پنج شنبه , 1 اسفند 1398
خانه / اخبار مالزی / همکاری کشورهای آ.سه.آن و حوزه آسیا – اقیانوسیه گسترده تر می شود

همکاری کشورهای آ.سه.آن و حوزه آسیا – اقیانوسیه گسترده تر می شود

بیا تو مالزی -

نجیب تون رزاق نخست وزیر مالزی روز سه شنبه گفت که همکاری کشورهای عضو اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا (آ.سه.آن) با کشورهای حوزه آسیا – اقیانوسیه گسترده تر می شود…

به گزارش خبرنگار ایرنا از مالزی، نجیب تون رزاق که در همایش بین المللی آسیا – اقیانوسیه در کوالالامپور، سخن می گفت، اتحادیه آ.سه.آن بعلاوه سه کشور چین، ژاپن و کره جنوبی را از جمله اصلی ترین و موثرترین نهادهای منطقه ای در شرق آسیا دانست و گفت: کشورهای عضو آ.سه.آن و حوزه آسیا – اقیانوسیه می توانند اقتصاد جهان را ترسیم کنند.
وی موضوع توافقنامه تجارت آزاد را که در اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا در حال برنامه ریزی و اجراست، زمینه ساز تقویت روابط کشورهای عضو برای همکاری های گسترده تر در حوزه آسیا – اقیانوسیه دانست.
نخست وزیر مالزی با اشاره به جایگاه چین، هند و ژاپن در چشم انداز راهبردی آسیا – اقیانوسیه، گفت: اقتصاد چین به عنوان دومین اقتصاد بزرگ دنیا، رشد اقتصادی سالانه 7 درصد و قدرت اقتصادی هند و ژاپن نقش قابل توجهی در آینده این منطقه بازی خواهد کرد.
نجیب تون رزاق چالش های مربوط به تغییرات آبو هوایی، تروریسم بین المللی، قاچاق انسان و جرایم بین المللی را از جمله مهم ترین چالش های پیش روی کشورهای آسیا – اقیانوسیه دانست و گفت: کشورهای منطقه به تنهایی نمی توانند در حل این چالش ها موفق باشند.
نخست وزیر مالزی در ادامه تاکید کرد که برای مقابله با این چالش ها باید ترتیبات امنیتی در منطقه و در کشورهای آسیا – اقیانوسیه بازنگری شود.
بیست و چهارمین نشست آسیا – اقیانوسیه از روز سه شنبه در کوالالامپور آغاز به کار کرده و در این نشست قرار است همکاری های سیاسی، امنیتی و ملاحظات جدید امنیتی در منطقه آسیا – اقیانوسیه مورد بحث و تبادل نظر قرار گیرد.
نخست وزیر مالزی ابراز امیدواری کرد که این نشست بتواند چالش های منطقه ای را به درستی مورد بررسی قرار داده و برای آنها راهکارهای مناسب بیندیشد.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده + سه =

قالب