دوشنبه , 31 شهریور 1399
خانه / اخبار ایران / هشدارهای پلیس درباره نگهداری و حفظ گذرنامه

هشدارهای پلیس درباره نگهداری و حفظ گذرنامه

بیا تو مالزی -

توصیه های پلیس گذرنامه ناجا برای استفاده‌كنندگان از گذرنامه …

پلیس گذرنامه ناجا در گزارش توصیه‌هایی را برای استفاده‌كنندگان از گذرنامه ارائه كرد كه براین اساس آمده است:

در صورت مفقودشدن گذرنامه مراتب را بلافاصله به ادارات گذرنامه در تهران و شهرستان‌ها و در خارج از كشور به نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران و مقامات محلی اعلام كنید.

با توجه به اینكه صدور گذرنامه‌ المثنی به جای گذرنامه مفقود یا مخدوش مستلزم بررسی و انجام تشریفات اداری طولانی است، بنابراین در حفظ و نگهداری گذرنامه نهایت دقت را مبذول تا از مفقود یا مخدوش شدن آن جلوگیری شود.

استفاده مجدد از گذرنامه‌ای كه فقدان آن اعلام شده منوط به اعلام پیدایش و انجام اقدامات لازم است.

افرادی كه اقدام به حمل تمامی مدارك خود می‌كنند، لازم است از همراه داشتن گذرنامه جز در موارد ضروری خودداری كنید.

با توجه به استفاده‌های سوء‌امنیتی از گذرنامه از تحویل آن به افراد سودجو به منظور اخذ ویزا، ارز یا اقامت و … خودداری كنید.

در صورت مفقودشدن گذرنامه مراتب را بلافاصله به ادارات گذرنامه در تهران و شهرستان‌ها و در خارج از كشور به نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران و مقامات محلی اعلام كنید.

قبل از مسافرت گذرنامه خود را از نظر مدت اعتبار، اجازه خروج معتبر، نداشتن مشكل ممنوع الخروجی و سایر موارد دقیقاً بررسی كنید تا هنگام مسافرت با مشكل مواجه نشوید.

قبل از مسافرت نسبت به تهیه بلیط ، ویزا برای كشورهایی كه قصد اقامت یا عبور از آنها را دارید، اقدام كنید.

براساس این گزارش، برحسب قانون كسانی كه درخارج از كشورمرتكب اعمال خلاف قانون از قبیل سرقت، كلاهبرداری، خرید و فروش موادمخدر، ولگردی و فساداخلاقی و سایر اعمالی كه خلاف شئونات جمهوری اسلامی است شوند از خروج مجددشان جلوگیری خواهد شد.

برخی از كشورهای عربی به همراه داشتن قرص‌های فنوباربیتال، والیوم و … را موادمخدر تلقی كرده و مانند مصرف‌كنندگان موادمخدر با آنان برخورد می‌كنند.

در صورت مواجهه با مشكلاتی در خارج از كشور كه شخصاً قادر به حل آن نیستید، بلافاصله با نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران تماس بگیرید تا راهنمایی لازم در اختیار شما قرار گیرد.

در هنگام مسافرت شناسنامه یا كارت شناسایی عكس‌دار معتبر دیگری به منظور بررسی و رفع مشكلات احتمالی در مرزها همراه داشته باشید.

دارندگان گذرنامه از مخدوش‌كردن عمدی گذرنامه خود یا تظاهر به فقدان گذرنامه خودداری كرده و از تسهیلات قانونی ایجاد شده در راستای تعویض گذرنامه و اعلام فقدان خودداری كنند.

 

منبع:خبرگزاری ایسنا

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

رییس‌جمهور: ایران برای گسترش روابط با مالزی آماده است

بیا تو مالزی - رئیس جمهور در دیدار “ماهاتیر محمد” نخست وزیر مالزی تاکید کرد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب