دوشنبه , 12 خرداد 1399
خانه / اخبار مالزی / مطالب مالزی / هزینه های سرسام آور مالزی

هزینه های سرسام آور مالزی

بیا تو مالزی -

زندگی و اقامت در مالزی شاید برای گروهی از اتباع خارجی با درآمد بالا مناسب باشد اما…

زندگی و اقامت در مالزی شاید برای گروهی از اتباع خارجی با درآمد بالا مناسب باشد اما برای خارجیان کم درآمد از جمله ایرانیان غیرشاغل، هرگز مقرون به صرفه نیست.

ایرانی‌ها در این کشور باید هزینه های زیادی برای تهیه مسکن و معیشت بپردازند و نداشتن در آمد کافی نیز شرایط دشواری برای ادامه زندگی آنان در این کشور بوجود خواهد آورد.

اشتغال در این کشور برای افراد جویای کار به سادگی امکان پذیر نیست و یابنده شغل باید از راههای مختلفی به این هدف دست یابد.

گرانی کالاها، اجاره مسکن و دستمزدهای اندک، نیز شرایط دشواری برای زندگی خارجیان در این کشور بوجود آورده است.

حدود یکصد هزار ایرانی مقیم مالزی هستند که تقریبا 10 هزار نفر آنان را دانشجویان تشکیل می دهند و در سال گذشته نیز 135 هزار ایرانی به عنوان گردشگر به مالزی سفر کرده اند.

دولت مالزی برای پذیرش نیروی کار خارجی مقررات سختی را وضع و جویندگان کار در این کشور را با مشکل روبرو کرده است.

کارگران خارجی از راههای مختلف به کار و اشتغال در مالزی دعوت می شوند. ثبت شرکت و اخذ ویزای اقامت تجاری یکی از راههای اشتغال برای خارجیان و مجوز اقامت در مالزی است.

با ثبت شرکت، دو تا سه سال اجازه اقامت برای افراد فراهم می شود که برای دو یا سه بار و یا بیشتر قابل تمدید است.

برای ثبت شرکت و اخذ اقامت باید دست کم یکصد هزار دلار سرمایه به مالزی منتقل کرد. کمتر جویای کاری در ایران است که این مقدار سرمایه ای در اختیار داشته باشد و اصولا اگر چنین مبلغی در اختیار داشته باشد شاید هیچگاه به فکر اشتغال و اقامت در مالزی نیفتد.

با این حال شرایط کار برای ایرانیانی که در مالزی حتی مجوز اقامت نیز داشته باشند بسیار سخت است و از سوی دیگر گرانی، ادامه زندگی برای افراد کم درآمد را بشدت دشوار کرده است.

یکی از دانشجویان سال دوم دوره دکتری دانشگاه یو.ام مالزی که خواست نامش ذکر نشود، می گوید من با شوهرم و یک بچه سه ساله ماهیانه به طور متوسط هشت هزار رینگیت هزینه زندگی ام می شود و این غیر از هزینه های جانبی مثل سفر به کشور و یا میهمانداری و میهمانی رفتن ها است.

او می‌افزاید: این مخارج سنگین در حالی است که با صرفه جویی این رقم حاصل شده است و گرنه در حد یک زندگی متوسط، این هزینه بسیار بالاتر خواهد رفت.

یکی از فارع التحصیلان این دانشگاه نیز می گوید با توجه به افرایش قیمتها، کافی است بچه شما مدرسه ای شود، یا یک دندان درد بگیرید، یا حتی یک تصادف کوچک داشته باشید تا تمام محاسبات مالی شما به هم بریزد.

وی افزود: با این همه بیماری، سفرهای اضطراری، هزینه های جانبی، افزایش تدریجی قیمتها در مالزی، تغییرات ممکن در حوزه کاری، افزایش شهریه ها و تعرفه ها ازجمله دغدغه های هر ایرانی در مالزی است.

یکی از ایرانیان مقیم مالزی نیز گفت: هزینه های زندگی ایرانیهای مقیم این کشور از حدود دو سال پیش تاکنون تقریبا دو تا دو و نیم برابر شده و در حال حاضر قیمت هر رینگیت حدود هزار تومان است.

در زمان حاضر قیمت یک بسته نان لواش ( 3 عدد) سه رینگیت، یک عدد نان بربری ایرانی 2.5 رینگیت، یک بسته نان صنعتی مالزی (12 قطعه کوچک) 3 رینگیت، یک کیلو گوشت مرغ فله‌ای 6 رینگیت، یک کیلو ران مرغ تمیز شده 8 رینگیت، یک کیلو گوشت گوسفندی 35 رینگیت و یک بسته تخم (12 عدد) 4 رینگیت است.

این درحالی است که بهای کالاها و اجناس وارداتی این کشور به چند برابر اجناس داخلی در مالزی به فروش می رسد.اجاره ماهانه یک واحد سه خوابه با تمام امکانات در مرکز کوالالامپور سه هزار و 500 رینگیت و سه خوابه بدون امکانات دو هزار و 500 رینگیت است.

این در حالی است که اجاره ماهانه یک واحد دو خوابه با تمام امکانات در مرکز کوالالامپور دو هزار و 700 رینگیت و دو خوابه بدون امکانات در مرکز کوالالامپور دو هزار رینگیت خواهد بود.

داشتن خودرو نیز هزینه های بالایی به افراد تحمیل می کند به طوری که قیمت هر لیتر بنزین معمولی در این کشور یک رینگیت و 90 سنت است.

هزینه تحصیل در این کشور نیز سرسام آور است به طوری که علاوه بر شهریه ها، هزینه های پنهان زیادی همچون گرفتن ویزا، ویزای سایر اعضای خانواده، حق عضویت در کلوپ ها و انجمنهای علمی و آموزشی و یا حتی کتابخانه ها و هزینه حمل و نقل، میزان این رقم را افزایش می دهد.

هزینه‌های سایر نیازهای آموزشی ازجمله آموزش زبان انگلیسی و آموزش مهارتهای جانبی نیز چنانچه به این رقم اضافه شود مخارج زندگی را بسیار بالا خواهد برد.

از سوی دیگر تنها انتخاب نوع مدرسه و نوع دانشگاه نیز می تواند میزان هزینه ها را از 30 تا 100 درصد افزایش دهد.هر چند اکنون شمار ایرانیان مقیم مالزی حدود 100 هزار نفر برآورد می شود اما برخی از گزارش ها از بازگشت شماری از هموطنان به کشور به دلیل گرانیها حکایت می‌کند.

هم اکنون شماری از دانشجویان و دانش آموزان ایرانی مقیم مالزی که تابستان امسال به وطن سفر کرده بودند به دلیل گرانی موفق به بازگشت به مالزی و ادامه تحصیل خود در این کشور نشدند.

 

منبع:توریست آنلاین

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نخستین مدرسه بین المللی Queensland در مالزی

بیا تو مالزی - نخستین مدرسه بین المللی Queensland با برنامه هایی برای جذب دانش …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب