خانه / اخبار ایران / واکنش دفاتر مسافرتی به حذف ارز مسافرتی

واکنش دفاتر مسافرتی به حذف ارز مسافرتی

بیا تو مالزی -

عضو انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی: به جای حذف ارز مسافرتی، بازار ارز را كنترل كنند…

جلیل هریسچی ، درباره‌ی پیشنهاد نمایندگان مجلس به رییس بانك مركزی برای حذف ارز مسافرتی، بیان كرد: در خارج از ایران باید پولی را ارائه داد كه جنبه‌ی بین‌المللی داشته باشد، چون آن‌ها پول ما را قبول نمی‌كنند، بنابراین ما به ارز نیاز داریم. 
او با طرح این سؤال كه با توجه به این موضوع چرا برای تهیه‌ی ارز، صورت‌مسأله را پاك می‌كنند‌؟ اظهار كرد: اگر ارز تحت كنترل صاحب منصبان و دولت‌مردان از جمله رییس پولی كشور درآید، نرخ معلوم داشته باشد و تفاوت نرخ نداشته باشد، نتیجه هم این نمی‌شود كه نمایندگان مردم صدای‌شان درآید و آقای بهمنی هم خیلی ساده در این ‌باره تصمیم بگیرد.

وی با اشاره به سخنان نمایندگان مجلس به‌دنبال طرح پیشنهاد حذف ارز مسافرتی برای تهیه‌ی ارز از بازار آزاد، گفت: زمانی دولتمردان می‌گفتند این ارزی كه در خیابان‌ها فروخته می‌شود، غیرقانونی است؛ اما حالا این حرف‌شان نشان می‌دهد كه بازار آزاد را قبول دارند. 
هریسچی ادامه داد: حذف ارز مسافرتی سبب افزایش نرخ ارز در بازار می‌شود كه تاوان آن را مردم باید بدهند. البته من نمی‌گویم به مردم پول بدهید تا آن‌ها به سفر بروند، ولی برادری را ثابت كنید، پای مرغ را ببندید و گربه‌ی همسایه را دزد نكنید. 
او گفت: چرا صورت‌مسأله را پاك كرده‌اند. آن‌ها می‌توانند امنیت ارزی را تأمین كنند تا به مردم نگویند برای تهیه‌ی ارز مسافرتی از خیابان‌ها ارز بخرند. مردم تا كنون هم بیشتر ارز مورد نیاز سفر خود را از خیابان‌ها و بازار آزاد تهیه می‌كردند. مگر دولت چقدر ارز می‌دهد، ولی حرف نمایندگان از نظر غیرمستقیم، تأیید فروش ارز در خیابان‌هاست.

 

این فعال گردشگری ادامه داد: اگر قرار است این‌طور تصمیم‌سازی كنند، این توانایی را هم داشته باشند كه ارز را در یك نقطه‌ی ثابت، با رقم معلوم نگه دارند تا مردم بتوانند به بانك‌ها مراجعه كنند و به میزان مشخصی كه تعیین شده است، ارز مورد نیاز خود را بخرند. 
او افزود: مسافری كه به مالزی می‌رود و فقط یك‌بار در سال 400 دلار ارز دولتی تحویل می‌گیرد، آیا این مبلغ برای خرج سفرش كافی است. طبیعی است كه باید از بازار سیاه دلار بخرد و این برای بانك‌ها و صاحب‌منصبان پولی ایراد بزرگی است.

 

منبع:خبرگزاری ایسنا

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

رییس‌جمهور: ایران برای گسترش روابط با مالزی آماده است

بیا تو مالزی - رئیس جمهور در دیدار “ماهاتیر محمد” نخست وزیر مالزی تاکید کرد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب