یکشنبه , 17 فروردین 1399
خانه / اخبار ایران / هشدار به آژانس‌های گردشگری

هشدار به آژانس‌های گردشگری

بیا تو مالزی -

بدون توریست خارجی لغو مجوز می‌شوید

در روزهایی که بحران اقتصادی در کشور ابعاد گوناگونی به خود گرفته و التهاب در بازار ارز و نیز تحریم‌ها علیه کشورمان، رکود و بیکاری بی سابقه ای به دنبال داشته، ظاهر توجه مسئولان به صنعت گردشگری و جذب توریسم جلب شده است که نتیجه آن ورود ارز به کشور و ایجاد اشتغال خواهد بود.

 به همین خاطر شاید سیاست جدید و سختگیرانه علیه آژانس‌های توریستی برای جبران همین صنعت عقب مانده در کشور است که در حال حاضر بسیاری از کشورهای در حال توسعه در ادوار مختلف با بهره‌گیری از آن توانسته‌اند از بحران اقتصادی خارج شوند.

در همین‌باره مدیرکل مراکز اقامتی و خدمات گردشگری کشور اخیرا به آژانس‌های گردشگری هشدار داده است که اگر می‌خواهند مجوزشان برای سال آینده تمدید شود حتماً باید تور ورودی به کشور داشته باشند و در زمینه ورود توریست نیز فعالیت کنند.مرتضی شریفی افزود: آژانس‌ها برای اینکه بتوانند پروانه فعالیت‌شان را تمدید کنند باید مستندات خود را در تور‌های ورودی و داخلی ارائه کنند صرفاً انجام تورهای گردشگری خروجی برای ما قابل قبول نیست. وی در این باره افزود: دفاتر گردشگری و آژانس‌ها در سامانه اطلاعات دفاتر خدمات گردشگری باید ثبت شوند. مدیرکل مراکز اقامتی و خدمات گردشگری کشور ادامه داد: بخشنامه‌ای را به آژانس‌های گردشگری ابلاغ کرده‌ایم که اگر می‌خواهند برای سال آینده تمدید مجوز داشته باشند حتما باید در زمینه تور ورودی هم فعالیت کنند و گردشگر خارجی به کشور وارد کنند در غیر این صورت مجوز آنها تمدید نمی‌شود.

اما عضو انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران جذب توریست خارجی را ساده نمی‌داند و معتقد است بالا رفتن نرخ دلار، ایران را به مقصدی ارزان برای خارجی‌ها تبدیل كرده است؛ ولی به‌دلیل جوسازی‌های تبلیغاتی، گردشگران نگران‌اند كه به ایران سفر كنند. اكبر غمخوار درباره‌ی تأثیر بالا رفتن نرخ ارز در ایران بر ورود گردشگران خارجی كه به اعتقاد برخی كارشناسان، فرصتی برای معرفی ایران به‌عنوان مقصد ارزان و جذب بیشتر گردشگران خارجی است، اظهار كرد: بالا رفتن نرخ دلار به نفع صادرات است،‌ گردشگری هم نوعی صادرات نامریی به‌شمار می‌آید. در واقع، بالا رفتن نرخ دلار سبب ارزان شدن تورهای ورودی شده است و برای جهانگردان خارجی سفر كردن به ایران، دیگر هزینه‌ی زیادی ندارد. او در عین حال یادآوری كرد: با وجود این‌كه ایران را مقصدی ارزان می‌توان معرفی كرد، ولی به‌دلیل آن‌كه بیشتر وزارتخانه‌های خارجه‌ی كشورهای اروپایی، ایران را در رده‌ی كشورهای سفر ممنوع قرار داده‌اند و شركت‌های بیمه نیز دیگر مسئولیت گردشگران را نمی‌پذیرند، آژانس‌های كمی قبول می‌كنند به ایران تور بفرستند.

غمخوار در ادامه به شرایط ورود تورهای مالزی به ایران اشاره كرد و گفت: این روزها آژانس‌های مالزی برگزاری تور به مقصد ایران را كم كرده‌اند، چون تحت تأثیر جوسازی‌ها و تبلیغات مربوط به جنگ علیه ایران قرار گرفته‌اند. وی همچنین درباره‌ دلیل توقف پروازهای ایرآسیا (هواپیمایی مالزی) به ایران از 14 اكتبر نیز بیان كرد: گمان می‌كنم این شركت مشكل انتقال ارز داشته باشد. این فعال گردشگری ادامه داد: ما در عین حالی كه مقصدی ارزان هستیم و پكیج‌های سفر را خود ارزان كرده‌ایم، اما گردشگران نسبت به سفر به ایران نگران‌اند و چاره‌ی كار فقط حضور در رسانه‌های بین‌المللی و نمایشگاه‌هایی است كه همه در آن حضور می‌یابند.

 

منبع:توریست آنلاین

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

رییس‌جمهور: ایران برای گسترش روابط با مالزی آماده است

بیا تو مالزی - رئیس جمهور در دیدار “ماهاتیر محمد” نخست وزیر مالزی تاکید کرد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب