خانه / دانستنیها / هشدار: برخی سموم در میوه ها پاک نمی شوند

هشدار: برخی سموم در میوه ها پاک نمی شوند

بیا تو مالزی -

برخی از سمومی که برای زیبایی و بازاریابی به میوه ها و صیفی های تازه خور یا نوبری اضافه می شود ، با شستشو پاک نمی شوند…

واحد مرکزی خبر: حسین حیدری ، رئیس بخش تحقیقات بیولوژیک موسسه گیاه پزشکی گفت: هنوز در کشور نظارت کامل و دقیقی بر سموم استفاده شده در کشاورزی و باغداری وجود ندارد.

وی افزود : بعضی از کشاورزان سموم نابه جا و گاه غیر استاندارد در عمل آوری تولیدات خود به کار می برند و حتی گاهی با مخلوط کردن چندین نوع از آنها مواد کشنده بسیار قوی می سازند و به گیاه می دهند .

حسین حیدری  تاکید کرد ، در مواردی که سم به صورت سیستمیک پای گیاه ریخته شده یا در مراحل رشد به درون میوه رسوخ کرده است ، زدودن آنها از میوه امکان پذیر نیست و این امر به مرور زمان موجب آسیب به محیط زیست و از سوی دیگر تجمع سموم در بدن انسانها می شود .

مهندس جوان مقدم از پیشکسوتان تحقیق در زمینه سموم و دفع آفات نباتی نیز گفت : به نظر می رسد تجمع سم در بدن انسانها یکی از عوامل شیوع بیماریهای صعب العلاج مانند سرطانها و ام اس در عصر حاضر باشد .

وی با بیان اینکه توجه و بازرسی دقیق بر روند کشت و تولید میوه ها و صیفی جات و بعد عرضه سالم آنها در بازار، در ایران ضروری است افزود :این نظارت در بعضی از کشورها که حتی از نظر دانش فنی و نیروی متخصص به پای ایران نرسیده اند برقرار شده است .

جوان مقدم کاربرد سموم را در محصولات گلخانه ای شدید تر از انواع دیگر دانست و گفت : در این شرایط ترجیح براین است که از میوه ها و صیفی ها ی رسمی به جای گلخانه ای استفاده کنیم ضمن اینکه تا آنجایی که ممکن است پوست میوه ها و صیفی ها را پس از شستشو بخوبی جدا کنیم .

حیدری نیز در بخشی از سخنان خود از وجود دو نوع آلودگی در میوه ها به ویژه انواع نوبری خبر داد و گفت : آلودگی نخست میکروبی است که همیشه و درمورد همه میوه ها و سبزی ها وجود داشته و بخوبی با شستن و کاربرد محلول های ضد عفونی قابل پاک کردن است اما آلودگی دوم که از نوع سمی است فقط در بعضی موارد با شستن پاک می شود .

وی سموم اضافه شده به مرکبات را در اغلب موارد قابل شستن دانست و گفت : وجود لکه های سفید رنگ مثلا بر پرتقال از این نوع است که بخوبی پاک می شود اما در بعضی دیگر از موارد ، سم در بافت میوه یا صیفی نفوذ کرده است .

این عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات بیولوژیک تاکید کرد : سمومی که به توت فرنگی ، خیار و خربزه اضافه می شوند از این نوعند به ویژه که سم ضد مگس خربزه در مراحل اولیه رشد این میوه پاشیده می شود که در درون خربزه گاه با مزه تندی قابل احساس است .

وی خرید کردن از بازارهای محلی ، شستشوی دقیق میوه ها و پوست کنی را راهکارهای موجود در حذف سم از میوه دانست اما گفت : در عین حال راه افتادن طرح ارزیابی و برچسب گذاری محصولات کشاورزی داخلی که طرح آن در کارگروهی در وزارتخانه های بهداشت و جهاد کشاورزی در حال پیگیری است و همچنین آموزش کشاورزان و باغداران دو راهکار اصلی سالم سازی میوه ها و صیفی هاست که در جریان است .

حیدری گفت : استفاده زیاد از سموم در کشاورزی بیشتر به علت ترس کشاورزان از آفات و به منظور تضمین محصولات آنهاست در صورتی که در اغلب موارد اصلا نیازی به کاربرد آن ها نبوده است این در حالی است که هم اکنون گروههای متعددی از کشاورزان هستند که با استفاده از آفت کشهای طبیعی اقدام به تولید محصولات کشاورزی سالم و ارگانیک نموده اند که قابل تقدیر است

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

عزت پایدار, برای مردی که به بازیگری آبرو داد

بیا تو مالزی - انتظامی بازیگری با هوش و با شخصیت بود هنرمندی صاحب سلیقه …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب