خانه / اخبار مالزی / همایش بزرگداشت ‪ ۶۰ ‬سال مبارزات ملت فلسطین در مالزی برگزار شد

همایش بزرگداشت ‪ ۶۰ ‬سال مبارزات ملت فلسطین در مالزی برگزار شد

بیا تو مالزی -

همایش بزرگداشت ۶۰‬ سال مبارزات ملت مظلوم فلسطین باحضور شماری از مردم، مقامات رسمی، فعالان سیاسی و اندیشمندان مالزیایی و نیز سفرای جمهوری اسلامی ایران، جمهوری سوریه و سفیر تشكیلات خودگردان فلسطین در شهر كوالالامپور برگزار شد…

دراین همایش كه روز شنبه در سالن همایشهای روزنامه سین چو، چاپ مالزی برگزار شد، تنی چند از اندیشمندان و فعالان سیاسی مالزی در باره ‪ ۶۰‬سال مبارزات ملت فلسطین، رنج و مصیبتهای آوارگان فلسطینی، جنایات رژیم اشغالگر قدس و لزوم اتحاد ویكپارچگی مسلمانان برای رهایی ملت فلسطین سخنرانی كردند.

دراین همایش دكتر عبدالله الاحسن، رئیس جنبش صلح مالزی، با اشاره با سیر شكل‌گیری اسرائیل گفت: واقعیت این است كه اسرائیل ازسوی سازمان ملل و دیگر قدرتهای بزرگ غربی به منطقه خاورمیانه تحمیل شد.

این فعال ضد جنگ با اشاره به اظهارات مهاتما گاندی، رهبر فقید هند، در زمان تاسیس رژیم اسرائیل افزود: حتی اگر جنایاتی در مورد یهودیان صورت گرفته باشد، این جنایات توسط اروپایی‌ها صورت گرفته است نه فلسطینیان.

عبدالله با اشاره به تلاشهای بین‌المللی صورت گرفته برای حل معضل خاورمیانه افزود: از ابتدا دو راه حل در مورد فلسطین وجود داشت كه یكی از سوی سازمان ملل و كشورهای غربی حمایت می‌شد و دیگری نیز راه حلی بود كه از سوی هند، ایران و یوگسلاوی مطرح شده بود.

به گفته وی، همه تلاشهای انجام شده توسط سازمان ملل و دیگر كشورهای غربی از جمله آمریكا ناعادلانه و یكجانبه بوده است كه تنها منافع اسرائیل را در نظر می‌گرفت.

ابه گفته وی، اسرائیل باید بپذیرد كه آوارگاه فلسطینی به كشورشان بازگردند و مستقل باشند.

دكتر رحیم عبدالمجید، ازدیگر سخنرانان این همایش نیز وضع انسانی و حقوق بشر را در سرزمین‌های اشغالی بسیار اسفناك خواند.

وی با اشاره به حدود بیش از سه میلیون و ‪ ۵۰۰‬هزارآواره فلسطینی و اشغال حدود ‪ ۷۷‬درصد فلسطین از سوی رژیم اشغالگر قدس، خواستار اقدام عملی بین‌المللی بویژه از سوی كشورهای اسلامی برای مقابله با اسرائیل شد.

عبدالمجید بااشاره به فجایع به جای مانده از استفاده آمریكا از گاز ‪AO‬ در ویتنام ، نسبت به عواقب استفاده آمریكا و اسرائیل از اورانیوم ضعیف شده در منطقه خاورمیانه بویژه در فلسطین و جنوب لبنان هشدار داد.

دكتر مخریز ماهاتیر، معاون جنبش عدالت مالزی نیز در این همایش با اشاره به علاقه مردم مالزی به كشور فلسطین، خواستاراقدام عملی كشورهای اسلامی برای رهایی ملت فلسطین شد.

مخریز ماهاتیر ادامه داد: اسرائیل در حالی شصتمین سالگرد پیدایش خود را جشن می‌گیرد كه بیش از یك و نیم میلیون نفر از آوارگان فلسطینی هنوز در كمپها و اردوگاهها با كمترین امكانات زندگی می‌كنند و اسرائیل نیز هیچ علاقه‌ای به بازگشت آنها به وطنشان ندارند.

وی با اشاره به افزایش خشونتها در سرزمینهای اشغالی تاكید كردكه اسرائیل دیگر نمی‌تواند یك سرزمین امن و یا سرزمین موعود برای یهودیان باشد.

به گفته مخریز ماهاتیر، تمام برنامه‌های سازمان ملل و دیگر كشورهای غربی ازجمله نقشه راه، دیگر شكست خورده و دیگر قادر به ادامه فرایند گفت وگوها برای دستیابی به صلح نیستند.

وی شكست آمریكا در عراق، ناتوانی در حل پرونده هسته‌ای ایران، سقوط ارزش دلار و ركود اقتصادی در آمریكا، شكست اسرائیل از حزب الله لبنان در سال ‪ ۲۰۰۶ ‬و انتفاضه مردم فلسطین را نشاندهنده ضعیف شدن و ناتوانی رژیم اسرائیل و دیگر حامیان غربی‌اش دانست.

مخریز با یادآوری لزوم مسوولیت پذیری كشورهای اسلامی در قبال مساله فلسطین تاكید كرد: كشورهای اسلامی با برخورداری از بیش از یك میلیاردو ‪۳۰۰‬ میلیون جمعیت باید دست به یك اقدام عملی بزنند.

به گفته وی، موضوع فلسطین باید در اولویت اول كشورهای اسلامی باقی بماند و اگر كشورهای اسلامی در این زمینه متحد شوند، می‌توانند این وضع را تغییر دهند.

در پایان این همایش سفیر فلسطین نیز با تقدیر از برگزاری این همایش در مالزی ، خواستار توجه بیش از پیش كشورهای اسلامی به مساله فلسطین بدون توجه به اختلافات حماس و جنبش فتح شد.

عبدالعزیز ابوقوش، با اشاره به اینكه دشمن اصلی اسرائیل است، فلسطین را یك امت واحد و متحد دانست كه در حال مبارزه با اسرائیل است.

وی از كشورهای اسلامی خواست تا تمام تلاشهای سیاسی ، كمكها و حمایتهای خود را صرف مقابله با دشمن اصلی كه همانا اسرائیل است، معطوف كنند.

از جمله برنامه‌های جانبی این همایش یكروزه كه به همت سفارت جمهوری اسلامی ایران، جنبش عدالت و جنبش صلح مالزی برگزار شد، برپایی نمایشگاه عكس از جنایات عمال رژیم صهیونیستی در سرزمینهای اشغالی و مظلومیت مردم فلسطین به همراه قرائت سروده‌ای ازسوی یك مادر فلسطینی در این همایش بود كه موجب تاثر خاطر حاضران شد.

 

 

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب