفت هزار کودک افغان به کمک این اداره درمان شده‌اند اما هنوز هم هزاران نفر منتظر درمان هستند.

زهرا که دوازده سال دارد، با بیماری سوراخ دیواره‌های قلب متولد شده است. به نظر می‌رسد این بیماری ناخن‌ها و لبان زهرا را تیره‌رنگ کرده است؛ او وقتی چند قدم برمی‌دارد، عرق می‌کند و توان راه رفتن را ازدست می‌دهد.

خانواده زهرا می‌گوید او چهار سال پیش برای دریافت درمان در اداره هلال احمر افغانی ثبت‌نام شده بود ولی حالا پزشکان تصمیم گرفتند او را به چین برای درمان بفرستند.

او خوشبخت است که یکی از کسانی است که قرار است برای درمان به چین فرستاده شود. اما هزاران نفر دیگر در فهرست انتظار هستند.

هزینه درمان این بیماری قلبی تا سه هزار دلار می‌رسد. بسیاری از خانواده‌ها در افغانستان توان مالی درمان کودکانشان را ندارند و به همین دلیل متکی به کمک اداره هلال احمر هستند. این نهاد به طور رایگان کودکان نیازمند مبتلا این

بیماری قلبی را برای درمان به خارج از افغانستان می‌فرستد.

کشورهای هند و چین، کمک‌کنندگان اصلی در زمینه درمان کودکان مبتلا به سوراخ قلب در افغانستان هستند.

چین از یکسال به اینسو با اداره هلال احمر افغانستان تفاهمنامه همکاری امضا کرده و سال گذشته ۲۱ کودک بیمار را درمان کرده است و در نظر دارد به درمان کودکان بیشتری بپردازد.

حدود ۳۰۰ کودک مبتلا به این بیماری هم سالانه از طریق هلال احمر به هند برای درمان فرستاده می‌شوند.

مسئولان می‌گویند وزارت مالیه/دارایی افغانستان یک سال پیش بودجه یک میلیون دلاری به این منظور را به اداره هلال احمر داد که تنها برای درمان ۳۰۰ کودک کافی است.

درمان کودکانی که بیماری‌شان پیشرفته نباشد در افغانستان هم انجام می‌شود.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

وزارت دفاع افغانستان: ولسوالی دهنه‌غوری را پس از سه سال از طالبان پس گرفتیم

بیا تو مالزی - امروز وزارت دفاع افغانستان می‌گوید که نیروهای امنیتی این کشور شب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یازده − چهار =

قالب